logo

İslam(!) ülkelerinin yapamadığını Kanada yaptı

İslam ülkeleri zulümden kaçan Uygurları Çin’e iade ederken Kanada kapılarını açtı. Pekin’in yakalamak için ‘sürek avı’ yürüttüğü 10 bin Doğu Türkistanlı’nın iki yıl içinde ülkeye yerleştirileceği duyuruldu. İbretlik tablo ‘Müslüman ülkeler Müslümanlara soykırımı kınamaktan bile çekinirken Hristiyan bir ülke insanlık adımı attı. Bu utanç İslam başkentlerine yeter’ dedirtti.

Doğu Türkistan’da milyonlarca Müslüman Uygur Türkünü toplama kamplarına haspseden Çin’in dünyanın gözü önünde uyguladığı zulüm devam ediyor. Batı ülkeleri soykırıma varan uygulamayı şimdiye kadar defalarca kınadı. Bazı ülkeler yaşananları soykırım ilan etti.

Ancak buna rağmen Müslüman ülkelerin Pekin yanlısı tavrı tepki çekiyor. Öyle ki geçtiğimiz günlerde aralarında Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Mısır, Suriye ve Bahreyn’in de bulunduğu 14 ülkeden Dünya Müslüman Topluluklar Konseyi üyelerinin oluşturduğu 30’dan fazla İslami şahsiyet ve alim Çin’İn gözetiminde Doğu Türkistan’a gitti. Alimlern “Çin’in Doğu Türkistan’da terörle mücadelesi takdire şayan” açıklaması ise şok etkisi yarattı.

KANADA’DAN 10 BİN UYGURA VİZE

Yaşanan bu utanç tablosunun yankıları sürerken Kanada’dan İslam alemine örnek olacak bir adım geldi. Geçtiğimiz gün Kanada’nın Avam Kamarası’nda yapılan oylamayla, dünya genelinde çeşitli ülkelere sığınan ancak hiçbir yasal güvencesi olmayan 10 bin Uygur Türkünün Kanada’ya iskanlı olarak kabul edilmesiyle ilgili yasa tasarısı kabul edildi. Kabul edilen yasayla, 10 bin Uygur Türkü önümüzdeki yıldan itibaren Kanada’ya yerleşecek.

ALTI AYDA HAYATA GEÇTİ

Gazetecilere konuşan Liberal Milletvekili Sameer Zuberi, tüm federal siyasi partilerin Uygur mülteci programına oybirliğiyle desteğinin çok önemli olduğunu söyleyerek “Bu, bugün bir arada durduğumuz önemli bir an. Önümüzde yapacak çok işimiz var. Bu çalışmayı yapacağız” dedi. Haziran ayında Zuberi, Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun hükümetinden Çin’den kaçan 10 bin Uygur Türkü ve diğer Müslüman Türk kökenlileri yerleştirmek için bir plan hazırlamasını isteyerek mülteci önerisini harekete geçirmişti. Çin’in Uygur Türklerine yönelik muamelesini soykırım olarak nitelendiren ilk ülkelerden biri olan Kanada’nın Göçmenlik Bakanı Sean Fraser “Kanada her zaman korunmaya muhtaç olanlara yardım etmek için üzerine düşeni yapacaktır. Avam Kamarası tarafından bugün kabul edilen önergede belirtilen önlemleri ilerletmek için tüm tarafların üyeleriyle birlikte çalışmaya kararlıyım” dedi.

Helal olsun Kanada

TÜM DÜNYADA YANKI UYANDIRACAK

İnsan hakları grupları Çin’i, Doğu Türkistan’da yaklaşık 10 milyon olan Uygur Türklerine karşı gözaltı kamplarında zorunlu çalıştırmayla beraber suistimaller yapmakla suçluyor. Çin, Sincan bölgesindeki kampları savunarak terörle mücadele ve azınlıklara mesleki eğitim sağlama açısından çok önemli olduğunu söyledi. Uygur Hakları Savunma Projesi’nin Yönetici Direktörü Mehmet Tohti, bunun “yalnızca Çin’de ve Kanada’da değil, tüm dünyada yankı uyandıracak” güçlü bir mesaj olduğunu söyledi. İbretlik tablo ‘Müslüman ülkeler Müslümanlara soykırımı kınamaktan bile çekinirken Hıristiyan bir ülke insanlık adımı attı. Bu utanç İslam başkentlerine yeter’ dedirtti.

BM’YE GÖRE İNSANLIĞA KARŞI SUÇ

Öte yandan BM’ye göre Uygur ve diğer Müslüman azınlıklardan en az 1 milyon kişi toplama kamplarında hapsediliyor. İnsan hakları örgütleri Çin’i kadınları zorla kısırlaştırmak ve zorla çalıştırmakla da suçluyor. BM insan hakları şefi, Çin’in Uygurlara yönelik muamelesinin insanlığa karşı suç olabileceğini söylemişti.

ÇİN AKTİVİSTLERİ İSTİYOR İSLAM BAŞKENTLERİ TESLİM EDİYOR

Doğu Türkistan’da milyonları toplama kamplarına dolduran Çin, yurt dışına kaçmayı başaranların peşini de bırakmıyor. Uluslararası kuruluşların raporlarıyla, görgü tanıklarıyla ortada olan zulme karşı İslam dünyasının sessizliği ise tepki çekiyor. Pekin’in iade talepleri Müslüman başkentlerce yerine getirilirken dikkat çeken karar geldi. Kanada parlamentosu kaçak Uygurları ülkeye yerleştirme önergesini onayladı.

‘ALINAN KARAR PEKİN’E DE DÜNYAYA DA GÜÇLÜ BİR MESAJ’

Bu kapsamda çeşitli ülkelerde bulunan 10 bin Uygur mülteci iki yıllık bir süreçte Kanada’ya yerleştirilecek. Kanada geçen yıl da Doğu Türkistan’da yaşananları ‘soykırım’ olarak kabul etmişti. Kanadalı milletvekili Sameer Zuberi “Bu Uygurlara yönelik insan hakları ihlallerini kabul etmediğimiz açık bir işareti” dedi. Uygur Hakları Savunma Projesi Direktörü Mehmet Tohti ise “Bu adım dünyaya güçlü bir mesaj” ifadesini kullandı.

Share
323 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ