logo

TÜRKİYE BU ZULMÜ DE DURDURACAK

Dünyanın gözü önünde yapılan soykırıma bütün ülke liderleri seslerini bile çıkarmazken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı baş döndüren diplomatik atak ve Emine Erdoğan’ın bölgeyi ziyareti Arakanlı Müslümanlara umut oldu. Sınırdaki Müslümanları kabul etmeyen Bangledeş’i ikna eden Reis-i Cumhur Erdoğan öncülüğünde, umut verici yeni gelişmelerin de Allah’ın izniyle yakın olduğu değerlendiriliyor. Bölgeye bizzat giden Emine Erdoğan’ın mazlumlarla kucaklaşması Müslümanlar için büyük moral olurken; bölgedeki yer altı zenginliklere göz diken batının büyük zulme tepkisizliği ise kimseyi şaşırtmıyor. AB yetkilisi Mogherini’nin “gündemimizde Myanmar yok” şeklindeki açık itirafı, batıyı yönetenlerinin alçaklığının son ifadesi olarak tarihe geçti. Türkiye’nin örnek tavrı, diğer ülkelerde de tepkilerin büyümesine yol açtı ve halklar sokaklara döküldü.

TAŞIN ALTINA ELİNİ YİNE ERDOĞAN KOYDU

Dünyanın Arakan’a kör, sağır ve dilsiz kaldığı anda “zulme” dur diyen tek lider olan Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı boyunca 20’den fazla liderle görüşmüş, BM’yi derhal göreve çağırmış, ardından da eşini, oğlunu ve Dışişleri Bakanı’nı Arakanlı Müslümanlara destek için göndermiş ve dünyayı Arakan için ayağa kaldırmıştı. Arakanlı Müslümanları kabul etmeyen Bangladeş’i de ikna eden Erdoğan, sınırda ölümle pençeleşenlerin imdadına yetişti. Önceki gün yaptığı açıklamada Reis-i Cumhur Erdoğan, diplomatik adımlardan da netice almaya başladıklarının müjdesini verdi.

EMİNE ERDOĞAN MAZLUMLARI BAĞRINA BASTI

Sadece batılıların değil Müslüman ülke liderlerinin bile üç maymunu oynadığı sırada Myanmar’a giden Emine Erdoğan, gözü yaşlı Müslümanları bağrına basarak, hem yardım dağıttı, hem de umudu yeşertti. Ziyareti sırasında bu zulüm ve soykırımdan herkesin sorumlu olduğunu hatırlatan Emine Erdoğan, “Böyle bir vahşetin bu çağda yaşanması inanılır gibi değil” dedi.

AZERBAYCAN’DAN YARDIM, PAKİSTAN VE TUNUS’TAN TEPKİ

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in talimatıyla harekete geçen Azerbaycan, Müslümanlara 100 tonluk gıda gönderdi. Pakistan’ın başşehri İslamabad’da toplanan büyük kalabalık, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk halkını tebrik ediyoruz. İslam zor durumdaki Müslümanlara yardımı emrediyor” açıklaması yaptı. Karaçi, Peşaver ve birçok şehirde binlerce kişi zalimleri protesto etti. Tunus’ta Burgiba Caddesi’nde toplanan Müslümanlar da, “Myanmar’da akan kanı durdurun. Müslümanları öldürmeyi durdurun. Müslümanlar yok ediliyor, dünya izliyor” ifadeleriyle zulme tepki gösterdi.

BATIDAN KATLİAMA YARDIM

Türk STK’ların da katıldığı İsveç Rohingya Derneği organizasyonu ile İsveç Parlamentosu önünde toplanan Müslümanlar dünyanın zulme duyarsızlığına tepki gösterdi. Dernek Başkanı Ebu-l Kelam, “İsveç her sene Myanmar devletine 350 milyon kron yardım gönderiyor. Bu yardımlar maalesef Müslümanların katliamında kullanılıyor.  İsveç ve diğer ülkeler, Myanmar devletine gönderdikleri paralarının nerede kullanıldığını denetlemeli” dedi.

KATİLAMDA İSRAİL DE ROL OYNUYOR

Arakan’daki zulümde İsrail’in parmağı olduğunu belirten İsrail parlamentosu Knesset’in Arap milletvekilleri, “Myanmar ordusuna silah veren Müslümanların katledilmesinde İsrail de pay sahibi” açıklamasında bulundu. İsrailli Haaretz gazetesi de “İsrail, tüm şiddet ve hak ihlallerine rağmen Myanmar hükümetine silah satmaya devam ediyor” diye yazmıştı.

GAZZELİ GELİN VE DAMATLARDAN DESTEK

İşgal altındaki Gazze’de dünya evine giren 200 çift için, Hamas’ın düzenlediği toplu düğün töreninde Arakanlı Müslümanlara destek verildi. Dünyanın sessizliğini eleştiren Hamaslı yetkililer, uluslararası topluma harekete geçme çağrısı yaptı.

ABD’Lİ MÜSLÜMANLAR AYAKTA

Myanmar’ın Washington Büyükelçiliği önünde toplanan göstericiler adına konuşan ABD’nin en büyük Müslüman STK’sının lideri Nihad Awad, “İnsanlık Bosna’da, Keşmir’de, Filistin’de kaybetti. Şimdi aynı sahneleri Arakan’da da görüyoruz” dedi. Myanmar’ın New York’taki BM Daimi Temsilciliği önünde toplanan farklı etnik kökenden Amerikalılar ise, “Ruanda, Bosna ve şimdi Burma. Rohingya soykırımına son. BM uyan” sloganları attı.

DÜNYA BAKIYOR, TÜRKİYE ÇALIŞIYOR

Myanmar’daki Müslümanlara yardım etmeye devam eden Türkiye, bir yandan da yeni yardım projeleri hazırlıyor. Türk kuruluşları, Emine Erdoğan’ın ziyaretinden sonra çalışmalarını daha da hızlandırırken yardımların önemli bir kısmını organize eden TİKA yetkilileri şu açıklamayı yaptı: “Myanmar’da kalanlar için bin tonluk yardımın dağıtımı sürüyor. Acil yardım ihtiyacında olan Bangladeş’e geçenler için ise acil paketler temin edildi. Ayrıca acil sağlık hizmetleri, yardım dağıtım depoları gibi ihtiyaçlar da giderilmeye çalışılıyor.”

İNSANLIK AB GÜNDEMİNDE YOK

Gündemlerinde Myanmar’ın olmadığını söyleyen Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Estonya’da düzenlenen toplantıda, Kuzey Kore’nin nükleer denemeleri, Ortadoğu barış süreci ve Venezuela’daki siyasi krize yoğunlaştıklarını açıkladı. Mogherini açıkça “gündemimizde Myanmar yok” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN DÜNYANIN LİDERİ OLMASI İÇİN DUA EDİYORUZ’

Malezya İnsani Yardım Vakfı Genel Sekreteri Abdullah, “Morolular olarak Türkiye’nin dünyanın lider konumunda bir ülke olması için her gün dua ediyoruz. Sadece insani yardım olarak değil, Türkiye ile beraber olmak bile bizi mutlu ediyor. Türkiye böyle bir konuma gelebilecek pozisyonda” ifadelerini kullandı. Abdullah, “Sadece Marawi’deki sıkıntıları değil aynı zamanda Arakan’daki sıkıntıları giderecek şekilde biran evvel çalışmaların başlatılması lazım. İslami olarak bütün devletlerin bu işe el atması lazım. Elimizi çok daha fazla Türkiye güçlendiriyor. Diğer ülkelerin de bu işi sahiplenmeleriyle çok daha ileri bir seviyeye gelmiş olacağız.” şeklinde konuştu.

Etiketler:
Share
911 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ