logo

İSPARK’taki ‘YOLSUZLUK’ DOĞRULANDI…

İBB’nden ‘fiş vurgunu’ kurum tarafından doğrulandı. Dosyaya göre yolsuzluğun yapıldığı el terminalleri çoğunlukla Avrupa yakasında


İSPARK ’taki yolsuzluğun detayları ortaya çıkıyor. Soruşturma dosyasına göre vurgunun yapıldığı el terminalleri çoğunlukla Avrupa yakasında. Vurgun hattında Eminönü, Maçka, Çırağan Sarayı yol üstü, Beşiktaş Kadastro önü ve Ataköy Atrium gibi noktalar bulunuyor. “İSPARK’taki fiş vurgunu” skandalına ilişkin İSPARK’tan da açıklama yapıldı. Açıklamada, şimdiye kadar 21 personelin iş akitlerinin feshedildiği ve haklarında dava açılacağı duyuruldu. İSPARK’a göre yolsuzluk miktarı 819 bin TL.

İSPARK VURGUN HATTI

İBB iştiraki İSPARK’ta “otopark ücreti ödeyen yurttaşlara verilen fişlerin silinmesiyle” milyonlarca liralık vurgun yapıldığı belirlendi. Mayıs ayında kurum içinde yürütülen gizli soruşturma kapsamında İSPARK’ın açıklamasına göre 21 otopark görevlisinin iş akdi feshedildi. Edinilen bilgiye göre mayıs ayındaki fesihlerin ardından bu ay başında da kurumda bazı üst düzey yöneticilerin görev yerleri değiştirildi.

Soruşturma dosyasında yer alan bilgilere göre iş akitleri feshedilen otopark görevlileri yoğunlukla Avrupa yakasında görevli. İşten çıkartılan personel listesinde Etiler’den Ataköy’e kadar Avrupa yakasındaki birçok otoparkta görevli olan personel bulunuyor. İşte vurgunun yapıldığı el terminalleri özetle şöyle: “Eminönü, Şişli Maçka, Çırağan Sarayı yol üstü, Beşiktaş Kadastro önü, Karaköy, Emirgan cep, Mimar Sinan Camii otoparkı, Ataköy Atrium, Pierloti Caddesi, Ataşehir Ihlamur Sokak, Zeynep Kamil Hastanesi önü…”

İSPARK KAMUOYUNA AÇIKLAMA YAPTI

‘21 personel çıkartıldı; hepsine dava açılacak’

İSPARK (İstanbul Otopark İşletmeleri Tic. AŞ) basında çıkan haberle ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada 21 personelin iş akitlerinin feshedildiği ve haklarında dava açılacağı belirtildi. Açıklamaya göre 819 bin TL’lik bir yolsuzluk yapılmış.

İSPARK, yapılan denetimlerde 21 personelin online çalışan cihazlara teknik müdahale ile GPRS bağlantılarının kesildiği tespit edildiği belirtilip, personelin silmeye çalıştığı tüm verilerin merkezi veri tabanına kayıtlı olduğu ve şirketin uğradığı zararın tamamının ilgili şahıslardan dava yoluyla tahsil edileceğini bildirdi. İSPARK’tan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“İSPARK (İstanbul Otopark İşletmeleri Tic. AŞ) İstanbul genelinde 250 civarında cadde ve sokakta, 227 noktada açık ve katlı otoparklar ile hizmet sunmaktadır. Toplamda 1700 personel müşterilerden para tahsilatı yapmaktadır. Bu personellerin tamamı günlük olarak denetime tabi tutulmaktadır.

Yapılan denetimlerde 21 personelin online çalışan cihazların teknik müdahale ile GPRS bağlantılarını kestikleri tespit edilmiştir. Söz konusu 21 personelin iş akitleri feshedilmiştir. Teknik incelemeler sonucu personelin suiistimal ettiği rakam 819 bin TL’dir. Personelin silmeye çalıştığı tüm veriler merkezi veri tabanında kayıtlıdır. Şirketin uğradığı zararın tamamı ilgili şahıslardan dava yoluyla tahsil edilecektir.”

Kaynak: Cumhuriyet

Etiketler: » »
Share
1403 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ