logo

Özdil’den Bakan Muş’a açık mektup


facebooktwitter
Kerim Öztürk
umraniyegundemi@gmail.com

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a yönelik açık bir mektup yayınlayan Ümraniye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Özdil, esnafın kira stopajlarının kaldırılması taleplerini gündeme taşıdı. Acilen esnafın istek ve taleplerinin karşılanması gerektiği çağrısında bulunan Özdil, kira stopajıyla ilgili tez hazırladıklarını bildirdi.

ÜmraniyeGündemi Kerim Öztürk – 26.04.2022

Esnafın sorunlarına eğilen ve bunun için girişimlerde bulunan Ümraniye Esnaf ve Sanatlarlar Odası Başkanı Mehmet Özdil, açık bir mektup kaleme alarak, Ticaret Bakanı Mehmet Muş‘a seslendi.

Daha önce yapmış oldukları kira stopajlarının kaldırılmasına yönelik görüş ve düşüncelerini, çalışma gelir idaresinin görüşlerine bağlı olarak verginin zamanında tahsilinde ortaya çıkacak gecikmenin olumsuzluğuna dayanarak genel manada siyasi irade tarafından kabul görmediği kaydedilen mektupta, “Bu kere ki çalışma, bu manadaki olumsuzlukları telafi edecek boyutları düşünülerek hazırlanmış olduğuna dair kanaatime binaen kabul görmesi mümkün bir düşünce olarak olumlu bulunacağı hususunda bir niyet ve düşünce ile hazırlanmıştır” denildi.

Esnafın kira stopajlarını kaldıramayacak duruma geldiği kaydedilen açıklamada, acilen esnafın istek ve taleplerinin karşılanması gerektiği belirtildi.

Açık mektupta söz konusu sorunlara karşı acil olarak adım atılması için çağrı yapıldı.

Ümraniye Esnaf ve Sanatlarlar Odası Başkanı Mehmet Özdil tarafından S.M Mali Müşavir Erkan İskender’e hazırlatılan açıklamanın tamamı şöyle:

“Başarılı çalışmalarla temsili ettiğiniz esnaf ve tüm ticaret hayatını ilgilendiren kesime sağladığınız destek ve hizmetinize katkı sunmak adına daha önce yapmış olduğum kira stopajlarının kaldırılmasına yönelik görüş ve düşüncelerimi ifade ettiğim çalışma gelir idaresinin görüşlerine bağlı olarak verginin zamanında tahsilinde ortaya çıkacak gecikmenin olumsuzluğuna dayanarak genel manada siyasi irade tarafından kabul görmemiş idi.

Bu kere ki çalışma, bu manadaki olumsuzlukları telafi edecek boyutları düşünülerek hazırlamış olduğuna dair kanaatime binaen kabul görmesi mümkün bir düşünce olarak olumlu bulunacağı hususundaki bir niyet ve düşünce ile hazırlanmıştır.

Yasalaşması halinde Gelir İdaresi bütçesine vergi gelirleri olarak ve tüm ticaret erbapları ile esnaf kesime sağlayacağı katkılar bir bütünlük arz etmektedir.

Şöyle ki;

Kira bedeline %18 KDV hesaplanarak sorumlu sıfatıyla 2 No’lu KDV beyanı ile mükellef tarafından beyan edilecek bu sebeple GİBhem %18 KDV hem de buna ilaveten beyanname Damga Vergisi tahsil ederek ek bir gelir unsuru oluşturacaktır. Ayrıca Gayrimenkul sahipleri ile kiracılar arasında yapılan gerçek kira kontratı ile Vergi dairelerine sunulan bazı mükellef ve mal sahiplerinin karşılıklı olarak düzenledikleri ikili kira kontratı sistemi tarihe karışmış olacaktır ve gayrimenkul gelirlerinin gerçek değerleri ile değerIendirilmesine bağlı %40-60 arası vergi gelirlerinde artış olacağı mümkün görünmektedir.

Mükellef Sorumlu sıfatıyla 2 No’lu KDV beyannamesi ile tahakkukunu ve ödemiş olduğu KDV sini İndirilecek KDV olarak hesaplanan yani tahsil ettiği KDV den tenzil ederek ek bir vergi yükü gibi görünen durum ortadan kaldırılmış olacaktır.

Bu konuda yapılacak yasal düzenlemenin tüm tarafları memnun edeceği hususundaki düşüncemi ve ticari hayata sağlayacağı menfaatin devrim niteliğinde olacağına duyduğum inancıma istinaden bu konu Ümraniye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sn. Mehmet ÖZDİL’in isteği üzere hazırlanmış olup bu konudaki yapacağı çalışmalarda başarılar dilerim.

Ayrıca basit usul vergi mükellefleri verecekleri gelir vergisi beyannamelerinde yaşanacak cari yılda ödeyecekleri kira bedellerini net ya da brüt olarak yazılacağı bir sütun ekleyerek kira gelirlerinin işlenebileceği bir sistemi oluşması sağlanmalıdır.

Ayrıca ticari taksiler 2021-22 yılı için 2000 TL’ye varan aylık bedelleri kira gelirleri olarak almaktadır. Bunların gelir dairesine vergi matrahı oluşturabilecek düzenlemelerle stopajla vergi tahsilatı yapılmalıdır. Şoför olarak çalışanlar sözleşme ile çalışmalı bunların SSK’lı gösterilmesi hususu Ek5 Ek6 sistem dahilinde değerlendirerek şoförlerin kendi şahsi borçları olarak gösterilecek bir sisteme dahil edilmelidir. Ticari taksi sahiplerinin taksilerde çalışanlara ait SSK olup olmadıkları hususundaki herhangi bir sorumluluğu almamalıdır.

Bu konudaki sorumluluklar tüm cezai şartları ile kiracı olarak sözleşmedeki muhataba ait olmalıdır.”


Etiketler: » » » » »
Share
382 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ümraniye’de zincir marketlere giren şahıs tutuklandı

  25 Nisan 2023 TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  Ümraniye’de 3 zincir markete girerek gıda malzemesi çalan şahıs tutuklanarak ceza evine gönderildi. İstanbul Emniyet müdürlüğü görevlileri, "İşyerinden ve kurumdan hırsızlık" suçu ile ilgili Ümraniye ilçesinde yürütülen çalışma başlattı. Geçtiğimiz Perşembe günü saat 14.30 sıralarında Dudullu Mahallesi'nde faaliyet gösteren 3 zincir marketten hırsızlık yapıldığına dair ihbar alınması üzerine ekipler olay yerlerine gitti. Çaldıklarını montuna sakladı Olay yerlerinde yapılan çevre ve güvenlik kameraları incelemelerinde, kimlik bilgi...
 • Özcan Baripoğlu, sessizler için iktidara gelmek zorundayız! 

  17 Nisan 2023 GENEL, GÜNCEL, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  CHP İstanbul 1. Bölge milletvekili Dr. Özcan Baripoğlu, “İpek hemşire için, teknisyen İsmail için, Profesör Fuat için, doktor Gökhan için, mühendis Ali için… Çok insan için iktidara gelmek zorundayız. İşçiler, emekliler, ev hanımları, öğrenciler, beyaz yakalılar, mavi yakalılar, kuryeler, bakım işinde çalışanlar vs. yani biz, sessizler için onlar adına iktidara gelmek zorundayız.”   Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi 14 Mayıs’ta yapılacak. Yüksek Seçim Kurulu’na listelerin sunulmasıyla birlikte seçime kısa bi...
 • Ümraniye’de farkındalık programı

  13 Nisan 2023 EĞİTİM, GENEL, GÜNCEL, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  2 Nisan otizm farkındalık günü kapsamında yürütülen uygulamalı farkındalık programı özel ve devlet okulları işbirliği bu hafta da devam etti. Ümraniye Şakire Hanım Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri ile Era Koleji Ümraniye kampüsü öğrencileri bir araya gelerek sosyal yaşam becerilerini destekleyecek çalışmalarda bulundu. Uygulama okulunda otizm hakkında gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra lise düzeyinde normal gelişim gösteren kolej öğrencileri sınıf ortamında gözlem ve ortak müfredat çalışmalarına dahil oldu. İki hafta süren...
 • Ümraniye’de ev sahibi ile kiracının fahiş zam kavgası!

  13 Nisan 2023 GENEL, GÜNCEL, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER, YAŞAM

  Son dönemde artan kira fiyatları ev sahibi ile kiracıları karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Ümraniye’de 2 senedir kirada oturan Recep Emirhan Dinç ile ev sahibi arasında kira zammı tartışması çıktı. Ev sahibi, bin 500 lira olan kirayı 6 bin liraya çıkarmak isteyince kiracı Emirhan Dinç zammı kabul etmedi. Ev sahibi, kiracıya ‘eve zarar vermişsin’ diyerek kapısına geldi. İkili arasında burada çıkan tartışmada kiracı darbedildi. "Görüntü alırsan saldırırım" Cep telefonuna yansıyan görüntüde kiracı Recep Emirhan Dinç koşara...