logo

Seçimli “Saltanat!” Babadan oğula geçen milletvekili adaylıkları!


facebooktwitter
Kerim Öztürk
umraniyegundemi@gmail.com

14 Mayıs seçimlerine artık sayılı günler kalırken Sabri Şenel, partilerin listelerinde babadan oğula geçen milletvekili adaylıklarına dikkat çekiyor…

Türkiye14 Mayıs‘ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne kilitlendi. Artık sayılı günlerin kaldığı seçimler öncesinde siyasi partiler de milletvekili aday listelerini YSK’ya teslim etti.

AKP‘nin listesinde ise 3 isim dikkat çekti. Bu 3 ismin ortak noktası da babalarının geçmiş dönemde AKP’de bakanlık, milletvekilliği ve belediye başkanlığı gibi görevlerde bulunması.

Bu isimlerden biri 24. Dönem TBMM Başkanlığı görevini yürüten Mehmet Ali Şahin‘in oğlu Cem Şahin oldu. Şahin, Karabük’ten listeye girerek AKP Karabük 1. Sıra adayı oldu.

TBMM eski Başkanı Bülent Arınç‘ın oğlu Mücahit Arınç’ın da ikinci kez Meclis’e girmek üzere. Geçtiğimiz dönem İstanbul 3.Bölge milletvekilliği yapan Mücahit Arınç bu kez memleketi Manisa‘dan 4’üncü sıra adayı oldu.

1994-2017 yılları arasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Melih Gökçek‘in oğlu Osman Gökçek ise Ankara 2. Bölge 5’inci sıradan aday oldu.

Ve devamında…

Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan İstanbul, Alparslan Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş Ankara’dan, kızı Ayyüce Türkeş Adana’dan milletvekili adayı oldu.

*

CHP‘li Erdoğan Toprak İstanbul 3. Bölgeden, eşi Ece Güner Toprak İstanbul 2. Bölgeden aday gösterildi.

Faik Öztırak imtiyazlı kadrolu atadan aile milletvekili Zeki Ergezen’in oğlu Muaz Ergezen Bitlis‘ten 2. sıradan aday gösterildi.

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin kıdemli Belediye Başkanı kadrolu eşi Gamze Akkuş İlgezdi ise CHP’nin vazgeçilmezleri arasında!!!

Bu aileleri vazgeçilmez kılan hangi ölçü hangi kıstastır?!

Aynı zamanda aynı aileden farklı partilerde aday olma geleneği de devam ediyor. Şırnak‘ta aynı aileden 4 kişi farklı partilerden aday gösterildi.

AKP Şırnak 1. Sıra Adayı Arslan Tatar, MHP Şırnak 1. Sıra Adayı Halil Tatar, Zafer Partisi Şırnak 1. Sıra Adayı Mahmut Tatar, Şırnak 1. Sıra Adayı Sabri Tatar

*

T.C’nin sunduğu millet iradesinin imkanı ile koltuk ve makamlar adeta babadan oğula geçen imtiyazlı siyasi miras saltanatını aratmıyor!

Bugün popüler olan siyasi imtiyazlı lider ve kişilerin evlat ve torunları da yarın bu geleneği yıllardır sürdürenler kervanına katılacaktır.

Milletin asil evlatları ile bu siyasi imtiyazlılar arasında aday sıralaması için milletin önüne sandık konsa acaba millet hangilerini seçer? Bu sırayı millet seçsin milletin aday sırası belirlemesinden niçin korkuyorsunuz?

İktidarı muhalefeti bu kahredici çağdışı geleneği sürdürüyor. Siyasiler belli istisna dışında siyaset ağası olmuş feodalite ve oligarşi meşruiyet içinde servis ediliyor.

Ülkede cumhuriyet, demokrasi, millet iradesi, adalet varsa bunu yapmak zorundasınız..

Saltanat devam etseydi bugün padişahımız Abdülhamit’in torunu Ertuğrul olmaz mıydı?

Bir de saltanat kalktı diyorlar!

Atatürk ve cumhuriyet egemenliği millete vermesine rağmen saltanat ruhu alışkanlığı siyasette doludizgin sürüyor.

Bu ülkenin asil evlatlarını kapınızda ikbal tutsağı yapmayınız. Bu insan fıtratına demokrasi geleneklerine yakışmaz. Bu çağ dışı utanç verici siyasi imtiyaz, liderler etrafına çöreklenen taklacı, takiyyeci, yağcı düzen bozulmalı, millet iradesine vurulan zincirler kırılmalıdır.

Aklın, bilimin, hukukun gerçek demokrasinin olmadığı ülkede hiç bir sorun çözülemez. Siyaset; servetine servet katma, zenginleşme, geçinme, koltuk-makam imtiyazı alanı olmamalıdır.

Ülkeye yazık etmeyin bunun iktidarı ve muhalefeti yoktur.

Bir siyasi virüs gibi Türk demokrasisini kemiren ülkeyi yerinde saydıran bir anlayış artık sürdürülebilir değildir.

Bunun ilk adımı siyasi partiler ve seçim kanunu çok acil değişmelidir.

Türk insanı ile sorunu olan bir birinden farklı olmayan farklı kulvardaki milletvekillerinin oluşturacağı parlamento Türk’le ve T.C ile hesaplaşma zemini olamaz.

Zira TBMM’yi oluşturan kurucu milli irade en ağır bedeli ödedi. Gerekirse daha ağırını öder ama T.C kuruluş değerleri millet-devlet-vatan bütünlüğünden asla vazgeçmez.

Her türlü bilginin iletişimin çığ gibi ilerlediği bir çağda herkes herkesi çok iyi biliyor.

“Gizli sırlar aşikar ola efendim sultanım” Türk milleti hiç bir insanına düşman değildir ama kendine düşmanlığın er geç hesabını sorar.

“Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” gerçek anlamıyla hayata geçmesi gereken çok vahim süreçten geçiyoruz.

Millet iradesini tepeden şekillendiren, iktidar-muhalefet siyasi oligarşisiyle ömrümün sonuna kadar mücadele edeceğim.

Bizlerin onurları kırıldı evlat ve torunlarımız padişah, ağa gibi belirleyici siyasi irade ile siyaset yapmamalıdır.

Sizlerde bu mücadeleyi vermek zorundasınız.

Sabri ŞENEL – 10 Nisan 2023 / İstanbul

Share
461 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ümraniye’de zincir marketlere giren şahıs tutuklandı

  25 Nisan 2023 TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  Ümraniye’de 3 zincir markete girerek gıda malzemesi çalan şahıs tutuklanarak ceza evine gönderildi. İstanbul Emniyet müdürlüğü görevlileri, "İşyerinden ve kurumdan hırsızlık" suçu ile ilgili Ümraniye ilçesinde yürütülen çalışma başlattı. Geçtiğimiz Perşembe günü saat 14.30 sıralarında Dudullu Mahallesi'nde faaliyet gösteren 3 zincir marketten hırsızlık yapıldığına dair ihbar alınması üzerine ekipler olay yerlerine gitti. Çaldıklarını montuna sakladı Olay yerlerinde yapılan çevre ve güvenlik kameraları incelemelerinde, kimlik bilgi...
 • Özcan Baripoğlu, sessizler için iktidara gelmek zorundayız! 

  17 Nisan 2023 GENEL, GÜNCEL, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  CHP İstanbul 1. Bölge milletvekili Dr. Özcan Baripoğlu, “İpek hemşire için, teknisyen İsmail için, Profesör Fuat için, doktor Gökhan için, mühendis Ali için… Çok insan için iktidara gelmek zorundayız. İşçiler, emekliler, ev hanımları, öğrenciler, beyaz yakalılar, mavi yakalılar, kuryeler, bakım işinde çalışanlar vs. yani biz, sessizler için onlar adına iktidara gelmek zorundayız.”   Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi 14 Mayıs’ta yapılacak. Yüksek Seçim Kurulu’na listelerin sunulmasıyla birlikte seçime kısa bi...
 • Ümraniye’de farkındalık programı

  13 Nisan 2023 EĞİTİM, GENEL, GÜNCEL, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  2 Nisan otizm farkındalık günü kapsamında yürütülen uygulamalı farkındalık programı özel ve devlet okulları işbirliği bu hafta da devam etti. Ümraniye Şakire Hanım Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri ile Era Koleji Ümraniye kampüsü öğrencileri bir araya gelerek sosyal yaşam becerilerini destekleyecek çalışmalarda bulundu. Uygulama okulunda otizm hakkında gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra lise düzeyinde normal gelişim gösteren kolej öğrencileri sınıf ortamında gözlem ve ortak müfredat çalışmalarına dahil oldu. İki hafta süren...
 • Ümraniye’de ev sahibi ile kiracının fahiş zam kavgası!

  13 Nisan 2023 GENEL, GÜNCEL, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER, YAŞAM

  Son dönemde artan kira fiyatları ev sahibi ile kiracıları karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Ümraniye’de 2 senedir kirada oturan Recep Emirhan Dinç ile ev sahibi arasında kira zammı tartışması çıktı. Ev sahibi, bin 500 lira olan kirayı 6 bin liraya çıkarmak isteyince kiracı Emirhan Dinç zammı kabul etmedi. Ev sahibi, kiracıya ‘eve zarar vermişsin’ diyerek kapısına geldi. İkili arasında burada çıkan tartışmada kiracı darbedildi. "Görüntü alırsan saldırırım" Cep telefonuna yansıyan görüntüde kiracı Recep Emirhan Dinç koşara...