logo

Camide yapılan gençlik merkezi, mahalleliyi bir araya getirdi


facebooktwitter
Kerim Öztürk
umraniyegundemi@gmail.com

Ümraniye Molla Hüsrev Camisi İmamı Osman Korkmaz tarafından hayata geçirilen caminin gençlik merkezi, başta gençler olmak üzere mahalle sakinlerini bir araya getiriyor.

Camide yapılan gençlik merkezi, mahalleliyi bir araya getirdi

Ümraniye Molla Hüsrev Camisi imamı Osman Korkmaz, genç ve çocuklara yönelik çeşitli eğitici ve sosyal aktiviteler düzenleyerek mahalle sakinlerinin takdirini topluyor.

Topağacı Mahallesi’nde bulunan camide oluşturulan gençlik merkezi, gençlerin bir araya gelip sohbet edebildiği, eğlenebildiği bir mekan olmasını yanı sıra mahalle sakinlerini de buluşturuyor.

Kısa süre önce göreve başladığı camide gençlik merkezini kuran imam Osman Korkmaz, ramazanda ihtiyaç sahibi aileleri araştırarak, hayırseverlerin yardımlarının ulaşmasını da sağlıyor.

Korkmaz, yaptığı açıklamada, camide bir yıl önce görev yapmaya başladığını anlatarak, burada öncelikle, cemaat ve hayırseverlerle birlikte caminin fiziki olarak düzenlenmesini sağladıklarını aktardı.

Bunun tamamlanmasının ardından da ellerini ilk gençlere uzattıklarını ifade eden Korkmaz, caminin üst katını çeşitli aktivitelerde kullanılabilmesi amacıyla düzenlediklerini söyledi.

Korkmaz, burada gençlerin ders yapabileceği bir derslik yapılmasıyla beraber, oyun oynayabilecekleri tenis masası, langırt, zeka oyunları gibi şeylerle donattıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Aynı zamanda şehir gençliğinin daha çok dikkatini çekecek bir köy odası yaptık ve gençlerimiz burada oturuyor, sohbet ediyor ve kitaplarını okuyor. Açtığımız Molla Hüsrev Cami Gençlik Merkezi’nde Kur’an derslerimizin yanı sıra İngilizce derslerimiz oluyor. Öğretmenlerimiz geliyor burada gençlerimize ders veriyor. Gençlerimizle bu şekilde sürekli diyalog halindeyiz çünkü gençler bizim geleceğimiz, değerimiz. Camimizdeki en değerli bir cihaz veya bir ürün, gençlerimizin kalbi kadar değerli değildir. Cihazlarımız kırılıp bozulabilir ama gençlerimizin kalbinin bozulmaması lazım diyerek böyle bir yola çıktık.”

Korkmaz, ramazan ayı vesilesiyle de aile ve mahalle buluşmaları adı altında iftarlar düzenlediklerini, buradaki amacın da mahalle sakinlerini iftar vesilesiyle aynı sofrada bir araya getirmek olduğunu ifade etti.

“Bırakın çocukları bizi bile toplamaya başladı”

Mahalle sakinlerinden Erdal Dinç de Korkmaz’ın gerçekleştirdiği çalışmaları çok beğendiklerini dile getirerek, çocuklarını güvenli bir ortamda olduğunu düşündüklerini ve gözlerinin arkada kalmadığını vurguladı.

Dinç, burada dini bilgilerin yanında güncel derslerin de verildiğini anlatarak, şöyle konuştu:

“İngilizce, matematik dersleri veriyor. Çocukları sosyalleştiriyor, televizyon ve telefondan uzak tutmaya çalışıyor. Hocam bu konuda bize yardımcı oldu. Bırakın çocukları bizi bile toplamaya başladı, biz bile boş vaktimizde gelip burada sohbet edelim, muhabbet edelim, hep bir arada olalım istiyoruz. Çocuklarımız artık sokaklarda dolaşmıyor, gençlik merkezide hep birlikte oturup sohbet ediyorlar, bilgi alışverişinde bulunuyorlar, daha iyi bir ortamda, daha iyi bir şekilde eğleniyorlar.”

Ortaokul öğrencisi Yavuz Selim Umut, “Hocamıza çok teşekkür ediyoruz, bence çok güzel şeyler yapıyor, inşallah böyle devam eder, hocamızı çok seviyorum.” dedi.

Lise 2. sınıf öğrencisi Arda Hamit Dinç, camiler arası futbol turnuvası gibi etkinlikler yaptıklarını, turnuvada birinci olduklarını ifade ederek, “Bundan önce biraz sıkıntılarımız vardı, derslerimize çok bağlı değildik ama hocamız bizi derslerimize daha da çok bağladı.” dedi.

Ümraniye Müftülüğünde şube müdürü olarak görev yapan Rifat Buran da caminin imamı ve cemaatiyle güzel olduğunu anlatarak, “Burada camiden daha öte Osman Hocamız hem camisine hem mahallesine, bütün çevresine, çocuklarımıza sahip çıkmış. Camiyi sadece ibadet yeri olmaktan daha öte gençlerimizin toplandığı, oyun oynadığı, derslerini gördüğü, bacılarımızın, annelerimizin toplanıp çay içtiği, sohbet ettiği, gençlerimizin dertlerini paylaştığı yer haline gelmiş. İnşallah bu hizmetlerinin devamını diliyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: AA

Etiketler: » » » »
Share
203 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ümraniye’de zincir marketlere giren şahıs tutuklandı

  25 Nisan 2023 TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  Ümraniye’de 3 zincir markete girerek gıda malzemesi çalan şahıs tutuklanarak ceza evine gönderildi. İstanbul Emniyet müdürlüğü görevlileri, "İşyerinden ve kurumdan hırsızlık" suçu ile ilgili Ümraniye ilçesinde yürütülen çalışma başlattı. Geçtiğimiz Perşembe günü saat 14.30 sıralarında Dudullu Mahallesi'nde faaliyet gösteren 3 zincir marketten hırsızlık yapıldığına dair ihbar alınması üzerine ekipler olay yerlerine gitti. Çaldıklarını montuna sakladı Olay yerlerinde yapılan çevre ve güvenlik kameraları incelemelerinde, kimlik bilgi...
 • Özcan Baripoğlu, sessizler için iktidara gelmek zorundayız! 

  17 Nisan 2023 GENEL, GÜNCEL, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  CHP İstanbul 1. Bölge milletvekili Dr. Özcan Baripoğlu, “İpek hemşire için, teknisyen İsmail için, Profesör Fuat için, doktor Gökhan için, mühendis Ali için… Çok insan için iktidara gelmek zorundayız. İşçiler, emekliler, ev hanımları, öğrenciler, beyaz yakalılar, mavi yakalılar, kuryeler, bakım işinde çalışanlar vs. yani biz, sessizler için onlar adına iktidara gelmek zorundayız.”   Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi 14 Mayıs’ta yapılacak. Yüksek Seçim Kurulu’na listelerin sunulmasıyla birlikte seçime kısa bi...
 • Ümraniye’de farkındalık programı

  13 Nisan 2023 EĞİTİM, GENEL, GÜNCEL, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  2 Nisan otizm farkındalık günü kapsamında yürütülen uygulamalı farkındalık programı özel ve devlet okulları işbirliği bu hafta da devam etti. Ümraniye Şakire Hanım Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri ile Era Koleji Ümraniye kampüsü öğrencileri bir araya gelerek sosyal yaşam becerilerini destekleyecek çalışmalarda bulundu. Uygulama okulunda otizm hakkında gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra lise düzeyinde normal gelişim gösteren kolej öğrencileri sınıf ortamında gözlem ve ortak müfredat çalışmalarına dahil oldu. İki hafta süren...
 • Ümraniye’de ev sahibi ile kiracının fahiş zam kavgası!

  13 Nisan 2023 GENEL, GÜNCEL, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER, YAŞAM

  Son dönemde artan kira fiyatları ev sahibi ile kiracıları karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Ümraniye’de 2 senedir kirada oturan Recep Emirhan Dinç ile ev sahibi arasında kira zammı tartışması çıktı. Ev sahibi, bin 500 lira olan kirayı 6 bin liraya çıkarmak isteyince kiracı Emirhan Dinç zammı kabul etmedi. Ev sahibi, kiracıya ‘eve zarar vermişsin’ diyerek kapısına geldi. İkili arasında burada çıkan tartışmada kiracı darbedildi. "Görüntü alırsan saldırırım" Cep telefonuna yansıyan görüntüde kiracı Recep Emirhan Dinç koşara...