logo

ÜMRANİYE’DE 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI COŞKUSU

30 Ağustos Zafer Bayramı, Ümraniye’ de düzenlenen törenle kutlandı.

30 Ağustos Zaferi Bayramı’nın 95. yıldönümü Ümraniye’de düzenlenen törenle kutlandı. Ümraniye protokolü, bugün saat 09:00’da 30 Ağustos Zaferi Bayramı’nın 95. yıldönümü kutlamaları için Kaymakamlık bahçesindeki Atatürk Anıtı önünde toplandı. Kaymakamlık adına Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu, Garnizon Komutanlığı adına Kara Pilot Albay Vedat  Aslan ve Ümraniye Belediyesi adına Belediye Başkan yardımcısı Cemali Ergül’ün çelenk koymasıyla başlayan tören saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Törende CHP Ümraniye İlçe Örgütü ve Vatan Partisi Ümraniye İlçe Teşkilatı ve muhtarlar da hazır bulundu.

Günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yapan 75. Yıl Cumhuriyet MTAL Meslek Dersleri Öğretmeni Emine Arabul Atay, şunları söyledi:

“En zor şartlarda ülkesini, zulümden, felaket ve sıkıntılardan kurtarmış olan Türk Silahlı Kuvvetleri çağın ihtiyaç duyduğu niteliklerle donanmış olarak yurdunu ve milletini iç ve dış her türlü tehlikeye karşı koruma ve kollama görevini hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan yerine getirmektedir.

95. Yıldönümünü ilk gün ki guru ve heyecandan hiç bir şey kaybetmeden aynı duygularla kutladığımız 30 Ağustos zaferiyle başkomutan Mustafa Kemal’in önderliğindeki büyük Türk milleti emperyalist güçlerin işgalci ordularını anavatan topraklarından kesin olarak atarak ebedi özgürlük ve bağımsızlığına kavuşmuştur. Bu zafer bütün otoriterlerin tartışmasız bir askeri deha kabul ettiği büyük önder başkomutan Mustafa Kemal Atatürk tarafından Anadolu’da sağlanan milli birlik ve beraberliğin mutlak bir sonucu olarak kazanılmıştır. Her safhası tek tek düşünülerek hazırlana bu zafer aziz yurduna ve bağımsızlığına kasteden işgal kuvvetleri karşısında Türk ordusunun ortaya koyduğu eşsiz bir eserdir.

Anadolu halkı tek bir yumduk olarak dış ve iç odakların ihanetleri karşısında ve yokluklar içerisinde büyük fedakarlıklarla verdiği Kurtuluş Savaşında en son başkomutanlık meydan muhaberesini de kazanarak kesin zafere ulaşmıştır. 19 Mayıs 1919’da başlatılan Kurtuluş Savaşıyla istilacı düşman ordusuna üst üste darbeler vurulmuş, ancak yurdumuz içerinde ilerleyen düşmanın vatanın bağrından atılabilmesi için sıra kesin sonuçlu bir harekata gelmiştir. “Ya istiklal Ya Ölüm” parolası ile başlayan muhaberede elde edilen bu büyük zafer milletin bağrına dayanan hançerin milletçe sökülmesi özgürlük ve haysiyetimizi yok etmek isteyenlerin dize getirilmesi destanıdır.

FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü tarafından 15 Temmuz 2016 tarihindeki hain darbe girişimi İstiklal Savaşı ruhu ile sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde ve milletimizin karalı duruşu ve ferasetiyle önlenerek bir destan yazılmıştır.

Başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere Kurtuluş Savaşının tüm kahramanlarını mukaddes vatanımız için canını feda eden aziz şehitlerimiz, kahraman gazilerimizi ve günümüzde terör eylemlerinde şehit olan Türk Silahlı Kuvvetleri ile emniyet mensupları ayrıca sivil halkımızı saygı ve rahmetle anıyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramı tüm ulusumuza kutlu olsun.”

Törende 75. Yıl Cumhuriyet Meslek Lisesi 12. sınıf öğrencisi Ahmet Mücahit Taşkıran ise Bayrak şiirini okudu.

Tören, Kaymakam Suat Dervişoğlu’nun makamında tebrikleri kabul etmesiyle sona erdi.

Etiketler: » » » » »
Share
1421 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ