logo

Türkiye, Zam Ligi’nde şampiyonluğa koşuyor

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyeleri arasından enerji fiyatlarına gelen zamların sıralamasını paylaştı. Türkiye, enerji fiyatlarının en çok arttığı 4. ülke oldu.

Türkiye, Zam Ligi'nde şampiyonluğa koşuyor

Son aylarda enerji fiyatlarına gelen yüksek zamlar vatandaşın belini büktü. Faturalarını yakarak zamları protesto eden vatandaşlar, iktidardan çözüm bekliyor. Öte yandan OECD ülkeleri arasında, Türkiye’nin enerji enflasyonuna bakıldığında üst sıralara yerleştiği görüldü.

Akaryakıt, doğal gaz ve elektrik fiyatları hızla artarken 2020 ile 2021 yılları aralık ayındaki değişime göre son bir yılda OECD ülkelerinde enerji fiyatlarının en çok arttığı 4. ülke Türkiye oldu.

TÜRKİYE 4. SIRADA

Euronews’te yer alan haberde, bu dönemde Türkiye’de enerji enflasyonu yüzde 49 olurken OECD ortalaması yüzde 26 çıktı. Elektrik ve doğal gaza 2022 başında yapılan zamlar henüz bu hesaplamaya yansımadığından önümüzdeki aylarda Türkiye’nin daha da üst sıralara çıkması söz konusu.


Türkiye’de elektrik faturaları ocak ayında yüzde 52 ile yüzde 127 arasında arttı. Akaryakıt fiyatları ise son 6 ayda yaklaşık yüzde 100 arttı.

Hükümet, elektrik ücretlerini düşürecek formüller ararken Avrupa ülkeleri de vatandaşlarına çeşitli yardımlar yapıyor. Enerji enflasyonu elektrik ve doğal gazın yanı sıra kişisel seyahat amaçlı araçlarda kullanılan akaryakıtı içeriyor.

ÇEKYA SON SIRADA
Enerji enflasyonunun en düşük olduğu ülkeler ise yüzde 1,3 ile Çekya ve yüzde 2,1 ile Slovakya. OECD ortalaması ise yüzde 26.

Share
179 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ