logo

Ümraniye Limonlu Bahçe Konakları projesinin “imar planı değişikliği” iptal!


facebooktwitter
Kerim Öztürk
umraniyegundemi@gmail.com

Ümraniye’de eski Netaş arazi olarak bilinen yaklaşık 190 bin metrekarelik alanı, konut ve ticaret imarına açan Limonlu Bahçe Konakları “imar planı değişikliği” hukuka aykırı bulunarak iptal edildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı‘nın 2021 yılında onayladığı Ümraniye Yamaneveler’deki eski Netaş arazi olarak bilinen toplam 189 bin 243 metrekareyi kapsayan Doğa Madencilik A.Ş’ye ve TÜRKSAT’a ait Limonlu Bahçe Konakları için Ümraniye Belediyesi tarafından hazırlanan imar planı değişikliğine karşı başlatılan hukuk mücadelesinde, İstanbul 8. İdare Mahkemesi, İmar Planı Değişikliklerini hukuka aykırı bularak “imar planı değişikliği”nin iptaline oybirliği ile karar verdi.

ÜMRANİYE HEPİMİZİN

Ümraniye Gündemi’ne konuşan Ümraniye CHP Meclis Üyesi Mehmet Özgür Üreten, “Ümraniyeli hemşehrilerimizin nefes alabileceği alan kalmadı. Az miktarda kalan alanları, ranta heba ettirmeden, yaşanabilir bir Ümraniye için mücadelemizi sürdüreceğiz. Mahallelerimizin kamusal yatırım ihtiyaçlarını görmezden gelip, Ümraniye’mizde belediyeleri yok sayarak, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı üzerinden adrese teslim plan tadilatı yapılmasına, rant alanları yaratılmasına geçit vermeyeceğiz. 1/1000 Uygulama İmar ve 1/5000 Nazım İmar Plan Tadilatları İptal Kararının, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Ümraniye Belediyesi tarafından en kısa zamanda uygulanmasını takip ediyoruz. Aksi bir durumda tüm hukuki haklarımızı kullanacağız.” dedi.

DAVANIN ÖZETİ:

 • Ümraniye CHP Meclis Üyesi Mehmet Özgür Üreten, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 2021 yılında onayladığı Ümraniye Yamaneveler’deki toplam 189 bin 243 metrekareyi kapsayan Doğa Madencilik A.Ş’ye ve TÜRKSAT’a ait parseller için Ümraniye Belediyesi tarafından hazırlanan imar planı değişikliğine karşı hukuk mücadelesi başlattı.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI ÇIKTI

 • İstanbul 8. İdare Mahkemesi, 7 Temmuz 2022 tarihinde hukuka aykırılığı açık olan dava konusu planların uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden yürütmesinin durdurulmasına oybirliği ile karar verdi.

BAKANLIĞIN İTİRAZI REDDEDİLDİ

 • Yürütmeyi durdurma kararına bakanlık itiraz etti. İtirazı değerlendiren İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Dördüncü İdari Dava Dairesi, 16 Ağustos 2022’de idare mahkemesinin kararını uygun buldu ve bakanlığın itirazını oybirliği ile reddetti.

SUÇ DUYURUSU YAPILDI

 • Bunun üzerine davayı açan CHP’li Meclis Üyesi Mehmet Özgür Üreten, karara rağmen devam eden lüks rezidans projesi inşaatını durdurmayan Ümraniye Belediyesi ve bakanlık yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Ümraniye Kaymakamlığı’na da vatandaşlarla birlikte dilekçe vererek görevini yerine getirmeyen belediye yetkililerini şikayet ettiler.
 • İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda yetkililer hakkında “görevi kötüye kullanma” suçundan soruşturma başlatılması ve kamu davası açılması talep edildi. Suç duyurusunda,  yürütmeyi durdurma kararının, Ümraniye Belediye Başkanlığına 1 Ağustos 2022 tarihli dilekçe ile tebliğ edilmesine rağmen inşaatın durdurulmadığı belirtildi.

İŞTE MAHKEMENİN İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİNE İLİŞKİN İPTAL KARARI

“Dava dosyasında yer alan bilgi ve belgeler ile Bilirkişi Raporu’nda yer verilen tespitler kapsamında yapılan değerlendirme neticesinde, davaya konu taşınmazlar için öngörülen fonksiyonların yapı ve nüfus yoğunluğunu artırıcı nitelikte olması karşısında Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği’nin 26. maddesinin 1. fıkrasında belirtilen plan ana kararlarını, sürekliliğini, bütünlüğünü, sosyal ve teknik altyapı dengesini bozacak nitelik arz etmesi plan değişikliğini zorunlu kılan teknik ve nesnel bir gerekçenin ortaya konulamaması, bütüncül bir yaklaşımla planlama yapılmaksızın, parsel bazında Plan Değişikliklerinin hazırlanarak onaylanması, bu durumun Plan ana kararlarının bozulmasına, sosyal donatı standartlarının düşmesine ve ulaşım kademelenmesinin sağlanamamasına sebebiyet vermesi hususları dikkate alındığında, davaya konu 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliklerinde hukuka uyarlılık bulunmadığı sonucuna varılmaktadır.

Açıklanan nedenlerle; dava konusu işlemlerin iptaline, aşağıda ayrıntısı gösterilen 5.461,70-TL yargılama giderinin ve Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi uyarınca belirlenen 5.500,00-TL vekalet ücretinin davalı İdareden alınarak davacıya verilmesine, müdahil yargılama giderlerinin üzerlerinde bırakılmasına, artan posta ücreti avansının hükmün kesinleşmesinden sonra ilgililere iadesine, kararın tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde İstanbul Bölge İdare Mahkemesi nezdinde istinaf kanun yolu açık olmak üzere, 31/10/2022 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.”

 👉 HABER: Kerim ÖZTÜRK // Ümraniye Gazetesi // 9.12.2022

Share
268 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ümraniye’de zincir marketlere giren şahıs tutuklandı

  25 Nisan 2023 TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  Ümraniye’de 3 zincir markete girerek gıda malzemesi çalan şahıs tutuklanarak ceza evine gönderildi. İstanbul Emniyet müdürlüğü görevlileri, "İşyerinden ve kurumdan hırsızlık" suçu ile ilgili Ümraniye ilçesinde yürütülen çalışma başlattı. Geçtiğimiz Perşembe günü saat 14.30 sıralarında Dudullu Mahallesi'nde faaliyet gösteren 3 zincir marketten hırsızlık yapıldığına dair ihbar alınması üzerine ekipler olay yerlerine gitti. Çaldıklarını montuna sakladı Olay yerlerinde yapılan çevre ve güvenlik kameraları incelemelerinde, kimlik bilgi...
 • Özcan Baripoğlu, sessizler için iktidara gelmek zorundayız! 

  17 Nisan 2023 GENEL, GÜNCEL, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  CHP İstanbul 1. Bölge milletvekili Dr. Özcan Baripoğlu, “İpek hemşire için, teknisyen İsmail için, Profesör Fuat için, doktor Gökhan için, mühendis Ali için… Çok insan için iktidara gelmek zorundayız. İşçiler, emekliler, ev hanımları, öğrenciler, beyaz yakalılar, mavi yakalılar, kuryeler, bakım işinde çalışanlar vs. yani biz, sessizler için onlar adına iktidara gelmek zorundayız.”   Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi 14 Mayıs’ta yapılacak. Yüksek Seçim Kurulu’na listelerin sunulmasıyla birlikte seçime kısa bi...
 • Ümraniye’de farkındalık programı

  13 Nisan 2023 EĞİTİM, GENEL, GÜNCEL, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  2 Nisan otizm farkındalık günü kapsamında yürütülen uygulamalı farkındalık programı özel ve devlet okulları işbirliği bu hafta da devam etti. Ümraniye Şakire Hanım Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri ile Era Koleji Ümraniye kampüsü öğrencileri bir araya gelerek sosyal yaşam becerilerini destekleyecek çalışmalarda bulundu. Uygulama okulunda otizm hakkında gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra lise düzeyinde normal gelişim gösteren kolej öğrencileri sınıf ortamında gözlem ve ortak müfredat çalışmalarına dahil oldu. İki hafta süren...
 • Ümraniye’de ev sahibi ile kiracının fahiş zam kavgası!

  13 Nisan 2023 GENEL, GÜNCEL, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER, YAŞAM

  Son dönemde artan kira fiyatları ev sahibi ile kiracıları karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Ümraniye’de 2 senedir kirada oturan Recep Emirhan Dinç ile ev sahibi arasında kira zammı tartışması çıktı. Ev sahibi, bin 500 lira olan kirayı 6 bin liraya çıkarmak isteyince kiracı Emirhan Dinç zammı kabul etmedi. Ev sahibi, kiracıya ‘eve zarar vermişsin’ diyerek kapısına geldi. İkili arasında burada çıkan tartışmada kiracı darbedildi. "Görüntü alırsan saldırırım" Cep telefonuna yansıyan görüntüde kiracı Recep Emirhan Dinç koşara...