logo

“ÜMMET ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMAMIŞTIR!”

Moritanyalı düşünür Muhammed bin Muhtar eş-Şankıti, Türkiye’nin Arakanlı kardeşleri için cömert ve cesur bir duruş sergilediğini belirterek, “İslam ümmeti üzerine düşeni yerine getirmiş olsaydı, Myanmar gibi küçük bir devlet, böyle vahşi bir şekilde Müslümanlar’ı hedef almaya cesaret edemezdi” dedi.

Katar’daki Hamad bin Halife Üniversitesi Öğretim Üyesi Moritanyalı düşünür Muhammed bin Muhtar eş-Şankıti, Körfez ülkelerini Türkiye gibi Arakanlı Müslümanlar’ı maddi olarak desteklemeye, onlara insani yardım ulaştırmaya ve güvenli bölge sağlamaya çağırdı. Şankıti, İslam ülkelerinin Myanmar hükümetine baskı yapmasının ve uluslararası toplumun Arakanlı Müslümanlar’ın hayatlarını kurtarmak için harekete geçirilmesinin gerekliliğine vurgu yaptı.

Moritanyalı akademisyen Şankıti, “Türkiye, Arakanlı kardeşleri için cömert ve cesur bir duruş sergiledi. Türkiye’nin bu öncü rolünün devam etmesini temenni ediyorum. İslam ümmeti üzerine düşeni yerine getirmiş olsaydı, Myanmar gibi küçük bir devlet, böyle vahşi bir şekilde Müslümanlar’ı hedef almaya cesaret edemezdi” dedi.

“ULUSLARARASI TOPLUM ÇİFTE STANDART UYGULUYOR”

Şankıti, gelecek yıllarda bu eksikliğin telafi edilmesini umduğunu dile getirerek, uluslararası toplumun Arakan meselesine karşı duruşunu ise, “Uluslararası toplumun Müslümanlar’ın sıkıntılarına ve davalarına karşı duruşu her zaman çifte standart şeklinde olmuştur. Artık Müslümanlar’ın uluslararası toplumdan beklemek yerine, kendi ihtiyaçlarını kendileri giderme vakti gelmiştir” ifadelerini kullandı.

İslam ülkelerinin Arakanlı Müslümanlara yardım etme konusunda aciz olmadığına değinen Moritanyalı düşünür, “Uluslararası toplum yerine İslam ülkelerinin Arakan’a yardım olasılığı daha fazladır. Son olarak Türkiye’nin yaptığı da budur” diye konuştu.

Etiketler:
Share
798 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ