logo

FİLMLERİ ARATMAYAN YOLSUZLUK! ‘KefaletBANK’

S.S Dudullu Esnaf ve Kredi Kefalet Kooperatifi’nde filmleri aratmayacak olaylar yaşanıyor. Müfettiş raporundan sonra istifa eden Başkan Zihni Teke’nin yerine kendisini şikayet eden suç ortağı vekili Mehmet Yirmibeş (75) oturuyor. Zihni Teke ise yönetim kurulu üyeliğine getiriliyor. Kayyum atanması gereken yere ise bakanlık müfettişi yerine İstanbul 15. Bölge müfettişinin soruşturmaya gelmesi ise başka bir skandal…

***

Vekil Mehmet Yirmibeş şikayet ediyor… İstifa yerine ise koltuğa oturuyor! Önümüzdeki hafta sonu kongreye gidecek olan S.S. Dudullu Kredi Kefalet Kooperatifi’nde akıl almaz işler dönüyor. Ortaya atılan iddialar tam bir skandal. İddialara göre; imzaları atan kooperatifin Başkan Vekili Mehmet Yirmibeş usulsüzlükler olduğu gerekçesi ile Başkan Zihni Teke’yi 15. Bölge’ye şikayet ediyor. 15. Bölge başkanlığı ise bir müfettiş göndererek inceleme başlatıyor. Yapılan incelemelerde birçok usulsüzlüğe rastlanıyor. Zihni Teke ise istifa etmek zorunda kalıyor. Zihni Teke kadar sorumluluğu olan, imza yetkisi olan Mehmet Yirmibeş ise, istifa etmek yerine başkanlığa getiriliyor!.. Mehmet Yirmibeş’in ‘Hem yolsuzluk, usulsüzlük var’ diye şikayetçi olması hem de Zihni Teke’nin yerine başkanlığa getirilmesi başlı başına bir skandal.

Tüm yönetim düşmeli… Kayyum atanmalıydı Asıl skandallar ise bundan sonra yaşanıyor. Ortada bir usulsüzlük olduğuna göre kooperatife kayyum atanması gerekirken olaylar sümen altı edilmeye çalışılıyor. Başkan Vekili Mehmet Yirmibeş, istifa eden Zihni Teke’nin yerine getiriliyor. Zihni Teke ise yönetim kurulu üyesi olarak devam ediyor. Oysa ki bu gibi durumlarda tüm yönetim kurulu istifa etmeli. Ortada bir yolsuzluk, usulsüzlük varsa bu sadece başkanı bağlamaz tüm yönetim kurulunu bağlar. Neticede alınan kararlar yönetim kurulundan gizli yapılamaz (Tüm kararlar iki imza ile alınır.)

***

Neler sümen altı edilmeye çalışılıyor? Olayın bir başka vahim noktası ise soruşturmayı bakanlık müfettişi yerine 15. Bölge Başkanlığı müfettişinin yürütmesi. Kooperatif üyeleri, “Madem bir soruşturma açılacaksa bu, bakanlık kanalı ile olmalıydı. Her şey ortaya çıkmalı, müfettiş raporunun içeriği açıklanmalı, hiçbir gizli kalmamalı. Bizim paramızı alan, bizi mağdur eden cezalandırılmalı” diyor.

***

İddialar bununla da bitmiyor… Kimi 200 bin lira alıyor, kimi ise 3 kefille 10 bin lira alamıyor!

Kooperatif, kişi başına 200 bin liraya kadar kredi verebili-yor. Ancak bir esnaf yanında 3 kefil getirmesine rağmen, 10 bin liralık kredi alamıyor. Ancak

Kooperatiften yüklü miktarda kredi alan bir vatandaşın ipoteği ise, borcu bitmeden kaldırılıyor. Ve bu borç ödenmiyor.

Kamuoyu ve esnaf adına soruyoruz…

Bu çarpık düzeni destekleyen Oda ve kooperatif başkanları kimler? Kendilerinin açıklarının ortaya çıkmaması için mi bu yanlışa ve usulsüzlüğe destek veriyorlar? Müfettiş raporlarını niye açıklamıyorsunuz?

Bakanlık müfettişi yerine neden 15. Bölge Başkanlığı müfettişi soruşturmayı yürüttü?

Hangi usulsüzlükler sümen altı edilmeye çalışılıyor?

Ortada bir suç varsa 15. Bölge Başkanlığı müfettişi için savcılı-ğa suç duyurusunda bulunulacak mı?

Müfettiş raporunda esnaf adına alınan ancak ödenmeyen kredilerden (Başkan Zihni Teke, başkan vekili Mehmet Yirmibeş ve diğer yöneticiler sorumludur) maddesi kamuoyundan saklanıyor mu?

Etiketler: » »
Share
1532 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ