logo

ÖMER TABAK: “ENGELLİ VATANDAŞLARIN HAYATINI KOLAYLAŞTIRACAK DÜZENLEMELER YAPILMALIDIR”

Artvin Ortaköy Berta ve Çevre Köyleri Sosyal Yardımlaşma Kültür Eğitim ve Tanıtım Derneği (ORÇEK) Başkanı Ömer Tabak, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Sosyal hayatın içinde birlikte yaşadığımız engellilerin görülmediğini, her alanda adeta yokmuş gibi davranıldığını belirten Başkan Ömer Tabak, engelliler için yapılan düzenlemelerin yetersiz kaldığını ve onların hayatını kolaylaştıracak somut ve daha ciddi düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu belirterek şöyle dedi:

“Dinimizin gereği olarak da engellilerin yaşamlarının kolaylaştırılması, insanların bu konu da eğitilmeleri, bilinçlendirilmeleri gerekir. Ayrıca devletin görevi olarak; renk, dil, din, cinsiyet, gelir, mezhep, etnik köken gibi ayrıştırıcı ve ötekileştirici hiçbir unsuru gözetmeden bütün vatandaşlara eşit mesafede olması gerekir. Bütün vatandaşlara olduğu gibi engelli vatandaşlara da hak ve özgürlüklerin sağlanması gerekir.

Engelli vatandaşlarımızın da diğer bireyler gibi sosyal hayatın içinde yer almasını sağlayacak düzenlemeler yapılmalıdır. Sokakta gezmekten tutun, her türlü ihtiyaçlarını zorluk çekmeden yerine getirebilecek şekilde şartların iyileştirilmesi sağlanmalıdır. Sosyal hukuk devleti olmanın gereği de budur.  

Bütün hastanelerde engelli bireyler için danışma masaları oluşturularak, ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde gidermeleri sağlanmalı, diğer bireyler gibi alınan hizmetten en iyi şekilde faydalanmaları sağlanmalıdır. Hastanelerimizde fiziksel ortamların engelli bireyler için elverişli hale getirilmeleri gerekir.  

Devlet, engelli vatandaşların istihdamına gereken hassasiyeti göstermelidir. Ülkemizde yaklaşık 8,5 milyon engelli birey yaşıyor. Kendi kendine hayatını idame ettirmekte zorlanan engelli vatandaşlarımızın ücretsiz olarak rehabilitasyonu yapılarak topluma kazandırılmalıdır. Engelli vatandaşlarımızın ailelerine de bu konu da destek verilmelidir. Devlet, engelli vatandaşların ailelerine maddi destek sağlıyorsa da uygulama da sıkıntılar olduğu aşikârdır. Bu sıkıntıların giderilmesi ve bu ailelere yeterli düzey de destek sağlanması gereklidir.

Çalışabilecek durumda olan engelli bireyin devlet kurumlarında işe yerleştirilmesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Devlet, engelli bireylerle barışık olmalı, onlarla sağlıklı iletişim kurulabilmesi için çalışma yapmalıdır. Engelli haklarının korunması için vatandaşlar bilinçlendirilmelidir. Uygun yaşam alanlarının sağlanması büyük sorun olarak karşımıza çıkıyor. İş hayatındaki olumsuzluklar, engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını zorlayan unsurlardır. Onların yaşamlarını kolaylaştırıcı projeler üretilmesi ve hayata geçirilmesi sağlanmalıdır. Engelli vatandaşların kendilerini değersiz hissetmeleri önlenmelidir.

Artvin Ortaköy Berta ve Çevre Köyleri Sosyal Yardımlaşma Kültür Eğitim ve Tanıtım Derneği (ORÇEK) olarak engelli vatandaşlarımızın yanındayız. Onların ihtiyaçlarının karşılanması noktasında birlikte hareket etmek insanlık borcumuzdur. Bu vesileyle bütün engelli vatandaşlarımıza mutlu ve huzurlu günler diliyorum.”

Etiketler: » » » » » » »
Share
26673 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ