logo

Savaşı dengelemek!..

Rusya-Ukrayna savaşının 17’nci gününde bölgeden çatışma haberleri gelmeye devam ediyor. Gelişmeleri yakından takip eden İYİ Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Şehit ve Gazi Komisyonu Başkanı Emekli Piyade Kıdemli Albay Mehmet Ali ÖZDEMİR, Ukrayna açısından savaşın dengelenmesine ilişkin önemli tespitlerde bulundu.

Ukrayna’nın savaşı kazanma ihtimali yok değil. Köşeye sıkışmış boksör gibi maçı sona erdirmek için indirilecek son darbeyi bekliyoruz. Unutulmamalıdır ki uzayan lojistik hatları muharebe sahasında gizli zaferler saklar. Savaşta tüm hukuk kuralları ve antlaşmalar askıya alınır. Taarruz eden birliklerdeki askerlerin zaman içinde yiyecek temiz içecek, banyo, temiz-kuru kıyafet, sıcak-kuru yerde uyku ihtiyaçları sorun olmaya başlar. Hatta sigara bile başlı başına sorundur.

Tüm araçlara yakıt ikmali, soğuk iklimde araç bakım ihtiyacının artması gibi.

Esas konu da mühimmat bütünlemesinin güçlüğüdür. Rus kara birliklerini uyutmayacak, boş yere atış yapmalarına neden olacak, aşırı yakıt kullanmalarını sağlayacak küçük unsurlarla aldatma taarruzları çok işe yarar.

Özellikle geri bölgelerine zırhlı araç destekli saldırılar yapılması, Taarruz kademesindeki birliklerin insicamını bozar ve taarruz gücünü düşürür. Ayrıca savaşı Ukrayna’nın dışına taşınması gerekir.

Rusya şehirlerinde savaşa katılmış birliklerin boş kalmış kışlalarına ve devlet binalarına yapılacak sabotajlar Rusya’yı durdurabilir.

Donbass bölgesindekiler dahil olmak üzere hiç bir Rus akşam yatağına güvenle girememelidir. Tedirgin olmaları önemlidir. Dünyadaki Rusya elçilikleri dahil tüm büyük şehirlerine bir kaç bombalı saldırı Ukrayna lehine ateşkesin imzalanmasını sağlayabilir.

#UkraineWar #NoWarInUkraine

Mehmet Ali ÖZDEMİR / Emekli Piyade Kıdemli Albay – 12.03.2022 / İSTANBUL

Etiketler: » » » » » »
Share
414 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ