logo

İl Müftüleri 41. istişare toplantısı Ümraniye’de yapıldı


facebooktwitter
Kerim Öztürk
umraniyegundemi@gmail.com

İstanbul’da Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından organize edilen 41. İl Müftüleri İstişare Toplantısı Ümraniye’de gerçekleştirildi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 41. İl Müftüleri İstişare Toplantısı'na katıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından organize edilen 41. İl Müftüleri İstişare Toplantısı Ümraniye’de gerçekleştirildi. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Ümraniye Elmalıkent Ana Yerleşkesi‘nde düzenlenen dini hayata rehberlik etmede Diyanet hizmetlerinin etkinlik ve verimliliği konulu toplantıya Türkiye’nin 81 ilinden müftüler ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş katıldı. Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan toplantıda, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca taşra teşkilatlarında yürütülen hizmetlere dair istişareler, sorun ve çözüm önerileri ele alındı.

“İSLAM, İNSANLARA GÖNDERİLEN EN BÜYÜK NİMET”

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Faydalı ilim, faydasız ilim. Hayata çözüm, insanlara çare olmayan bilgi faydasız bilgidir. 20. asırda bunların örneğini gördük. Toplu katliamlara neden olan atom bombası bilgi sonucu ortaya çıkarıldı. İşte bu zararlı bilgidir. Faydasız ilimden sana sığınırım. Biz faydalı ilim öğretmek amacıyla İnşallah müesseselerimizin başındayız. İslam evrenseldir. Bütün il müftülerimiz tüm insanlığı düşünerek çalışmalarını yapmalıdır. İslam insanlara gönderilen en büyük nimet. Bütün insanlığın İslam’ın ilkelerine ihtiyacı var. Bilgi sorumluluktur. Bilgisi artanın yükü ağırlaşır. Alimlerini kaybedenler yolunu da kaybetmiştir. Bilgi çağında, bireysel bunalımlardan küresel krizlere kadar güzel ahlak ve hukuktan kopan bilgi, insanlığı bu duruma getirmiştir. Yeryüzü, tarihinin en büyük ahlak, medeniyet ve değer kriziyle karşı karşıyadır. Bu tarz toplumların cehaletin kıskacında nasıl ağır bedeller ödediği de ortadadır. Biz ahlak ve hukukla birlikte bilgiyi kullanacağız. Bu bilgi insanlığa huzur getirecek” dedi.

ERBAŞ: KURAN KURSLARIMIZI YIPRATMAYA ÇALIŞAN BİR TAKIM ÇALIŞMALAR VAR

Yaz Kuran kursu çalışmalarına değinen Prof. Dr. Ali Erbaş, “Kuran kurslarımız her yaştan kişiye yaş sınırı koymadan eğitim vermeye devam ediyor. İhtiyaç odaklı sistemi belirledik. Herkesin, her yaşın ihtiyaçlarına göre programlar hazırladık. Gittiğiniz zaman kuran kurslarında hocalarımızın bu programlara ne kadar uyup uymadığını kontrol edeceğiz. Kurslarımıza gelen herkes bizim personelimiz olmuyor. Nice hafız doktor, mühendis ya da iş adamları var. Bu durum kuran kurslarımızın meyvesi. Bu sebeple Kuran kurslarımızı yıpratmaya çalışan bir takım çalışmalar var. Bunun farkında olalım. Mesainizin çoğunu kuran kurslarımıza ayırmanızı istiyorum. Kuran kurslarımızda yapılan yanlışa tahammülümüz yok. Yaz Kuran kurslarımız bu ayın sonunda başlayacak. Ben yaz kuran kurslarında Kuran-ı Kerim okumayı öğrendim” dedi.

ERBAŞ: MEZUNİYET GÜNÜNDE BAŞÖRTÜSÜ İLE STADYUMA GİRMEK İSTEYEN ÖĞRENCİLERİMİZİ ALMADILAR

Erbaş, “Geçtiğimiz yıllarda benimde bir üniversitede Dekan olarak görev aldığım dönemde, Marmara İlahiyat Fakültesine sadece 40 öğrenci verdiler. Sakarya İlahiyat Fakültesi kapatılacağını duymuştuk. Durumu düşünebiliyor musunuz? Antalya İlahiyat Fakültesi 15 sene açılmadı. Van ve Malatya’ya öğrenci kabul edilmedi. Bunları unutmayacağız değerli hocalarım. Çok çalışacağız. Üniversite birincisi çıkartıyoruz, diploma törenine almıyorlar. Biz bugünleri yaşadık. Mezuniyet gününde başörtüsü ile stadyuma girmek isteyen öğrencilerimizi almadılar” diye konuştu.

“KURBAN ETLERİMİZ BAZEN GAYRİMÜSLİMLERE BİLE ULAŞABİLİYOR”

Kurban Bayramı öncesi çalışmalara ilişkin konulan Başkan Erbaş, “Vekaletle kurban çalışmamız devam ediyor. Bu sene daha fazla muhtaca, mazluma ulaşalım. Bütün muhtaçlarımızı arayıp bulmamız lazım. Sonrasında Asya’dan Afrika’ya iyilik elini taşıyacağız. Gayretlerimiz onların da bir nebze bayram sevinci yaşamalarıdır. Biz aslında bir miktar et değil aynı zamanda umut götürüyoruz. Kurban etleri bazen gayrimüslimlere bile ulaşıyor. Yurt dışındaki kardeşlerimize milletimizin cömertliğini götürüyoruz” diye konuştu.

Etiketler: » » » »
Share
262 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ümraniye’de zincir marketlere giren şahıs tutuklandı

  25 Nisan 2023 TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  Ümraniye’de 3 zincir markete girerek gıda malzemesi çalan şahıs tutuklanarak ceza evine gönderildi. İstanbul Emniyet müdürlüğü görevlileri, "İşyerinden ve kurumdan hırsızlık" suçu ile ilgili Ümraniye ilçesinde yürütülen çalışma başlattı. Geçtiğimiz Perşembe günü saat 14.30 sıralarında Dudullu Mahallesi'nde faaliyet gösteren 3 zincir marketten hırsızlık yapıldığına dair ihbar alınması üzerine ekipler olay yerlerine gitti. Çaldıklarını montuna sakladı Olay yerlerinde yapılan çevre ve güvenlik kameraları incelemelerinde, kimlik bilgi...
 • Özcan Baripoğlu, sessizler için iktidara gelmek zorundayız! 

  17 Nisan 2023 GENEL, GÜNCEL, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  CHP İstanbul 1. Bölge milletvekili Dr. Özcan Baripoğlu, “İpek hemşire için, teknisyen İsmail için, Profesör Fuat için, doktor Gökhan için, mühendis Ali için… Çok insan için iktidara gelmek zorundayız. İşçiler, emekliler, ev hanımları, öğrenciler, beyaz yakalılar, mavi yakalılar, kuryeler, bakım işinde çalışanlar vs. yani biz, sessizler için onlar adına iktidara gelmek zorundayız.”   Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi 14 Mayıs’ta yapılacak. Yüksek Seçim Kurulu’na listelerin sunulmasıyla birlikte seçime kısa bi...
 • Ümraniye’de farkındalık programı

  13 Nisan 2023 EĞİTİM, GENEL, GÜNCEL, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  2 Nisan otizm farkındalık günü kapsamında yürütülen uygulamalı farkındalık programı özel ve devlet okulları işbirliği bu hafta da devam etti. Ümraniye Şakire Hanım Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri ile Era Koleji Ümraniye kampüsü öğrencileri bir araya gelerek sosyal yaşam becerilerini destekleyecek çalışmalarda bulundu. Uygulama okulunda otizm hakkında gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra lise düzeyinde normal gelişim gösteren kolej öğrencileri sınıf ortamında gözlem ve ortak müfredat çalışmalarına dahil oldu. İki hafta süren...
 • Ümraniye’de ev sahibi ile kiracının fahiş zam kavgası!

  13 Nisan 2023 GENEL, GÜNCEL, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER, YAŞAM

  Son dönemde artan kira fiyatları ev sahibi ile kiracıları karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Ümraniye’de 2 senedir kirada oturan Recep Emirhan Dinç ile ev sahibi arasında kira zammı tartışması çıktı. Ev sahibi, bin 500 lira olan kirayı 6 bin liraya çıkarmak isteyince kiracı Emirhan Dinç zammı kabul etmedi. Ev sahibi, kiracıya ‘eve zarar vermişsin’ diyerek kapısına geldi. İkili arasında burada çıkan tartışmada kiracı darbedildi. "Görüntü alırsan saldırırım" Cep telefonuna yansıyan görüntüde kiracı Recep Emirhan Dinç koşara...