logo

Ümraniye Meydanı düzenlemesinde skandal


facebooktwitter
Kerim Öztürk
umraniyegundemi@gmail.com

Ümraniyeliler, rahat nefes alabileceği, dinleneceği ve sosyal aktivitelerde kullanabileceği bir meydan beklerken bir skandal meydana çıktı. Meydana yapılan 6 tane yapı ve çocuk parkı dikkat çekti. Projenin dışına çıkıldığı gözlenen bu düzenleme Ümraniyelilerin tepkisine neden oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapım çalışmaları yürütülen ancak yılan hikayesine dönen Ümraniye 15 Temmuz Şehitler Meydan Düzenleme Projesi’nde sona gelindi. Ümraniye Meydanının tamamlandığında vatandaşların rahat nefes alabileceği, dinleneceği ve sosyal aktivitelerde kullanabileceği, şehre yeni bir estetik katacak bir meydan beklenirken ortaya otopark üstü yapılar çıktı. Meydana yapılan 6 adet yapı ve çocuk parkı dikkat çekti. Projenin dışına çıkıldığı gözlenen bu düzenleme Ümraniyelilerin tepkisine neden oldu.

HANGİ AMAÇLA KULLANILACAK?

Meydanı meydan olmaktan çıkaran bu 6 yapının hangi amaçla kullanılacağına dair farklı görüşler var. Bir kesim bu yapıların İBB ve Ümraniye Belediyesi’nin hizmet birimleri olarak kullanılacağı yönünde görüş belirtse de kahir ekseriyetin görüşü ticaret amaçlı büfe olarak kullanılacağı yönünde.

İBB İLE ÜMRANİYE BELEDİYESİ ANLAŞTI MI?

Meydana yapılan bu 6 büfe noktasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Ümraniye Belediyesi’nin 3’er büfe alarak anlaştığı yönünde iddialar var. Hatta bu büfelerden birinin şimdiden Ümraniyespor’a verildiği gelen haberler arasında. Konuya ilişkin ne İBB ne de Ümraniye Belediyesi tarafından henüz herhangi bir açıklamanın gelmemesi kamu oyunda, meydanın “Kamusal Ticaret Alanı”na dönüştürüldüğü düşüncesini iyiden iyiye hakim oldu.

DÜN KAVGALIYDILAR BUGÜN ORTAK!

Daha dün (26 Nis 2021) Santral Ümraniye Metro İstasyonu Durağı’nda İBB tarafından kurulmak istenen sıradan bir Halk Ekmek büfesi için kavga eden İBB ile Ümraniye Belediyesi’nin meydan düzenlenmesinde birlikte hareket etmesi, işlerine gelince siyaseti bırakıp ticaret ortaklıklarında CHP’li ve Ak Partili belediyelerin “rant ortaklığı” kurmalarında bir mahsur olmadığını gösterdi.

CHP’Lİ EKREM İMAMOĞLU YİNE SÖZÜNÜ TUTMADI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 20 Ekim’de gerçekleştirdiği Ümraniye ziyaretinde Zeminaltı Otoparkı’nın 30 Kasım 2021’de, meydan projesi kısmının ise 15 Nisan 2022 yılında biteceği müjdesi verilmişti. 10 Aralık 2021’de Zeminaltı Otoparkını kullanıma açan İBB, 15 Nisan 2022’de açması gereken meydan projesi kısmını ise açamadı. İBB tarafından yapılan en son yapılan açıklamaya göre meydan projesi kısmının 15 Temmuz 2022’de açılacağı belirtildi.

15 Temmuz Şehitler Meydanı Projesi, Ümraniye Gaffar Efendi Sokakta bulunan 90’lı yıllarda inşa edilen İGDAŞ binası ile 50 yıllık Zübeyde Hanım İlköğretim Okulu’nun deplase edilmesiyle meydan projesi kapsamına alınmıştı. Ümraniye Belediyesi tarafından 2017’de yapımına başlanan 1. etabı kısa sürede tamamlanarak hayata geçirilen ve halkın ortak kullanım alanına dönüştürülen meydan projesi’nin 2. etabına geçiş sürecinde konuşan dönemin Belediye Başkanı Hasan Can projeye ilişkin şu bilgileri vermişti:

ÜMRANİYE, VATANDAŞLARIN RAHAT NEFES ALABİLECEĞİ, DİNLENECEĞİ VE SOSYAL AKTİVİTELERDE KULLANABİLECEĞİ BİR MEYDANA KAVUŞACAK

“Ümraniye Belediyemiz tarafından hazırlanan ve İstanbul Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılacak olan proje; 35.250,00 metrekare inşaat alanını kapsıyor. Proje ile Ümraniye ilçesi, yeni bir sosyal tesis ile vatandaşların rahat nefes alabileceği, dinleneceği ve sosyal aktivitelerde kullanabileceği bir meydana kavuşacak. Ayrıca Ümraniye Belediyesi’nin sergi alanları ve 9.558,20 metrekare çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmaları ile süslenecek. Projenin zemin altındaki -1. katı 7.500 metrekare alana sahip olup; gençlik ve spor merkezi, şehir kütüphanesi, konferans salonu, fuaye, meslek kursları, toplantı salonu, kültür merkezi ve bay bayan mescit gibi birçok sosyal hizmeti içinde barındıracak. Ümraniye Merkezi’nde 25 dönümlük Meydanın altına 4 katlı 1.000 araçlık zemin altı otopark inşa edilecek. Proje kapsamında bölgenin trafik ve otopark sorunu da önemli ölçüde çözüme kavuşacak. Meydan ile birlikte Alemdağ Caddesi TRT lojmanları ve Suiş Caddesi arası kısım da yayalaşarak bu proje kapsamında cadde, İBB tarafından yenilenecek. Ayrıca nostaljik tramvay ile şehrin merkezine estetik bir görünüm katılması hedefleniyor.”

Sabık Ümraniye Belediye başkanı Hasan Can döneminde başlatılan projenin yine AK Partili bir başka belediye başkanı zamanında bu kadar büyük değişikliğe uğraması vatandaş tarafından her gelen belediye başkanı öncekini yıkar kendi kafasına göre bir şeyler yapar yorumlarına neden oldu.
Share
726 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ümraniye’de zincir marketlere giren şahıs tutuklandı

  25 Nisan 2023 TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  Ümraniye’de 3 zincir markete girerek gıda malzemesi çalan şahıs tutuklanarak ceza evine gönderildi. İstanbul Emniyet müdürlüğü görevlileri, "İşyerinden ve kurumdan hırsızlık" suçu ile ilgili Ümraniye ilçesinde yürütülen çalışma başlattı. Geçtiğimiz Perşembe günü saat 14.30 sıralarında Dudullu Mahallesi'nde faaliyet gösteren 3 zincir marketten hırsızlık yapıldığına dair ihbar alınması üzerine ekipler olay yerlerine gitti. Çaldıklarını montuna sakladı Olay yerlerinde yapılan çevre ve güvenlik kameraları incelemelerinde, kimlik bilgi...
 • Özcan Baripoğlu, sessizler için iktidara gelmek zorundayız! 

  17 Nisan 2023 GENEL, GÜNCEL, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  CHP İstanbul 1. Bölge milletvekili Dr. Özcan Baripoğlu, “İpek hemşire için, teknisyen İsmail için, Profesör Fuat için, doktor Gökhan için, mühendis Ali için… Çok insan için iktidara gelmek zorundayız. İşçiler, emekliler, ev hanımları, öğrenciler, beyaz yakalılar, mavi yakalılar, kuryeler, bakım işinde çalışanlar vs. yani biz, sessizler için onlar adına iktidara gelmek zorundayız.”   Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi 14 Mayıs’ta yapılacak. Yüksek Seçim Kurulu’na listelerin sunulmasıyla birlikte seçime kısa bi...
 • Ümraniye’de farkındalık programı

  13 Nisan 2023 EĞİTİM, GENEL, GÜNCEL, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  2 Nisan otizm farkındalık günü kapsamında yürütülen uygulamalı farkındalık programı özel ve devlet okulları işbirliği bu hafta da devam etti. Ümraniye Şakire Hanım Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri ile Era Koleji Ümraniye kampüsü öğrencileri bir araya gelerek sosyal yaşam becerilerini destekleyecek çalışmalarda bulundu. Uygulama okulunda otizm hakkında gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra lise düzeyinde normal gelişim gösteren kolej öğrencileri sınıf ortamında gözlem ve ortak müfredat çalışmalarına dahil oldu. İki hafta süren...
 • Ümraniye’de ev sahibi ile kiracının fahiş zam kavgası!

  13 Nisan 2023 GENEL, GÜNCEL, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER, YAŞAM

  Son dönemde artan kira fiyatları ev sahibi ile kiracıları karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Ümraniye’de 2 senedir kirada oturan Recep Emirhan Dinç ile ev sahibi arasında kira zammı tartışması çıktı. Ev sahibi, bin 500 lira olan kirayı 6 bin liraya çıkarmak isteyince kiracı Emirhan Dinç zammı kabul etmedi. Ev sahibi, kiracıya ‘eve zarar vermişsin’ diyerek kapısına geldi. İkili arasında burada çıkan tartışmada kiracı darbedildi. "Görüntü alırsan saldırırım" Cep telefonuna yansıyan görüntüde kiracı Recep Emirhan Dinç koşara...