logo

NE TESADÜF, DEV İHALE YİNE CENGİZ İNŞAAT’TA KALDI!

Diyarbakır-Mardin demiryolu inşaatı için açılan ihalenin 109 milyon TL fazla fiyat teklifine rağmen neden Cengiz İnşaat’a verildiği sorusuna Ulaştırma Bakanı’nın verdiği cevap inandırıcı olmadı! 

Büyük yatırımlar ve dev altyapı inşaatları söz konusu olduğunda uzun zamandır sadece belli bazı firmaların isimlerini duyuyoruz. Devletin organize ettiği büyük çaplı her inşaat işi sürekli sayısı bir elin parmağını geçemeyen firmalar arasında paylaşılıyor. Cengiz İnşaat da AK Parti iktidarı döneminde ülkenin ‘parlayan yıldızları’ arasında yer alıyor.

Diyarbakır-Mardin demiryolu inşaatında 53 kilometrelik yeni hat yapımı ihalesinde de bu durum tekerrür etti. Üstelik daha düşük teklif olmasına rağmen ihale yine Cengiz İnşaat’a kaldı! Bakanlık 380 milyon 615 bin liralık teklif veren firmanın atlanıp, 489 milyon 637 bin lira bedelle Cengiz İnşaat’ın ihaleyi kazanmasını ihale harici şartlara bağladı.

Sözkonusu ihale ile ilgili süreci, CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a sordu. Bakan Turhan yanıtında, Cengiz İnşaatın tercih edilmesinin nedenini, “ihale dışı unsurlar var” diye açıkladı. Bakanlık’tan gelen yanıtta, “İhale uygulama yönetmeliğinde fiyatın yanı sıra fiyat dışı unsurlar da mevzuatta belirtildiği şekilde ayrı ayrı puanlanmaktadır. Fiyat dışı unsur değerlendirmelerine göre en uygunu Cengiz İnşaat’tı” denildi.

Bilindiği üzere Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan bakanlık görevine atandığı sırada Cengiz inşaat’ın da dahil olduğu Konsorsiyum’un CEO’luğunu yapıyordu.

Etiketler: »
Share
778 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ