logo

CHP’li İBB ile AK Partili Ümraniye Belediyesi’nin Meydan Projesinde anlaştığı ortaya çıktı!


facebooktwitter
Kerim Öztürk
umraniyegundemi@gmail.com

Skandal Ümraniye 15 Temmuz Şehitler Meydanı Projesinde CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile AK Partili Ümraniye Belediyesi’nin İŞBİRLİĞİ yaptığı ortaya çıktı.

Gazetemizin gündeme getirdiği “ÜMRANİYE MEYDANI DÜZENLEMESİNDE SKANDAL” başlıklı haberimiz güncelliğini koruyor. Projelendirme aşamasından itibaren yılan hikayesine dönen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapım çalışması yürütülen Ümraniye 15 Temmuz Şehitler Meydanı yılan hikayesi olmaktan da öte bir hal aldı. 2017’de imar tadilatıyla ‘Parklar ve Dinlenme Alanları (Meydan+Zeminaltı Otopark) ve Meydan” olarak yapılan projenin büyük değişikliğe uğramasıyla meydan üstü yapılan 6 büfe ve çocuk parkı tepkilere neden oldu. Bu projeden belediye başkanı İsmet Yıldırım’ın haberdar olduğu, ayrıca bu 6 büfeden 3’ünün Ümraniye Belediyesi’ne verildiği ileri sürüldü.  

Ümraniye Meydanı düzenlemesinde skandal

İSMET YILDIRIM: “MEYDAN PROJESİNİN MUHATABI İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’DİR”

Ancak geçtiğimiz ay Yeni Metropol gazetesinde çıkan haberde konuya ilişkin bir açıklama yapan Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, “Ümraniye 15 Temmuz Şehitler Meydanı için bizim yaptığımız ve istediğimiz proje içerisinde daha çok yeşil alan olarak düzenlenen bir projeydi. Ancak yetki bizde olmadığından dolayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi, meydan projesi üzerinde değişiklikler yaparak bu hale getirmiştir. Dolayısıyla meydan projesinin muhatabı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’dir” diyerek tüm sorumluluğu İBB’ye attı. Gazetede ayrıca biri mimar diğeri Kadıköy Mimarlar Odası Başkanı meydan düzenlemesini eleştirerek, skandalı tek taraflı İBB’ye yıktı.

Hatta sosyal medya üzerinden yapılan yanlı yorumlarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Ümraniye 15 Temmuz Şehitler Meydanı düzenlemesinde günah keçisi ilan edildi.  

“Adalet Kendine Dokunandır” düsturuyla hareket eden Ümraniye Gündemi Gazetesi ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Ümraniye Belediye Başkanlığı arasında 2021 yılında imzalanan “ÜMRANİYE 15 TEMMUZ ŞEHİTLER MEYYDANI VE ZEMİNALTI OTOPARKI ORTAK KULLANIM PROTOKOLÜ”ne erişti.

İŞBİRLİĞİ YAPMIŞLAR

Ortak Kullanım Protokolüne göre; CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile yetkinin kendilerinde olmadığından dolayı meydan projesi üzerindeki değişiklikleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığını ve muhatabın İstanbul Büyükşehir Belediyesi olduğu s ileri süren AK Parti’li İsmet Yıldırım’ın Ümraniye 15 Temmuz Şehitler Meydanı projesinde İŞBİRLİĞİ yaptığı görülüyor.

Proje değişikliği ve meydan üstü yapılan 6 büfeye ilişkin maddeler “Ortak Kullanım Protokolü”nde şu şekilde yer alıyor:  

MADDE 7-

7.2. Zeminaltı otopark işletmeciliğinden elde edilen brüt gelirin %40’ı Büyükşehir Belediyesi tarafından İlçe Belediyesine ödenecektir.

79. Meydan düzenleme projesi kapsamında ekteki vaziyet planında A, B ve C ile belirtilen alanlar ilçe Belediyesine, D, E ve F ile belirtilen alanlar Büyükşehirin hüküm ve tasarrufuna bırakılacaktır.

Taraflar kendilerine bırakılan bu alanlarda projeye uygun yapılan 3194 sayılı imar Kanununa uygun şekilde yapabilir, işletebilir ve/veya işlettirebilir.

TAKDİR ÜMRANİYE KAMUOYUNUN….

SONUÇ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 17 Eylül Cumartesi günü saat 12.00’de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla Meydan ve Zemin Altı Otoparkın açılışını yapmaya hazırlanıyor.

İBB’ye düşen büfelerden birinin BELTUR, birinin ALO 153 Çağrı Merkezi bir diğerinin de İstanbul Kitapçısı olarak yer alacağı öğrenildi. Ümraniye Belediyesi’ne düşen 3 büfede ise henüz bir hareketlilik yok. BOŞ.

Bir başka edilen bilgi ise, 17 Eylül Cumartesi günü yapılacak açılış programına Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’ın katılmayacağı yönünde.

Share
376 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ümraniye’de zincir marketlere giren şahıs tutuklandı

  25 Nisan 2023 TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  Ümraniye’de 3 zincir markete girerek gıda malzemesi çalan şahıs tutuklanarak ceza evine gönderildi. İstanbul Emniyet müdürlüğü görevlileri, "İşyerinden ve kurumdan hırsızlık" suçu ile ilgili Ümraniye ilçesinde yürütülen çalışma başlattı. Geçtiğimiz Perşembe günü saat 14.30 sıralarında Dudullu Mahallesi'nde faaliyet gösteren 3 zincir marketten hırsızlık yapıldığına dair ihbar alınması üzerine ekipler olay yerlerine gitti. Çaldıklarını montuna sakladı Olay yerlerinde yapılan çevre ve güvenlik kameraları incelemelerinde, kimlik bilgi...
 • Özcan Baripoğlu, sessizler için iktidara gelmek zorundayız! 

  17 Nisan 2023 GENEL, GÜNCEL, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  CHP İstanbul 1. Bölge milletvekili Dr. Özcan Baripoğlu, “İpek hemşire için, teknisyen İsmail için, Profesör Fuat için, doktor Gökhan için, mühendis Ali için… Çok insan için iktidara gelmek zorundayız. İşçiler, emekliler, ev hanımları, öğrenciler, beyaz yakalılar, mavi yakalılar, kuryeler, bakım işinde çalışanlar vs. yani biz, sessizler için onlar adına iktidara gelmek zorundayız.”   Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi 14 Mayıs’ta yapılacak. Yüksek Seçim Kurulu’na listelerin sunulmasıyla birlikte seçime kısa bi...
 • Ümraniye’de farkındalık programı

  13 Nisan 2023 EĞİTİM, GENEL, GÜNCEL, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  2 Nisan otizm farkındalık günü kapsamında yürütülen uygulamalı farkındalık programı özel ve devlet okulları işbirliği bu hafta da devam etti. Ümraniye Şakire Hanım Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri ile Era Koleji Ümraniye kampüsü öğrencileri bir araya gelerek sosyal yaşam becerilerini destekleyecek çalışmalarda bulundu. Uygulama okulunda otizm hakkında gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra lise düzeyinde normal gelişim gösteren kolej öğrencileri sınıf ortamında gözlem ve ortak müfredat çalışmalarına dahil oldu. İki hafta süren...
 • Ümraniye’de ev sahibi ile kiracının fahiş zam kavgası!

  13 Nisan 2023 GENEL, GÜNCEL, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER, YAŞAM

  Son dönemde artan kira fiyatları ev sahibi ile kiracıları karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Ümraniye’de 2 senedir kirada oturan Recep Emirhan Dinç ile ev sahibi arasında kira zammı tartışması çıktı. Ev sahibi, bin 500 lira olan kirayı 6 bin liraya çıkarmak isteyince kiracı Emirhan Dinç zammı kabul etmedi. Ev sahibi, kiracıya ‘eve zarar vermişsin’ diyerek kapısına geldi. İkili arasında burada çıkan tartışmada kiracı darbedildi. "Görüntü alırsan saldırırım" Cep telefonuna yansıyan görüntüde kiracı Recep Emirhan Dinç koşara...