logo

İSTER SUDA İSTER KÖZDE TAZE MISIRLAR BUNLAR!

Ramazan’ın vazgeçilmezlerinden biri de hiç kuşkusuz suda haşlanmış ya da közde pişmiş mısırdır. Özellikle Ramazan ayının son yıllarda mısırın hasat aylarına denk gelmesi bu lezzeti kaçınılmaz kılıyor… Suda pişmiş mısır sadece Ramazan ayında değil Ramazanın dışında parklarda, panayırlarda, stat önlerinde çocukluğumuzun vazgeçilmez tutkularından biri.


Yaz Mevsiminin gelişiyle Mısır Tezgahları da yerlerini alıp müşterilerini bekliyor. Ümraniye Gündemi gazetesi olarak bizde Ümraniye’de yıllardır bu işi yapan Sebahattin Ç. ile yaptığı iş hakkında konuştuk.  

Ramazan etkinliklerinin düzenlendiği alanda kurduğu tezgâhında mısır satan Kastamonulu Sebahattin Ç., iftar sonrası gezintiye çıkanlara ister suda pişmiş, ister közde kızarmış mısırlarını ikram ediyor.

GEÇİMİMİ MISIR SATARAK SAĞLIYORUM

Küçük yaşlarda bu işe başladığını ve yaklaşık 10 yıldır bu işi yaptığını kaydeden Sebahattin Ç.(23)  geçimini mısır satarak sürdürdüğünü söyledi. Mısır satışlarının Haziran ayından önce başladığını belirten Sebahattin Ç., mısırları “Bayrampaşa halinden alıyoruz. Oraya da Adana’dan geliyor” dedi.

RAMAZANDAN DOLAYI İŞLERİMİZ İYİ

Gündüzleri vatandaşların oruç olması nedeniyle mısır satmadıklarını belirten Sebahattin Ç., “İşlerimiz Ramazan ayından öncesine göre daha iyi çünkü insanlar iftardan sonra akşam serinliğinde dışarı çıkıyor. Gece saat 02’lere kadar meydan hareketli olduğu için işlerimiz çok iyi durumda.”

 

BARDAKTA MISIRA KARŞI ÇIKTI

Tanesini 2,5 TL’den satışa sundukları ve günde yaklaşık 50-60 mısır sattığını bu sayının duruma göre değiştiğini kaydeden Sebahattin Ç., insanların özellikle haşlanmış mısırı tercih ettiklerini belirtti. “Onlar alışmış bardaklara konulan mısıra. Ama koçanıyla yemenin keyfini görünce daha çok alıyorlar” diyen Sebahattin Ç., 2,5 TL’den sattığı mısırları çoğu zaman hafta sonraları iftardan sonra alana çıkan insanlar ile tükendiğini belirtti.

Son yıllarda özellikle mısırın haşlanıp tanelenerek satıldığını ancak bu mısırın koçanıyla yenen mısırın tadını vermeyeceğini savunan Sebahattin Ç., “Mısır dediğin kendi elinde haşlama kazanından seçtiğin mısırdır. Kendi ağız tadına göre üzerine tuzunu ekersin, oturup bir köşede yersin. Bardakla çatalla yenen mısır tat vermez insana. Hele üzerine çeşitli baharatlardan oluşan soslarla karıştırırsanız mısır yedim diyemezsiniz” ifadelerini kullandı.

KREDİ KARTI TEKLİF EDENLERDE VAR

Sebahattin Ç., “Nadirde olsa kredi kartı ile hesap ödemek isteyenler oluyor. Tabi önce şaşırıyoruz daha sonra gülüp geçiyoruz ardından pardonlar geliyor haliyle…” dedi.

Sebahattin Ç., mısır sezonu bittiğinde ise kışları kestane sattığını söyledi.

Etiketler: » » » » »
Share
1407 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ