logo

‘TANZİM’Lİ SORUNLAR!

Siyasi ve güncel konularda birşeyler yazmayı pek sevmiyorum. Ancak dün itibari ile (26 şubat 2019) evimin bulunduğu sokaktaki apartmanın önüne BELTUR sebze satış TIR’ı koymuş, cadde trafiğinin içine edip üstelik sokağı da trafiğe kapatmış. Sokağın devamında haftalık semt pazarı kuruluyor. Caddenin bir tarafında semt pazarı, bir tarafında sıraya girmiş insanlar Tanzim tırı. Manzara “müthiş”. Çünkü bu günkü Sabah Gazetesinde   Şişli Belediyesi için 90’lı yıllara dönüş başlığını uygun görmüş.  Bu manzarayı görünce aklıma şu sorular takıldı.

90’lı yıllarda SUSER’ler vardı, Su Pompa istasyonları vardı. Şimdi de TANZİMLER, tanzim tırları var ne değişti. O zaman İstanbul’da su yoktu. Yeni Milenyuma girerken bu İstanbul’a reva mı diyorduk. 2023 vizyonu Türkiye’ye tanzim tırları ve kuyrukları  yakışıyor mu?

90’lı yıllarda İstanbul’u yönetemeyenlerden müşteki idik, ancak o günkü yöneticiler mesuliyeti kabul etmiyorlardı, bir sürü bahaneleri vardı. Şimdi ne değişti.

90’lı yıllarda ihtikar, sahtecilik, stokçuluk, zam furyaları, bir gecede değişen faiz oranları, iflas eden bankalar, naylon faturalar vb. bir sürü hikayeler hatırlıyoruz. Şimdi yok mu?

Aklımdaki diğer sorular

Mesela; Kişi başına gelir 10.000 DOLAR olduğu söylenmişti. Ya 10.000 dolar yalan ya da hıyar gerçekten pahalı.

70’li yıllarda Demirel, Ecevit hükümetlerini İMF’den aldıkları borçları “sübvanseye” kullandığı, 80’li yıllarda Özal hükümetinin İMF’den aldığı paraları birilerine aktardığı, 90’lı yıllardaki özelleştirmelerin  paralarının yatırımlara kullanılmadığı söyleniyordu. Şimdi durum ne?

Mesela; Özelleştirilen pancar fabrikalarının parası ile mi (İstanbul’da BELTUR) hıyar satıyor?

Eğer gerçekten temel gıda, sebze ve meyvelerde yeterli üretim var da aradakiler fahiş  fiyatlarla satış yapıyorsa, kanun elinde olanlar, kanun yapma gücü elinde olanlar, ilgili kolluk güçleri elinde olanlar neden bu “sahtekarlara, hilekarlar, tefecilere” göz yumuyor?

Eğer temel gıda, sebze ve meyve üretimi yeterli değilse, (öyle bir günde bıçak gibi kesilmez, köyde  doğdum tarımı ve ziraati üç aşağı beş yukarı bilirim) köylünün, çiftçinin hali ne olacak? Mesela; Gelecek yıl bolca hıyar mı ekecekler, hıyar ekecek gücü kendilerinde bulabilecekler mi?

Her şey bir yana bu tanzim satışlarda garibanlar üç beş bir şey alabiliyor diyorsanız (ki diyebilirsiniz.)  Şu soruları da popilizme kaçmadan, suçlamadan, ellerinizi vijdanınıza koyarak sorunuz?

Diğer gıdalar ne olacak, mesela; Sırp eti, Yunan samanı, Hollanda ineği, İsrail tohumu almaya devam edelim mi?

Tanzim satış sırasına girdi bir vatandaş. Bir ay içinde diyelim ki haftada 2 kilo patates alsa pazardan 4 TL, tanzimden 2 TL’ye aldı. Sıraya girdi 16 TL kar etti demektir.

Peki o ay ki elektrik faturasına da bir bakıversin. 45 TL tüketilen fatura nasıl 97 TL olmuş!

Sorular çok.

Sorular netameli.

Durum can sıkıcı. Hadi iyimserlik yapalım. Eyi olur inşeallah.

 

Share
1303 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ