logo

Ümraniye Sancak Bosna Derneği’nden Muhteşem Gece


facebooktwitter
Kerim Öztürk
umraniyegundemi@gmail.com

Ümraniye Sancak Bosna Derneği, kuruluşunun 1. Yıldönümünde düzenlediği eğlenceli etkinlikle, muhteşem bir geceye damga vurdu.

Ümraniye Sancak Bosna Derneği’nin kuruluşunun 1. Yıldönümü dolayısıyla düzenlenen muhteşem gece, Çengelköy Salon Sophia’da gerçekleştirildi. Grup Lijljan’ın sahne aldığı geceye stk, siyaset ve iş dünyasının yanı sıra yurdun dört bir yanından katılan çok sayıda Boşnak damga vurdu. Birlik ve beraberlik mesajı verilen gecede, Neco Kurtanoviç’in sesinden muhteşem Boşnakça şarkılarla coşan Boşnaklar, geleneksel folklor danslarıyla halay çekerek gecenin geç saatlerine kadar eğlendi.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Ümraniye Sancak Bosna Derneği Başkanı Metin Sancak, katılım sağlayan tüm Boşnak hemşehrilerine teşekkür ederek sözlerine başladı.

AMACIMIZ HEMŞEHRİLERİMİZİ DAHA SIK BİR ARAYA GETİRMEK, İLİŞKİLERİMİZİ GÜÇLENDİRMEK

Ümraniye Sancak Bosna Derneği’ni kurma gerekçelerinin Ümraniye’deki Boşnakları ve Rumeli ve Balkan kökenli hemşehrilerini daha sık bir araya getirmek ve ilişkilerini güçlendirmek olduğunu vurgulayan Metin Sancak, “Kültürümüzü devam ettirme amacıyla dernek faaliyetlerimizi herkese açık şeffaf bir şekilde yürütmekteyiz. Yönetim kurulumuzun fedakarlığı ve gayretiyle gücümüzü üyelerimizden almaktayız. Bu organizasyonumuzun gelenekselleşmesini ümit ediyor, kültürümüzü ve birlik beraberliğimizi ve içimizdeki idealist insanların önlerini açabilmek için elimizden gelen gayreti göstermekteyiz. Derneğimiz ve Boşnak kültürünü tanıtma adına neler yapabiliriz, faaliyetlerimizi hangi alanda yoğunlaştırabiliriz noktasında ise diğer Boşnak derneklerimiz ile de temas halindeyiz. Önümüzdeki yıllarda etkinliklerimize hız verecek ve artıracağız inşallah” dedi. 

Sancak, “Hehşehrilerimizin dışında davetimize icabet eden ve bu anlamlı gecede bizi yanız bırakmayan dostlarımıza canı gönülden teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

5 MİLYONLUK BOŞNAK ÖRGÜTLENMESİNİN BİR PARÇASI OLMUŞTUR

Anadolu yakası Pendik Bosna Sancak Derneği Başkanı Erdoğan Erden ise yapmış olduğu konuşmasında “Ümraniye’nin kurucularından hatta Ümraniyespor’un da kurucularından olan Ümraniye’nin Sancak aileleri çalışmalarıyla, başarılarıyla Ümraniye Sancak Bosna Derneği’ni kurarak Türkiye’de kısa zamanda büyük işler başarmış, yaklaşık 5 milyonluk Boşnak örgütlenmesinin bir parçası olmuştur. Ümraniye Sancak Bosna Derneği kurucu Başkanı Metin Sancak ve yönetimi ile Ümraniye’deki Sancak ailelerini tebrik ediyor, Anadolu yakası Pendik Bosna Sancak Derneği olarak her zaman yanlarında olacağımızı belirtiyoruz” dedi.

BİR YILLIK BİR DERNEK GİBİ DEĞİL DE 40 YILLIK DERNEK GİBİ ÇALIŞIYOR

Türkiye Bosna Sancak Derneği Başkanı Muhammed Sancaktar ise “20 yıldır STK’ların içindeyim yaklaşık 7 yıldır da Türkiye Bosna Sancak Derneği’nin başkanlığını yürütüyorum. Ümraniye Sancak Bosna Derneği’ne baktığımızda kısa bir süre içinde kurulmasına rağmen sanki 1 yıllık bir dernek gibi değil de 40 yıllık dernek gibi birlik beraberlik içinde hareket ediyor, aktif işler yapıyor, ses getirecek faaliyetlere imza atıyor. Böyle dernekler gerekli. Çünkü biz Gazi Mustafa Kemal’in “Ne Mutlu Türküm Diyene” düsturu ile yaşayan ama alt kimliğimiz olan Boşnak kimliğimizi, kültürümüzü ve geldiğimiz toprakları da hiçbir zaman unutmayan insanlarız. Bu ülkeyi çok seviyoruz. İşte böyle dernekler bu ülkenin büyümesine, kültürünün daha da zenginleşmesine Boşnakların da burada olduğunu ve Boşnakların tanıtılmasında etkin rol alıyor. Başta Metin Sancak ve yönetimi olmak üzere Ümraniye’deki kardeşlerimizi saygıyla selamlıyorum” diye konuştu.

Muhteşem geceye, Türkiye Bosna Sancak Dernek Başkanı Muhammed Sancaktar, Anadolu yakası Pendik Bosna Sancak Dernek Başkanı Erdoğan Erden, Bosna Sancak Trakya Rumeli Balkan Türkleri Derneği Başkanı Suat Nurkan, Biga Bosna Hersek Derneği Başkanı Süleyman Turan, Yalova Ayazma köyü ve Karamürsel Boşnakları, Ümraniye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Özdil, Ümraniye Tüm Engelliler Derneği Başkanı Yahya SağlamÜsküdar Belediyesi Başkan Yardımcısı Esat Kalay, AK Parti Üsküdar İlçe Yöneticisi Derya Sandalcılar, AK Parti Üsküdar Belediye Meclis Üyesi Saadeddin KaracaCHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Şemside Yener ve CHP İl Genel Meclis Üyesi Sacit Eyüboğlu katıldı.

Share
258 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ümraniye’de zincir marketlere giren şahıs tutuklandı

  25 Nisan 2023 TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  Ümraniye’de 3 zincir markete girerek gıda malzemesi çalan şahıs tutuklanarak ceza evine gönderildi. İstanbul Emniyet müdürlüğü görevlileri, "İşyerinden ve kurumdan hırsızlık" suçu ile ilgili Ümraniye ilçesinde yürütülen çalışma başlattı. Geçtiğimiz Perşembe günü saat 14.30 sıralarında Dudullu Mahallesi'nde faaliyet gösteren 3 zincir marketten hırsızlık yapıldığına dair ihbar alınması üzerine ekipler olay yerlerine gitti. Çaldıklarını montuna sakladı Olay yerlerinde yapılan çevre ve güvenlik kameraları incelemelerinde, kimlik bilgi...
 • Özcan Baripoğlu, sessizler için iktidara gelmek zorundayız! 

  17 Nisan 2023 GENEL, GÜNCEL, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  CHP İstanbul 1. Bölge milletvekili Dr. Özcan Baripoğlu, “İpek hemşire için, teknisyen İsmail için, Profesör Fuat için, doktor Gökhan için, mühendis Ali için… Çok insan için iktidara gelmek zorundayız. İşçiler, emekliler, ev hanımları, öğrenciler, beyaz yakalılar, mavi yakalılar, kuryeler, bakım işinde çalışanlar vs. yani biz, sessizler için onlar adına iktidara gelmek zorundayız.”   Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi 14 Mayıs’ta yapılacak. Yüksek Seçim Kurulu’na listelerin sunulmasıyla birlikte seçime kısa bi...
 • Ümraniye’de farkındalık programı

  13 Nisan 2023 EĞİTİM, GENEL, GÜNCEL, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  2 Nisan otizm farkındalık günü kapsamında yürütülen uygulamalı farkındalık programı özel ve devlet okulları işbirliği bu hafta da devam etti. Ümraniye Şakire Hanım Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri ile Era Koleji Ümraniye kampüsü öğrencileri bir araya gelerek sosyal yaşam becerilerini destekleyecek çalışmalarda bulundu. Uygulama okulunda otizm hakkında gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra lise düzeyinde normal gelişim gösteren kolej öğrencileri sınıf ortamında gözlem ve ortak müfredat çalışmalarına dahil oldu. İki hafta süren...
 • Ümraniye’de ev sahibi ile kiracının fahiş zam kavgası!

  13 Nisan 2023 GENEL, GÜNCEL, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER, YAŞAM

  Son dönemde artan kira fiyatları ev sahibi ile kiracıları karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Ümraniye’de 2 senedir kirada oturan Recep Emirhan Dinç ile ev sahibi arasında kira zammı tartışması çıktı. Ev sahibi, bin 500 lira olan kirayı 6 bin liraya çıkarmak isteyince kiracı Emirhan Dinç zammı kabul etmedi. Ev sahibi, kiracıya ‘eve zarar vermişsin’ diyerek kapısına geldi. İkili arasında burada çıkan tartışmada kiracı darbedildi. "Görüntü alırsan saldırırım" Cep telefonuna yansıyan görüntüde kiracı Recep Emirhan Dinç koşara...