logo

YAŞAR ANDULOĞLU’NU RAHMETLE ANIYORUZ…

Sevgi, iyilik, cömertlik ve insanlık abidesi Yaşar Ağabeyimizi vefatının 3. yılında Rahmet ve Minnetle Anıyoruz. Mekanı Cennet Olsun…

19 Ağustos 2014’te kaybettik Yaşar Ağabeyimizi. Bizim için ayrı bir yeri vardı. Bize Ümraniye’yi sevdiren de nasıl Ümraniyeli olunur öğreten de oydu.

Ömrünü Ümraniye’ye vermiş Namık Kemal Mahallesinin 25 yıl muhtarlığını yapmış Ümraniye sevdalısı biriydi.

Kişiliği ve duruşu ile başta mahallesi olmak üzere Ümraniye’nin dört bir yanında ismini duyurmuş, gönüllerde yer etmişti.

Gazetemizde köşe yazarlığı da yapan Yaşar Ağabeyimiz, ilkokul mezunu olmasına rağmen kalemi güçlüydü. Yazılarında bu sorunlara eğilmiş, çözüm önerileri de getirmişti. Ancak hani “doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar” derler ya işte Yaşar Ağabey de hayatının birçok merhalesinde buna maruz kalmıştı. Haksızlığa asla gelemezdi. “Benim adım muhtar Yaşar doğru bildiğimi her yerde konuşurum” derdi. Bu yüzden benim gibi onun da çok seveni yoktu.

Gezdiği yerlerde gördükleri ve 25 yılın verdiği tecrübe adeta “Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?” atasözü bağlamında başta Ümraniye olmak üzere birçok ilçeye ve konuya hakimdi. Kitap ve gazete de okurdu…

25 yıllık muhtarlığı zamanında birçok belediye başkanı ile çalışmış, hizmet noktasında zaman zaman karşı karşıya gelmiş bu kapsamda Ümraniye’nin sorunlarını çok iyi biliyordu. Eskiden hangi mahallenin muhtarısın diye sorulduğunda, o dönem ilk asfalt dökümü Namık Kemal mahallesinden başladığı için “asfaltın döküldüğü yerden başlayıp, asfaltın bittiği yere kadar olan mahallenin muhtarıyım” dermiş.

Yaşar ağabeyin bir özelliği de bazı konularda inatçıydı. Bu özelliği ona çoğu zaman zarar verse de bazı konularda işe yarıyordu. Mesela, mahallesine hizmet noktasındaki inatçılığı Namık Kemal mahallesine kazanımlar sağladı. Bunlardan biri Yunus Emre caddesinin prestij cadde yapılması Yaşar Ağabeyin girişimleri ve gayreti ile olmuştur.

Ancak insanoğlunun nankörlüğü yerel siyasi erkin provokatörlüğü ile birleşerek bu ve buna benzer hizmetlere öncülük yapan Yaşar ağabeyimiz gibi birçok muhtarımızın girişimleri gölgede bırakılmıştır.

Yaşar ağabey öldüğünde ailesine belki çok mal,mülk bırakmadı ama arkasından öyle bir şey bıraktı ki herkese nasip olmayan o da İTİBARıydı. Bu yüzden onu çok sevdik ya!…

Bana göre Ümraniye’nin ender şahsiyetlerinden biriydi. Yedirirdi, içirirdi elinden geldiği kadar yardım ederdi. O kiminin Yaşar babası, kiminin Yaşar ağabeydi.

Aslında Yaşar Anduloğlu için söylenecek o kadar çok şey var ki lakin sözün bittiği yerdeyiz. Yaşar ağabey aramızdan ayrılalı tam 3 yıl oldu… Sevenleri onu hiç unutmadı… Unutmayacağız, unutturmayacağız… Seni hakikaten çok özledik!

Kerim ÖZTÜRK / Ümraniye Gündemi Gazetesi – 19.08.2017

Etiketler: »
Share
1107 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ