logo

KURBAN BAYRAMI YAKLAŞIYOR BIÇAKLARINIZ HAZIR MI?

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte bıçak bileme çarkları dönmeye başladı. Kurbanını daha rahat kesmek isteyen vatandaşlar soluğu bıçak satıcıları ve bileyicilerinde alıyor.

2017 yılının Kurban Bayramı 1 Eylül Cuma günü. Haliyle çok bir zaman kalmadı. Kurban bayramında kutsal görevimizi yerine getirirken ihtiyacımız olan en önemli şey ise keskin bıçaklar. Bıçak bilemenin fiyatı 2 ile 2,5 TL arasında değişirken iyi bir bıçağın fiyatı 5–45 TL arasında değişiyor.

BIÇAKLAR KURBAN İÇİN BİLENİYOR

Ümraniye Namık Kemal Mahallesi Cengiz Topel Caddesi üzerindeki Kale Çilingir dükkanı önünde çarkları başında bıçak bileyen Mustafa Bergin (60) kurbanın yaklaşması ile işlerinin yavaş yavaş açıldığını ifade etti. 5 yıldır bıçak bileyiciliğini yapan Berfin, işlerinin geçtiğimiz senelere oranla daha iyi olduğunu belirterek, bıçakları ebatına göre 1,5 TL ile 2,5 TL arası satırları ise 3,5 ile 5 TL baltaları da 5 TL’ye bilediğini söyledi. Bergin, “Vatandaşlar bayram öncesinde bıçaklarını bilettirme telaşına düştüler. Son günlerde büyük bir rağbet var. Bunun yanında bıçak satışlarımızda çok arttı. Bıçakları 5 ile 45 TL arasında satıyoruz” dedi.

Bıçak bileme işlerini son günlere bırakan vatandaşların sıkıntı yaşayabileceğini hatırlatan Bergin, yoğunluk nedeniyle hafta sonları da dükkanlarını açtıklarını kaydetti.

 “KALİTE İÇİN YERLİ MALI TERCİH ETSİNLER”

Bergin, kurban keseceklerin ucuz bıçaklardan kaçınmaları gerektiğini ifade ederek, “Özellikle yeni bıçak alan vatandaşlarımızı Çin malı bıçak almamaları konusunda sürekli uyarıyoruz. Fiyatlarının ucuz olmasından dolayı tercih edilen bu bıçaklar çok kolay kırılabiliyor ve buda kurban kesiminde tehlikeye neden olabiliyor. Yerli malı bıçaklarımız hepsinden kat kat kaliteli, özellikle Türk malı bıçaklarını tercih etmelerini öneriyorum. Vatandaşlar bıçakların kalitesinden pek anlamadıkları için bizlere soruyorlar, biz de onlara en iyi bıçağı mesela Denizli yatağan bıçağı, Bursa ve Sivas bıçaklarını öneriyoruz” dedi.

BIÇAK BİLEMEK ÜÇ AŞAMADAN GEÇİYOR

Bayram öncesinde, işleri yetiştirebilmek için gece geç saatlere kadar çalıştığını ifade den Bergin, “Dini kurallar gereği kurban edilecek hayvana acı verilmeden bu işlemin yapılması emredilmektedir. Bunu dikkate alarak bıçakları en iyi şekilde bilemeye özen gösteriyorum. Müşterilerin getirdiği bıçak, bileme işinde 2 aşamadan geçiyor. Bıçağın ilk olarak duvar taşında ağzını açıyorum. Daha sonra keçe adı verilen zımpara da parlatmasını yapıyorum. Son olarak da su taşında bıçak yüzeyinde kalan küçük metal parçacıkları aldırıp temizliyorum. Emek verip sağlam ve güzel işçilik yapmaya gayret ediyorum.”
 

Etiketler: » »
Share
1887 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ