logo

Ümraniye Atakent mahalle sakinlerinden eylem: “Rant pazarı değil halk pazarı istiyoruz”


facebooktwitter
Kerim Öztürk
umraniyegundemi@gmail.com

Ümraniye Belediyesi’nin 3 farklı mahallede kurulan semt pazarını birleştirilerek tek bir noktada sabit pazar haline getirme kararı protesto edildi. Atakent’te mahalle sakinleri yaptıkları eylemde, “Rant pazarı değil halk pazarı istiyoruz” dedi. 

Ümraniye Belediyesi, İstiklal, Armağanevler ve Atakent Mahalleleri’nde yıllardır aynı yerde kurulan semt pazarlarını birleştirilerek tek bir noktada sabit pazar haline getirme kararı aldı.

Atakent semt pazarında eylem yapan ve kararı protesto eden Atakent Mahalle sakinlerine pazar esnafı da destek verdi.

Bulut Can Okutucu, karara ilişkin mahalle sakinleri adına şu açıklamayı yaptı: 

“Bizler Atakent Mahallesi sakinleri olarak 30 seneyi aşkın zamandır mahalle pazarımıza yürüyerek geliyoruz, taze meyve sebzemizi ve her türlü ihtiyacımızı kolaylıkla temin edebiliyoruz. Pazar esnafı mahallemizin bir esnafı, bizim komşumuz; pazar alışverişi, bir alışverişin çok ötesinde bir aile ritüeli, bir alışkanlık, bir gelenektir. Çoluğumuzla çocuğumuzla pazar çantamızı alarak geldiğimiz komşumuzla karşılaştığımız sohbet ettiğimiz sosyalleştiğimiz bir ortamdır. Her türlü rengi, sesi, kokuyu içinde barındıran ve sokak alışveriş kültürünün mabedi sayılan pazarlar, 7’den 70’e herkesin uğrak yeridir. Pazar alışverişi, Türkiye’deki hemen hemen her evin vazgeçilmez rutinlerinden biridir.

Pazarın buradan çok uzak bir noktaya taşınması Atakent mahallesinin pazarla ilişkini kesmek anlamına gelir. İnsanlar buradan servis saatini bekleyerek ve servislere binerek uzak bir noktada ki sabit pazardan alışverişini yapıp poşetleri ile tekrar aynı noktaya yine servislere binerek gelecek ve bu durum zamanının büyük bir kısmının yollarda geçirmesine sebep olacaktır.

Mahalle pazarımızın taşınmasına sebep olarak, sabit pazarın güvenli, hijyenik ve otoparklı olduğu söylenmektedir. Bizim pazarımız zaten güvenliklidir bu güne kadar bu pazarda herhangi bir olayın çıktığına şahit olmadık. Bizim pazarımız zaten olması gerektiği kadar hijyeniktir, bizim pazarımız mahallenin orta noktasında olduğu için otoparka ihtiyacı yoktur dolayısıyla servise de ihtiyacı yoktur. Bizim pazarımız herhangi bir trafik aksaklığına yol açmaz bunların aksini söyleyen bir yetkili varsa lütfen gelsin ve Atakent pazarının durumunu incelesin. Ve bize geçerli bir açıklama yapsın. Ümraniye Belediyesine buradan sesleniyoruz çok zor değil internet ortamında bir anket yapılarak Atakent Mahallesi sakinlerine bu pazarın taşınıp taşınmaması konusunu sorabilirsiniz!

“Bizler rant pazarı değil halk pazarı istiyoruz”

İsterseniz mahalleye bir sandık koyabilir referandum yapabiliriz. Hodri meydan! Sizin söylediğiniz gibi güvenlikli, otoparklı sabit pazarı mı istiyoruz? Yoksa yıllardır artık bir aile gibi olduğumuz pazar esnafımızla birlikte bir kültür haline dönüşen mahalle pazarını mı istiyoruz!

Bizler rant pazarı değil halk pazarı istiyoruz. Cumhurbaşkanının her fırsatta dile getirdiği stokçulardan, zincir marketlerden alışveriş yapmamız için mi alınıyor bu karar? Sermaye sahiplerini daha da zengin etmek için mi alınıyor bu karar? Halkı market tekellerin eline düşürmek için mi alınıyor bu karar?

Bu kararın içinde halk nerede, halkın faydası nerede? Ümraniye Belediyesi’nin pazar yerlerini rant kapısı olarak gördüğü, yeni kurulacak pazar yerlerinde pazar esnafından metresine 25.000 tl para istendiği söyleniyor. Kültürümüzün bir parçası olan mahalle pazarları rant uğruna yok edilmek isteniyor. Bizler Ümraniyeliler olarak mahalle pazarlarımızın kaldırılmasını ve uzak bir noktaya taşınmasını kabul etmiyoruz. İmza kampanyamız devam ediyor. Tüm Ümraniyelilerden semt pazarlarına sahip çıkarak kampanyamıza destek olmaya davet ediyoruz.

VİDEO İÇİN RESMİN ÜSTÜNE TIKLA:

Etiketler: » » » » » »
Share
255 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ümraniye’de zincir marketlere giren şahıs tutuklandı

  25 Nisan 2023 TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  Ümraniye’de 3 zincir markete girerek gıda malzemesi çalan şahıs tutuklanarak ceza evine gönderildi. İstanbul Emniyet müdürlüğü görevlileri, "İşyerinden ve kurumdan hırsızlık" suçu ile ilgili Ümraniye ilçesinde yürütülen çalışma başlattı. Geçtiğimiz Perşembe günü saat 14.30 sıralarında Dudullu Mahallesi'nde faaliyet gösteren 3 zincir marketten hırsızlık yapıldığına dair ihbar alınması üzerine ekipler olay yerlerine gitti. Çaldıklarını montuna sakladı Olay yerlerinde yapılan çevre ve güvenlik kameraları incelemelerinde, kimlik bilgi...
 • Özcan Baripoğlu, sessizler için iktidara gelmek zorundayız! 

  17 Nisan 2023 GENEL, GÜNCEL, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  CHP İstanbul 1. Bölge milletvekili Dr. Özcan Baripoğlu, “İpek hemşire için, teknisyen İsmail için, Profesör Fuat için, doktor Gökhan için, mühendis Ali için… Çok insan için iktidara gelmek zorundayız. İşçiler, emekliler, ev hanımları, öğrenciler, beyaz yakalılar, mavi yakalılar, kuryeler, bakım işinde çalışanlar vs. yani biz, sessizler için onlar adına iktidara gelmek zorundayız.”   Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi 14 Mayıs’ta yapılacak. Yüksek Seçim Kurulu’na listelerin sunulmasıyla birlikte seçime kısa bi...
 • Ümraniye’de farkındalık programı

  13 Nisan 2023 EĞİTİM, GENEL, GÜNCEL, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  2 Nisan otizm farkındalık günü kapsamında yürütülen uygulamalı farkındalık programı özel ve devlet okulları işbirliği bu hafta da devam etti. Ümraniye Şakire Hanım Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri ile Era Koleji Ümraniye kampüsü öğrencileri bir araya gelerek sosyal yaşam becerilerini destekleyecek çalışmalarda bulundu. Uygulama okulunda otizm hakkında gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra lise düzeyinde normal gelişim gösteren kolej öğrencileri sınıf ortamında gözlem ve ortak müfredat çalışmalarına dahil oldu. İki hafta süren...
 • Ümraniye’de ev sahibi ile kiracının fahiş zam kavgası!

  13 Nisan 2023 GENEL, GÜNCEL, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER, YAŞAM

  Son dönemde artan kira fiyatları ev sahibi ile kiracıları karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Ümraniye’de 2 senedir kirada oturan Recep Emirhan Dinç ile ev sahibi arasında kira zammı tartışması çıktı. Ev sahibi, bin 500 lira olan kirayı 6 bin liraya çıkarmak isteyince kiracı Emirhan Dinç zammı kabul etmedi. Ev sahibi, kiracıya ‘eve zarar vermişsin’ diyerek kapısına geldi. İkili arasında burada çıkan tartışmada kiracı darbedildi. "Görüntü alırsan saldırırım" Cep telefonuna yansıyan görüntüde kiracı Recep Emirhan Dinç koşara...