logo

VEDAT BOZ’DAN “ADAMI OLANA DEĞİL YASAL ŞARTLARI YERİNE GETİRENE KREDİ!”

İstanbul Anadolu 1. Asliye Ticaret mahkemesi tarafından usulsüzlükler gerekçesi ile kongresi iptal edilen S.S. Üsküdar Dudullu Çakmak Sanayi Sitesi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, mevcut yönetimin baskın seçim kararı ile olağanüstü kongreye gidiyor. 29 Eylül’de yapılması planlanan kongrenin favori başkan adayı Vedat Boz, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

HABER: Kerim ÖZTÜRK // Ümraniye Gündemi Gazetesi // 20.09.2019


Geçen yıl nisan ayında şaibelerin gölgesinde gerçekleştirilen S.S. Üsküdar Dudullu Çakmak Sanayi Sitesi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin kongresi İstanbul Anadolu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından usulsüzlükler gerekçesi ile iptal edildi. Bir üst mahkemeye intikal eden davada henüz kesinleşmiş bir yargı kararı olmamasına rağmen mevcut yönetim, apar topar adeta yangından mal kaçırırcasına bu ayın başında Olağanüstü Genel Kurul kararı aldı. Müfettiş raporları ile yolsuzluk ve usulsüzlükleri ayyuka çıkan S.S. Üsküdar Dudullu Çakmak Sanayi Sitesi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin kongresi 29 Eylül’de yapılması planlanıyor.

Önceki kongrede mevcut yönetimin ayak oyunları ve şaibelerine karşı çok az bir oy farkı ile seçimi kaybeden Vedat Boz, 29 Eylül’de yapılacak olan kongre için yeniden aday olduğunu açıkladı. Profesyonel ekibi ile saha çalışmalarına hız veren Boz, “Bu kez her ne olursa olsun ayak oyunları ve şaibelere asla müsaade etmeyeceğiz. Bu seçimde inşallah geç kalınmış adaletin tecellisi yaşanacak. Bu süreçte dışarıdan bazı odakların bizi desteklendiğine yönelik ya da diğer bir aday ile birlikte hareket ettiğimize dair çıkan haberler tamamen gerçek dışıdır” dedi.

Kamuoyunca herkesçe şantajcı ve tetikçi olarak bilinen malum gazetede çıkan ve şahsını hedef gösteren haberlere tepki gösteren Boz, “Bu tür sipariş ve asparagas haberlere karnımız tok. Her şey ayan beyan ortadadır. Bizi yıpratmak isteyenlerin kötü emellerine ulaşmasına asla fırsat vermeyeceğiz” diye konuştu.

S.S. Üsküdar Dudullu Çakmak Sanayi Sitesi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin favori başkan adayı Vedat Boz, şu açıklamalarda bulundu:

NEDEN SEÇİME GİDİYORUZ?

“Öncelikle kongrenin iptal edilmesinin ardından konunun bir üst mahkemeye intikal etmesine ve de henüz kesinleşmiş bir yargı kararı olmamasına rağmen mevcut yönetimin apar topar adeta yangından mal kaçırırcasına Olağanüstü Genel Kurul kararı almasını doğrusu anlamış değiliz.

Çünkü kooperatif şu an kredi veremiyor. Bir buçuk aydır bu şekilde. Bizim dönemimizde 150 bin TL olan kredi üst limiti bunlar göreve geldikten sonra önce 125 bin TL sonra 100 bin TL’ye kadar düşmüş durumda. Ayrıca, dosya takip oranı yüzde 65’e kadar çıktığından dolayı devlet artık bizim kooperatifimize ek finansman desteğini kesmiş durumda. Şu an kredi veremiyorlar ve bunu da esnafımıza anlatamıyorlar.

Çünkü kooperatifi iyi yönetemediler. Dağıttıkları kredileri geri toplayamıyorlar bir de bunun yanında israf çok fazla.

Kooperatifimiz İstanbul genelinde 52 kooperatif arasında üçüncü basamakta olan bir kooperatifti. Fakat şu an iyi yönetilmediği için altıncı basamağa kadar düştü. Yandaş üyeler bulup, haksız yere kredi dağıttığı için ve kooperatifimizin ödemelerini düzgün ödeyen mevcut üye ortaklarını hep ötelediği için maalesef kooperatifimiz bu hale düştü.”

AMAÇLARI NE?

“Mevcut yönetim, bu baskın seçim kararı ile ne kooperatifi üst basamaklara çıkartmayı, kredi limitini artırmayı ne de esnafa faydalı olmayı amaçlıyor, tam aksi yeni yapılan üyeler ile seçimi kazanarak koltuklarını korumak ve de yapmış oldukları usulsüzlüklerin üstünü örtmek istiyorlar. Çünkü bunlar kurumun itibarından ziyade kendi koltuk sevdalarının peşine düşmüş durumdalar.”

KOOPERATİFİ İYİ YÖNETEMEDİLER

“Profesyonel bir ekiple çalışılmıyor. Finansı bilen, yönetebilecek, kredi verirken istihbarat yapıp kimin neye ihtiyacı var, ne kadar ödeme gücü var, bunları tespit edip ona göre limitini belirleyecek bir ekipleri yok. Çok büyük esnafa da en üst limitten kredi veriliyor en alt esnafa da en üst limit kredi kullandırılıyor. Home ofis adı altında vergi levhası açılıyor. Bizim kooperatifimizden kredi kullandırılıyor daha sonra bu home ofis vergisini kapatıyor. Bu verilen kredinin geri dönüşümü ya öteleniyor veya daha ileri bir döneme kaydırılıyor. Gerçekten iyi niyetli, dükkanına malzeme alacak, raflarını dolduracak, ekipman desteği sağlayacak bu gibi işletmelere kredi verilmesi gerekirken, farklı usullerle araya birilerinin girerek onun adamı, bunun adamı, benim adamım adı altında hak etmeyen insanlara hem de üst limit kredi kullandırılıyor. İşte kooperatifimiz böyle zarar ettiriliyor.

Krediye ihtiyacı olup da kredi verilmemesi bir yana adamı olana bir değil, iki değil üç-beş kredi kullandırılıyor. Bilinen bir gerçek ekonomik krizin etkisinde şu an esnafımız çok zor durumda. Ülkemiz de bu ekonomik krizin etkisinde zor günlerden geçiyor. Bu bağlamda faiz oranı daha düşük olan kredi kooperatifinin esnafın sıkıntısını gidermesi gerekirken, bunlar mevcut yönetim kendi çevreme daha fazla nasıl kredi kullandırabilirim, bunlarda seçimde bana oy olarak geri dönüşüm sağlar mantığıyla hareket edip küçük hesaplar peşinde koşuşturuyorlar. İşte yanlış kişilere haksız krediler kullandırdıkları için kooperatifimizi bu hale düşürdüler. Bir de yeni yüz diye sahaya çıkıyorlar. Bunlar 30 yıldır kooperatifi yönetiyor.

Son bir senedir gelen bilgiler arasında ortakların kooperatiften kredi alabilmek için aracılar kullandığı yönünde. Bu aracıların yönetim içinden ya da dışarıdan yönetime yakın isimler olduğu ve bu aracıların komisyon aldıkları söyleniyor. Kamuoyu bu aracıların kimler olduğunu merak ederken bu aracıların kaç para aldıkları ise gizemliliğini koruyor.”

ADAMI OLANA DEĞİL YASAL ŞARTLARI YERİNE GETİRENE KREDİ!

“Allah nasip eder de yönetime gelirsek, öncelikle şunu ifade etmek isterim ki; Biz hakkın ve hukukun eşit olduğu hakkaniyet sistemini benimsiyoruz. Göreve geldiğimizde adamı olanın değil de finansı bilen profesyonel ekibimizin ödeme performansını değerlendirdiği istihbarat raporu doğrultusunda, gerekli yasal şartları yerine getiren, kooperatifimizin ortağı değerli tüm esnaflarımıza faydalı olmaya çalışacağız. Aradaki aracılar kalkacak.”

İSRAFIN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ

“İsrafın önüne geçeceğiz. Daha temiz daha düzgün bir ekiple çalışıp gereksiz yerlere gereksiz harcamaları kısarak gereksiz masraflara izin vermeyeceğiz. Bunları da kooperatifimizin ortağı esnaflarımızın okuyan çocuklarına burs olarak sağlayacağız.”

Başkan adayı Vedat Boz, ayrıca cevaplaması için mevcut yönetime şu soruları yöneltti:

  • Bir buçuk yıl önce 150 bin TL olan kredi üst limiti neden 100 bin TL’ye düştü?!
  • Kesinleşmiş yargı kararını beklemeden adeta yangından mal kaçırırcasına baskın kongre kararının alınması neden?!
  • İsraf ekonomisine ne zaman son verilecek?!
  • Neden herkesten eşit teminat alınmıyor. Bazı esnaflara ayrıcalık yapılıyor?!
  • İstihbarat ve gerekli çalışmalar yapılmadan neden herkese kredi veriliyor?
  • Neden hak edenin değil de içerde adamı olana daha fazla kredi veriliyor ve öncelik sağlanıyor!
  • Sakarya Karasu’daki daireler neden üyelere değil de başkalarına peşkeş çekiliyor?!
  • Tuzla’da, Pendik de kooperatif yok mu da kredi alımında özellikle Ümraniye seçiliyor?!
  • Hangi isimler bu kooperatife seçim almak için üye yapıldı? Bu üyeleri getirenlerin amacı ya da menfaatleri ne?!

Share
1267 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ