logo

OKULLAR NE ZAMAN AÇILIYOR?

Düzenlenen yeni takvimiyle 2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2019’de başlıyor.

Okullar ne zaman açılıyor?

Yaz tatilinin bitimine çok az bir vakit kala, öğrenci ve velilerini okul heyecanı sardı.

Yeni kayıt yapacaklar ve liselere kayıt yapacakları bir telaş sararken öğrenci ve veliler, ilk defa uygulanacak ara tatil uygulamasıyla birlikte eğitim öğretim yılı takvimini merak ediyor.

Okullar ne zaman açılıyor?

2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2019’da ilk ders ziliyle başlıyor. Tüm birinci sınıflar için eğitim ve öğretim dönemi ise 2 Eylül’de başlayacak.

18-22 Kasım’da ilk ara tatil yapılacak. Hafta sonu tatilleri ile birlikte ara tatil 9 gün sürecek. Ara tatillerde dinlenme fırsatı elde edecek öğrenciler, bunun yanında da öğrendiklerini kontrol etme ve öğrenmeye ilişkin eksikliklerini giderme fırsatı bulacak.

Ara tatil sonrası 25 Kasım’da kalınan yerden devam edecek birinci dönem, 17 Ocak’ta sona erecek.

Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak. Yarıyıl tatili, birinci dönem sonu ve ikinci dönem başındaki hafta sonu tatilleri de birlikte toplam 16 gün sürecek.

İkinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi 3 Şubat 2020’de başlayacak. 06-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil ise verilecek. Hafta sonu tatilleri ile birlikte ara tatil 9 gün sürecek.

Ara tatil sonrası 13 Nisan’da devam edilecek ikinci dönem 19 Haziran’da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

LGS ve liselere kayıt

MEB, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında boş kalan kontenjanlar için il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınmaya başlandığını duyurmuştu.

Hiçbir yere yerleşemeyen ya da istediği tercihlere giremeyen öğrenciler, il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurmaları hâlinde yerel yerleştirme i le öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecek.

Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları (açık liseler ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar hariç) sistem tarafından otomatik olarak yapılacak.

Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak. Sonuç bilgilerinde kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacak. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecek. 

Etiketler:
Share
2298 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ