logo

ÜMMETİN BU DUAYA DAHA ÇOK İHTİYACI YOK MU?

Trabzonspor-Galatasaray maçının izlemek için stada gelen bordo-mavili bir taraftar, takımına destek olmak için maç boyunca Kur’an-ı Kerim okudu.

Trabzonspor hakkında fıkralara konu olmuş çok sayıda hikâye var. Bunlardan bir tanesi şu:

“Bir Türk, bir Kürd bir de Trabzonlu Hac’da Kâbe’yi tavaf etmekteler. Türk olan şöyle dua eder.

“Allah’ım! Türk milletini tekrar eski ihtişamlı günlerine kavuştur!” Kürd olan duasında “Allah’ım Kürd milletine bir devlet nasip et!” der.

Trabzonluya gelince “Allah’ım Trabzonspor’u şampiyon yap!” diye dua eder.

Bu duayı hatırlatan bir durum daha yaşandı.

“Trabzonspor-Galatasaray maçının izlemek için stada gelen bordo-mavili bir taraftar, takımına destek olmak için maç boyunca Kur’an-ı Kerim okudu.

Takımını desteklemek için stada gelen bordo-mavili bir taraftar, yanında getirdiği Kur’an-ı Kerim’i maç boyunca okuyarak Trabzonspor’a destek olmaya çalıştı.”

İhtiyar amcamızın bu davranışının stattaki kimse tarafından yadırganmamasıdır. Yani bu ve benzeri durumlar (özellikle) Trabzonda alışılagelen olaylar.

Futbol fanatikleri arasında ‘TOTEM’ diye şöhret bulan bir olgu var.Yani “İlkel toplumlarda topluluğun ondan türediği sanılan ve kutsal sayılan hayvan, ağaç, rüzgâr vb. herhangi bir doğal nesne.
Bir insan topluluğunun ya da tek bir kişinin gizemsel ve büyüsel duygularla bağlı bulunduğu hayvan, bitki, doğasal olay ya da cansız bir nesne.”

Tabii fanatik insanlar üretken oldukları için bazı garip hareketlerini de totemleştirebiliyorlar.

Bunların tümünü anlamak mümkün de ;

– Bir futbol maçında Yüce Allah’tan takımı için yardım istemenin hükmü nedir acaba,

– Ayrıca, karşı takımın taraftarlarından bazısı da dua için ellerini semaya kaldırsalar ne olacak?

– İslam Ümmetinin ve İslam Coğrafyasının bunca problemi varken stadyumda bir futbol takımı için böylesi samimi duanın yapılması acaba “İslam’ı Magazinleştirme” değil midir?

Keşke bazı söylemler sadece fıkralarda kalsa!

Etiketler: » » » »
Share
24760 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ