logo

BİROL KALYONCU KENDİSİYLE ÇELİŞİYOR!

Ümraniye Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na aday olan Sayın Birol Kalyoncu’nun bir biri ile çelişen o kadar çok söylemleri ve açıklamaları var ki, insan gerçekten hayret ediyor. Sayın Kalyoncu’nun açıklamalarında kendisi ile çeliştiğini gösteren açıklamalarına şöyle bir göz atalım;

Sayın Birol Kalyoncu diyor ki: 

 • “Kavga gürültü sonra erecek!”

Ortada herhangi bir kavga yok. Vakti zamanında esnafa yapmış olduğunuz haksızlığın, hukuksuzluğun haklı ve hukuki bir mücadelesi var. Bu haksızlığı nasıl örtebilirimin gürültüsü var!

 • “Odanın 25 trilyonluk malı ve mülkü esnafın emrine amade olacak!”

Daha önce esnafın emrine amade olan bu malı mülkü yangından mal kaçırırcasına vakfa devreden kim? Bu hukuksuzluktan yargılanıp 10’ar ay ceza alan kim?!

 • “Kalyoncu ailesini herkes iyi tanır biz söz verdik mi tutarız!”

Ailenize diyecek bir sözümüz yok. Ancak siz ailenizle birlikte Esnaf Odası Başkanlığına aday olmadınız. Öncelikle esnaf, ailenizden dolayı size oy vermeyecek. Bilakis ailenize değil size oy verecek. 

 • “Hiç kimsenin değil esnafın adamıyım!”

Bu söylemi doğru bulmuyorum. Talihsiz bir beyanat olarak görüyorum. Bugüne kadar ne geldiyse başımıza onun bunun adamı olanlar yüzünden geldi. Ne demek ‘esnafın adamı!’ Sözde esnafın adamı olabilirsiniz ama gerçekte kimin adamı olduğunuzu herkes biliyor. Arka planda kimin ya da kimlerin olduğunu da…

 • “Mülklerin geri alınması için Esnaf Vakfı aleyhine açılmış tüm davaları sonuna kadar takipçisi olup malların kazanılması için mücadele edeceğim!”

Abesle iştigal. Esnafı saf mı sandınız.  Sormazlar mı Esnaf Vakfı aleyhine neden dava açıldı? Mülkleri Esnaf Vakfı’na kimler devretti? Dönemin Oda başkanı ile sizin de içinde bulunduğunuz yönetimden 14 arkadaşınız neden 10’ar ay ceza aldı? Suçlunun suç dosyasını kendisinin takip ettiği nerde görülmüş? Oldu olacak davanın hükmünü de siz verin. Bu mantık esnafın aklıyla dalga geçmektir. Siz esnafı saf mı sandınız?! Zaten 4 yıldır mücadele edildi. Sonunda esnafın kazanımları geri alındı.

 • “Mevcut oda yönetimi son 4 yılda taş üstüne taş koymadı!”

Siz koydunuz da ne oldu? Mevcut oda yönetimi sizin esnaftan kaçırıp Vakfa devrettiğiniz mal ve mülklerini geri almak için 4 yıldır verdiği hukuk mücadelesinden fırsat buldu mu ki, taş üstüne taş koyabilsin?! Taş üstüne taş konulmadı demeden önce 27 yıllık taşları ve taşların gölgelerini (gelirlerini) odaya geri verin sonra taş üstüne taş koymaktan bahsedin.

 • “Esnaf odalarının kapatılması gündeme gelince Esnaf Vakfı kurulmuş ve esnafın malı mülkü yok olmasın denilerek esnafın malları Esnaf Vakfı’na devredildi!”

Tabi esnafı inandırabilirseniz ya da esnaf bunu “yerse!” İnandıramamış ve yememiş olacak ki; 2014 oda seçimi sonucu ortada. Açılan davalarda mahkeme tutanakları ve kararları da ortada. Ya çok iyi niyetlisiniz ya çok zeki! Kısaca diyorsunuz ki bizim yaptığımız esnaf yararınaydı öyle mi?! Madem esnaf yararınaydı;

 • Kanunla kurulmuş kurumların kapatılması veya dönüştürülmesi durumunda ilgili kuruluşun malları zaten kamuya ait ve raci olur.
 • Vakfa devretmiş olmak bu mallara sahip çıkmak ise esnaf odası kapatılmadığına göre odaya ait mallar niçin mahkemeler sonucu alınmak zorunda kalındı?!
 • İyi niyetinizi göstermek için Esnaf Vakfını Esnaf Odası Başkanına devredebilirdiniz. Esnaf odası başkanı olan da tabi olarak her dönem vakıf başkanı olurdu.
 • “Esnaf raydan çıkan treni 25 Mart akşamı raya sokacak!”

Yerinde ve isabetli bir tespit. Evet, 4 yıl önce raydan çıkan treni raya sokmak için esnaf adına başlattığı mücadelede bir an olsun geri adım atmayan, hukuk mücadelesiyle esnafın kazanımlarını geri alan, bu mücade-lede başkanına ve yönetimine desteğini esirgemeyen ve  hiçbir zaman yalnız bırakmayan Esnaf, bence 25 Mart da Oda Başkanı Mehmet Özdil ve yönetimini bir kez daha seçerek bir 4 yıl için daha lokomotifi harlayacak. Zaferi taçlandırarak; Haklı olanın güçlü olana karşı kazandığı bir seçim zaferi olacak.

KAZANAN ESNAF OLACAK…

Kerim Öztürk / 23.03.2018

İLGİLİ HABERİ OKUMAK İÇİN TIKLA: 

Etiketler:
Share
1209 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ