logo

Sürücü belgesi vaadiyle soyuyorlar!

Dolandırıcılar sosyal medya üzerinden sahte profil açarak ilan vermeye başladı. “Sınavsız ehliyet” ilanları ile sağlık raporsuz şekilde ehliyet vurgunu yapan dolandırıcılar kargo ile göndereceklerini daha iddia ediyor.

Sosyal medyada sahte profilli ehliyet vurgunu

Son dönemde sosyal medya üzerinden yeni bir vurgun olayı ayyuka çıktı. Okuma yazma bilmeyen, hatta bir gözü görmeyenlere bile sınava girme mecburiyeti olmadan ehliyet alarak kargo ile göndereceklerini iddia eden dolandırıcılar sosyal medya hesaplarından sahte profil açarak ilan verdi. “Kapıya teslim ehliyet” sloganıyla yüzlerce kişiyi dolandıranlar yüz binlerce lira haksız kazanç elde etti.  

3 BİN 350 LİRALIK ÜCRET

Türkiye gazetesi muhabiri sosyal medyadaki sahte hesabın paylaştığı numarayı aradı ve dolandırıcıların oyununu ortaya çıktı. Erdem Küçük isimli şahıs Erzurum’da yaşadığını ve uzun zamandır bu işle uğraştığını ifade etti. 3 bin 350 liralık ücret, kimlik ve fotoğraf ile ehliyet sınavına girmiş gibi gösterdiklerini söyleyen dolandırıcı ayrıca 15 gün sonra çıkan ehliyeti eve kadar gönderdiklerini söyledi. “E-Devlet’ten kontrol edebilirsiniz” diyerek vatandaşa güven vermeye çalışan dolandırıcının ayrıca sosyal medyada birçok kişiden para topladığı ortaya çıktı.

DOLANDIRICIDAN PROFESYONEL CEVAPLAR

Göndereceği ehliyetin gerçek olduğuna inandırmak için kendi kimlik fotoğrafını mesaj olarak atan dolandırıcı ayrıca sorulara gayet profesyonel cevap verdi. Anadolu’da bu işlerin daha kolay yapıldığını itiraf eden şahıs “Emniyet ve Milli Eğitim Bakanlığı ile işleri yürütüyoruz” dedi. Bir kaza sonucunda tek gözünün görme kaybına uğradığını söylediğimiz dolandırıcı bunu dert etmedi ve sağlık raporunu ise halledeceğini ifade etti.

SAHTE PROFİLE SAHTE PROFİL İLE CEVAP VERDİ

Yaptığı paylaşımların inandırıcı olması için açtığı Facebook profiline sahte mesajlaşma fotoğraflarını koyan kişi, karşı tarafın güvenini kazanmak için her yolu deniyor. Fotoğraflardaki sahte mesajlaşmalarda “Erdem Küçük Bey’e teşekkür ederim. Hiçbir zaman ehliyetimin olacağına inanmazdım” gibi ifadeler yer alıyor.

SÜRÜCÜ KURSLARI UYARIYOR

İstanbul’da hizmet veren bir sürücü kursunun yetkilisi Serhat Özcan bu tür olayların sıklıkla yaşandığını ve insanların buna nasıl inandığına şaşırdıklarını söyledi. Özcan, “Bakanlık onayı olmadan ehliyet almak mümkün değil. Üstelik sınava girmeden, hatta okuma yazma bilmeden ehliyet alamazsınız” diyerek vatandaşları uyardı.

Kaynak: Türkiye Gazetesi

Share
176 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ