logo

CHP’NİN MUSTAFA SARIGÜL’ÜN KARŞISINA ÇIKARACAĞI BOMBA İSİM!

Şişli’den aday gösterilmeyeceğini öğrenen Mustafa Sarıgül, CHP’den istifa ederek Demokratik Sol Parti’ye geçti ve Şişli’den aday olacağını açıkladı. CHP’nin Sarıgül’ün karşısına kimi çıkaracağı merak edilirken Gürsel Tekin ismi gündeme bomba gibi düştü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, CHP’den istifa ederek DSP’ye geçen ve Şişli’den aday olan Mustafa Sarıgül’ün karşısına Gürsel Tekin’i çıkaracağı öğrenildi.

Mustafa Sarıgül, Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa ederek Demokratik Sol Parti’ye geçti ve adaylığını açıkladı. CHP, Mustafa Sarıgül’ün bu hamlesine karşılık olarak Gürsel Tekin’i vitrine çıkarmaya hazırlanıyor.

CHP’DE İSTİFA KRİZİ

CHP’de 18 saat süren ve İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nu istifaya sürükleyen Parti Meclisi toplantsının ardından ilginç gelişmeler yaşanıyor. Bilindiği üzere Canan Kaftancıoğlu kendi listesinin onaylanması üzerine istifa etmiş kısa bir süre sonra da istifasını geri çekmişti.

SARIGÜL DSP’YE GEÇTİ

CHP’de bu gelişmeler yaşanırken CHP’nin Şişli adayı olmaya hazırlananMustafa Sarıgül başka bir ilçeden aday yapılmaya çalışıldığını söyleyerek partisinden istifa ettiği açıkladı. Sarıgül, bu açıklamanın ardından DSP ile sözleşti ve bugün parti rozetini takarak Şişli’den aday olacak.

CHP GÜRSEL TEKİN’İ ÇIKARACAK

CHP, Mustafa Sarıgül’ün bu hamlesine karşılık vermeye hazırlanıyor. 31 ilçe adayının belli olduğu İstanbul listesinde taşları yerinden oynatacak bir koz kullanmanın hazırlıkları yapılıyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “4 yıldır çalışıyorum ve İstanbul’a talibim” diyen Gürsel Tekin’i İstanbul’dan aday göstermese de Şişli’den aday göstermeye sıcak baktığı kulislerde konuşulmaya başlandı.

KESİN GÖZÜYLE BAKILIYOR

CHP, Şişli’de 3 dönem belediye başkanlığı yapan ve ardından 2014 yerel seçimlerinde İstanbul Belediye Başkanlığı yarışında azımsanmayacak bir oy alan Mustafa Sarıgül’e karşı Gürsel Tekin ile yarışa girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

GÜRSEL TEKİN KİMDİR

Gürsel Tekin, Ardahan iline bağlı Göle ilçesinde 1 Haziran 1964 yılında dünyaya geldi.İlk ve ortaöğrenimini Ardahan’da tamamladı. Lise öğrenimine Kars’ta başlayan Tekin, lisede okurken Bülent Ecevit’in genel başkanlığını yaptığı Cumhuriyet Halk Partisi’nin gençlik örgütüne katıldı.

1981 yılında Kars Alpaslan Lisesi’nden mezun olduktan sonra Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni kazanan Gürsel Tekin, bazı sebeplerle yüksek öğrenimini sürdüremedi. Aynı yıl sosyo-ekonomik nedenlerden ötürü ailesiyle birlikte İstanbul’a taşındı.

KADIKÖY’DE GARSONLUK YAPTI

Tekin, 1981 yılında Kadıköy’de garson olarak çalışmaya başladı. Siyasal yaşamı 12 Eylül nedeniyle kesintiye uğrayan Gürsel Tekin, 1984 yılında Sosyal Demokrasi Partisi’nde siyasete yeniden girdi.1986-87 yılları arasında askerlik görevini yapan Tekin, siyasal yaşamına SODEP’in ardılı olan Sosyal Demokrat Halkçı Parti’de devam etti. Aynı dönemde ticarete atıldı.

26 Mart 1989’da yapılan 1989 yerel seçimlerinde SHP’den Kadıköy Belediye Meclis Üyesi seçildi.5 yıl sonra yapılan 1994 yerel seçimlerinde üyeliğe yeniden seçilen Gürsel Tekin, 1995 yılında SHP ile CHP’nin birleşmesi üzerine görevini CHP’li olarak sürdürdü ve partinin ilçe yönetim kuruluna girdi.1999 yerel seçimleri ve 2004 yerel seçimlerinde belediye meclis üyeliğine tekrar seçilerek, 1997 yılında geldiği Kadıköy Belediye Başkan Vekilliği görevini sürdürdü.

CHP İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI YAPTI

Bu görevlerinin yanı sıra 2004 yerel seçimleriyle İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi oldu. 2002 – 2005 yılları arasında CHP İstanbul il başkan yardımcılığı yaptı.Görevinden ayrılan Şinasi Öktem’in yerine 14 Ağustos 2007’de partinin Merkez Yürütme Kurulu tarafından CHP İstanbul İl Başkanı olarak atandı.

2009 yerel seçimlerinin kampanya sürecinde CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte çalıştı. 2009 yerel seçimlerinde yeniden Kadıköy’den İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi seçildi. 4 Ağustos 2010 tarihli CHP Parti Meclisi toplantısında 48 üyenin oyuyla MYK üyeliğine seçildi. Ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Tekin’in Genel Başkan Yardımcısı olacağı basına duyuruldu.

24. dönem İstanbul milletvekilidir. İletişim, Tanıtım ve Medya ile İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütürken 8 Mayıs 2014 tarihinde CHP Genel Sekreterliğine getirilmiş, Ocak 2016 yılına kadar bu görevde bulunmuştur. Evli ve 3 erkek çocuk babası olan Tekin halen 23-24-25-26-27. dönem İstanbul milletvekilidir.

Etiketler:
Share
873 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ