logo

DÜNYA HELAL ZİRVESİ İSTANBUL’DA BAŞLIYOR

İslam İşbirliği Teşkilatı’nın desteklediği en önemli organizasyonlardan biri olan World HalalSummit İstanbul (Dünya Helal Zirvesi İstanbul)  ile  5.OIC HELAL EXPO FUARI, DiscoverEvents ve OIC ortaklığı ile 23-25 Kasım 2017 tarihleri arasında, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde  gerçekleştirilecek

Helal Gıda, İslami Finans, Helal Turizm, İslami Tekstil, Helal Tıp, Helal Kimya ve Ecza konularında 57’si İslam İşbirliği Teşkilatı OIC üyesi ülke olmak üzere  80’i aşkın ülkeden, üst düzey konuşmacının katılacağı fuar ile eş zamanlı gerçekleşen World HalalSummitIstanbul 2017 ile uluslararası boyutta ses getirecek bir proje olması bekleniyor.

5.OIC Helal Expo Fuarına Katar, Sudi Arabistan, Malezya, Endonezya, başta olmak üzere 57 farklı İslam ülkesinden katılım bekleniyor. 150 ye yakın yerli ve yabancı firmanın katıldığı   fuarda ayrıca uluslararası ve yerli market zincirlerinden, gıda toptancılarından, turizm acentalarından ve farklı sektör yatırımcılarından oluşacak satın alma heyetleri ile B2B görüşmeleri organize edilecek.

3 Trilyon dolarlık bir helal ekosistemin mevcut olduğu Dünya pazarının 1,5 Trilyon dolarını İslami Finansal aktiviteler oluştururken,860 Milyar doları Helal Gıda,250 Milyar doları İslami Turizm, kalan 390 Milyar ise İslami Tekstil, helal kimya, ilaç ve kozmetik oluşturuyor. Türkiye’nin payınada % 5 gibi bir rakam düşüyor.Bu yıl İslam İşbirliği Teşkilatı ile ortak yapılacak organizasyon ayrıca İslam İşbirliği Teşkilatının İSEDAK Bakanlar toplantısı ile beraber yapılacak.

Helal konusunda farkındalık meydana getirmek ve Helal ticaretini geliştirmek, dünya genelinde doğru helal standartlarının oluşturulmasına ortam oluşturmak maksadı ile kurgulanan bu dev organizasyon ile hem yerel, hem de uluslararası helal ticaretine önemli katkılar sağlanması bekleniyor.

Gıdadan giyime, ilaçtan turizme, geniş bir sektörü barındıran helal pazarının dünyadaki büyüklüğünün sadece helal gıdada 860 milyar dolar, genel olarak 3 Trilyon doların üzerinde olduğunu belirten DISCOVER EVENTS Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete, 2 milyar Müslüman’ın yaşadığı dünyada, hacmin önümüzdeki 10 yılda 2 trilyonu bulmasının beklendiğini belirtti. Türkiye’de ortalama 15 milyar dolara yaklaşan helal gıda pazarının, her yıl yüzde 100 büyüdüğünü belirten Yunus Ete, iç pazarın bu yıl yaklaşık 30 milyar Doları bulacağını, ihracat tarafında ise hızlı büyüme yaşandığını söyledi.

HABER: Cüneyt BİTİKÇİOĞLU

Etiketler: »
Share
1076 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ