logo

Ümraniye Kızılay, Ramazanda da İhtiyaç Sahiplerinin Yanında


facebooktwitter
Kerim Öztürk
umraniyegundemi@gmail.com

Türk Kızılay Ümraniye Şube Başkanı Av. Cemali Ergül, Ramazan ayına yönelik Ümraniye’de yaptıkları çalışmalar hakkında açıklamada bulundu.

ÜmraniyeGündemi Kerim Öztürk – 19.04.2022

Yardım projeleriyle ihtiyacı olana el uzatan, yardım etmek isteyene de kolaylık sağlayan Kızılay, gelenekselleşen Ramazan yardımlarıyla bu yılda milyonlara ulaşıyor. Türk Kızılay Ümraniye Şube Başkanı Av. Cemali Ergül, Ramazan ayına yönelik Ümraniye’de yaptıkları çalışmaları ÜmraniyeGündemi’ne anlattı. Ramazan ayının gelmesi ile birlikte oldukça yoğun çalıştıklarını ifade eden Ergül, hayırseverlerin desteğiyle ihtiyaç sahiplerine Ramazan ayında da gıda ve maddi destek yardımında bulunduklarını belirtti.

Gıda kolisi ile zekat, fitre, fidye bağışı kabul edildiğini aktaran Ergül, şunları kaydetti:

Ümraniye Kızılay olarak bu yıl da ihtiyaç sahiplerine hizmetlerimiz devam ediyor. Biz zaten Ramazan ayı başlamadan önce faaliyetlerimize başlamıştık. Şubemize talepte bulunan ihtiyaç sahiplerinin listelerini hazırladık. Gelen talepleri de her gün değerlendirerek gıda kolisi yardımı olarak dağıtıyoruz. Ayrıca Kurban Bayramı’ndan gelen kurban hissemiz olan kıyma ve kuşbaşı kavurmalarımız da bu kolilerin içinde yer alıyor. Bunun yanında bağışçılarımız tarafından yapılan nakdi yardımları (zekat gibi) nakdi olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Ümraniye Kızılay şubemize ayni ve nakdi destek veren tüm bağışçılarımıza teşekkür ederiz.

KAN BAĞIŞI HİZMETİMİZ RAMAZAN’DA DA DEVAM EDİYOR

Kan bağışı hizmetimiz devam ediyor. Ramazan’da kan bağışı oranları düştüğü için kan stokumuzu muhafaza etmek ve düşmemesini sağlamak için Ramazan’da olsa kan bağışı kampanyamıza hız verdik. Bu sebeple programlar yaparak kan bağışlarını artırmaya çalışıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Ümraniye Müftülüğümüz önünde bir kan bağışı programımız oldu. Bu noktada müftülüğümüze teşekkür ediyoruz. Yine Ümraniye Dudullu Meydanımızda 5 mahallemizin ortaklaşa düzenlediği bir kan bağışı programı yaptık. Biliyorsunuz kan sürekli bir ihtiyaç. Bu sürekli ihtiyacın ne zaman ne şekilde kime nasıl lazım olacağı hiç belli olmaz. Herkese her an ihtiyaç olabiliyor. Bu yüzden de kan stoklarımızın düşmemesi için elimizden gelen gayreti Ümraniye Kızılay olarak gösteriyoruz.

#Kan Acil Değil Sürekli İhtiyaçtır

DAĞITIMLARIMIZI GÖNÜLLERİMİZLE BİRLİKTE YAPIYORUZ

Gıda kolisi, zekat ve ayni dağıtımlarımızı gönüllerimizle birlikte yapıyoruz. Şubat ayında yapmış olduğunuz kongremizde yeni yönetim kurulumuzla beraber çalışmaya başladık. Hem yönetim kurulu üyelerimiz hem gönüllerimiz, Kadın Kolları ekibimiz ve Gençlik Kolları ekibimizle beraber arazideyiz. Hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri yaklaşık 25-30 arasındaki araç ve 60-70 tane gönüllü, araçlarımızla beraber çıkarak dağıtımlar gerçekleştiriyor. Sadece hafta sonları 700-800 tane koli dağıtımı yapmış oluyoruz. Hafta içinde de yine şubemizin aracıyla ve gönüllü kadın kollarımızın araçlarıyla dağıtımlarımız devam ediyor.

Bu yıl Organize Sanayi Bölgelerimizdeki esnaflarımızı ziyaret ederek desteklerini aldık. Ümraniye Kızılay şubemize nakdi bağış ve koli bağışı şeklinde bağışlarını aldığımız Bağışçılarımızın emanetlerini yerlerine ulaştırmak için yönetim kurulu üyelerimiz ve gönüllülerimiz ile gece gündüz demeden çalışıyoruz. Kıyafet ve ayakkabı gibi ayni bağışların dağıtımını ise ihtiyaç sahiplerini şubemize davet ederek yapıyoruz. Şubemize gelen ihtiyaç sahipleri görevli arkadaşlarımız eşliğinde kendilerine uygun kıyafet ve ayakkabıları seçiyor. Daha sonra seçtikleri bu ürünler kendilerine takdim ediliyor.

ÜMRANİYELİLERİ ‘BAĞIŞ STANDI’MIZA BEKLİYORUZ

Ümraniye meydanında Alemdağ caddesi üzerindeki kan merkezimizin yan tarafına bir bağış standı kurduk. Bağış standımıza da Ümraniyeli halkımızdan Kızılay’a bağışlarını bekliyoruz. Bağışlar, zekatlar, fitreler, fidyeler orada da nakti olarak alınıyor, şubemizde de alınıyor. Ayrıca şubemize ait TR10 0001 0007 1700 0018 6856 30 iban numaralı hesabına göndermek istediği bağış şeklini ( zekat, fitre, fidye, bağış ) açıklaması ile gönderebilirler. Şubemize bağış yapan bağışçılarımıza teşekkür ediyoruz.

İHTİYAÇ SAHİPLERİ KOMİSYON TARAFINDAN BELİRLENİYOR

İhtiyaç sahiplerinin belirlenmesi komisyonumuz tarafından yapılıyor. Gelen talepleri değerlendiren komisyonumuzun yapmış olduğu detaylı sosyal incelemeler sonucu ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlarımızın ihtiyaçları Ramazan ayında da karşılanmaya devam ediliyor.

ÜMRANİYE KIZILAY ‘GÖNÜLLÜ MERKEZİ’ KURULDU

Ümraniye Kızılay olarak gönüllü merkezimizi kurduk. Ramazan’dan sonra açılışını yapacağız. Burada yurtdışından heyetlerimizi ağırlıyoruz. Bu hafta Orta Afrika’dan ve Zambiya’dan heyetlerimiz gelecekler. Gönüllerimiz gece gündüz demeden orada faaliyetlerine devam ediyorlar.  Ümraniye Kızılay faaliyetlerinde bizleri yalnız bırakmayan her zaman yanımızda olan gönüllülerimize teşekkür ederiz. Yine önümüzdeki günlerde inşallah çocuklar için bir oyuncak dağıtım programımız olacak. Onları da yine gönüllerimizle birlikte dağıtımlarını gerçekleştireceğiz.”

Türk Kızılay’ın sadece Ramazan ayında değil yılın 12 ayı boyunca ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını gidermeye çalıştığını ifade eden Ergül, “#İyilikSensizOlmaz” diyerek “iyilik yolunda tüm Ümraniyeli hemşerilerimizin Kızılay’a desteklerini bekliyoruz” dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
Share
608 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ümraniye’de zincir marketlere giren şahıs tutuklandı

  25 Nisan 2023 TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  Ümraniye’de 3 zincir markete girerek gıda malzemesi çalan şahıs tutuklanarak ceza evine gönderildi. İstanbul Emniyet müdürlüğü görevlileri, "İşyerinden ve kurumdan hırsızlık" suçu ile ilgili Ümraniye ilçesinde yürütülen çalışma başlattı. Geçtiğimiz Perşembe günü saat 14.30 sıralarında Dudullu Mahallesi'nde faaliyet gösteren 3 zincir marketten hırsızlık yapıldığına dair ihbar alınması üzerine ekipler olay yerlerine gitti. Çaldıklarını montuna sakladı Olay yerlerinde yapılan çevre ve güvenlik kameraları incelemelerinde, kimlik bilgi...
 • Özcan Baripoğlu, sessizler için iktidara gelmek zorundayız! 

  17 Nisan 2023 GENEL, GÜNCEL, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  CHP İstanbul 1. Bölge milletvekili Dr. Özcan Baripoğlu, “İpek hemşire için, teknisyen İsmail için, Profesör Fuat için, doktor Gökhan için, mühendis Ali için… Çok insan için iktidara gelmek zorundayız. İşçiler, emekliler, ev hanımları, öğrenciler, beyaz yakalılar, mavi yakalılar, kuryeler, bakım işinde çalışanlar vs. yani biz, sessizler için onlar adına iktidara gelmek zorundayız.”   Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi 14 Mayıs’ta yapılacak. Yüksek Seçim Kurulu’na listelerin sunulmasıyla birlikte seçime kısa bi...
 • Ümraniye’de farkındalık programı

  13 Nisan 2023 EĞİTİM, GENEL, GÜNCEL, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  2 Nisan otizm farkındalık günü kapsamında yürütülen uygulamalı farkındalık programı özel ve devlet okulları işbirliği bu hafta da devam etti. Ümraniye Şakire Hanım Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri ile Era Koleji Ümraniye kampüsü öğrencileri bir araya gelerek sosyal yaşam becerilerini destekleyecek çalışmalarda bulundu. Uygulama okulunda otizm hakkında gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra lise düzeyinde normal gelişim gösteren kolej öğrencileri sınıf ortamında gözlem ve ortak müfredat çalışmalarına dahil oldu. İki hafta süren...
 • Ümraniye’de ev sahibi ile kiracının fahiş zam kavgası!

  13 Nisan 2023 GENEL, GÜNCEL, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER, YAŞAM

  Son dönemde artan kira fiyatları ev sahibi ile kiracıları karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Ümraniye’de 2 senedir kirada oturan Recep Emirhan Dinç ile ev sahibi arasında kira zammı tartışması çıktı. Ev sahibi, bin 500 lira olan kirayı 6 bin liraya çıkarmak isteyince kiracı Emirhan Dinç zammı kabul etmedi. Ev sahibi, kiracıya ‘eve zarar vermişsin’ diyerek kapısına geldi. İkili arasında burada çıkan tartışmada kiracı darbedildi. "Görüntü alırsan saldırırım" Cep telefonuna yansıyan görüntüde kiracı Recep Emirhan Dinç koşara...