logo

CHP ÜMRANİYE ‘ÇOCUK İSTİSMARINA HAYIR’ DEDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ümraniye İlçe Başkanlığı tarafından, çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarına dikkat çekmek ve toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla, Alemdağ caddesinde düzenlenen eylemde partililer “Çocuk İstismarına Dur De!” yazılı pankartlarla yürüyüş gerçekleştirdi.

HABER: Kerim ÖZTÜRK //Ümraniye Gündemi Gazetesi// 24. 02. 2018 – CUMARTESİ

CHP Ümraniye İlçe Başkanı Cafer Aktürk’ün önderliğinde, İstanbul milletvekili Onursal Adıgüzel ve belediye meclis üyelerinin katılımıyla düzenlenen eyleme ilçe teşkilatı yöneticileri ile partililerden oluşan kalabalık bir grup destek verdi.

İlçe binasına “Çocuk istismarına dur de!” yazılı büyük bir pankart açan CHP’li grup, sık sık “Susma haykır istismara hayır” sloganları attı. Partililerin ellerinde taşıdıkları “Çocuk susar sen susma, istismara sessiz kalma” yazılı pankartlar da dikkat çekti.

Cafer Aktürk, eylemin ardından bir basın açıklaması yaptı. Son dönemde Türkiye’nin dört bir yanında gelen çocuk istismarı haberleri nedeniyle sarsıldıklarını kaydeden Aktürk, “İstismar toplumsal hayatın her alanına sirayet etmiş durumda. Artarak yaşanan vakalar kanımızın donduğu, bunun insanlıkla yakından uzaktan ilişkisi yok dediğimiz korkunçluktadır” diye konuştu.

“ÇOCUK İSTİSMARI SON 10 YILDA 7 KAT ARTTI”
Cafer Aktürk, son 10 yılda çocuk istismarının tam 7 kat arttığını, 300 bin istismar vakası yaşandığını aktardı. Kaftancıoğlu, “Ülkemizde 181 binin üzerinde gelin edilmiş çocuk var. Dini nikahlar nedeniyle gerçek sayı bunun çok üzerindedir. Çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarında Türkiye, dünyada 3’üncü sırada. Onlar yazmasa da söylemese de biz her yerde söyleyecek ve susmayacağız” dedi.

“CEZA BİR KISAS YA DA İNTİKAMI DEĞİL, ONARICI VE CAYDIRICILIĞI HEDEFLEMELİDİR”
Çocuk tecavüzünün toplumsal ve ekonomik nedenlerle yakından ilişkili olduğunu ifade eden Aktürk, şunları söyledi:

“Devletten en büyük beklentimiz geleceğimiz olan çocuklarımızı koruma ve kollamasıdır. Hukuki yaptırımların ağırlaştırılmasını elbette öneriyoruz. Ama verilecek ceza bir kısas ya da intikamı değil, onarıcı ve caydırıcılığı hedeflemelidir. Verilen ceza ne kadar ağır olursa olsun toplum vicdanını rahatlatacak ama yeni cinayet ve tecavüzlerin gerçekleşmesini engellemeyecektir. Yaşanmış olaylar için etkin, caydırıcı ve onarıcı hukuk mekanizmaları kurulurken, gelecekte bu suçların yaşanmaması için sosyal ve ekonomik önlemlere ağırlık verilmelidir. Son 10 yılda hızla artan çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarına karşı acil önlem alınmasını istiyoruz. Toplumun tüm kesimlerini rahatsız eden, vicdanları yaralayan bu acı olayların yersiz, mesnetsiz açıklamalarla sulandırılmasını reddediyoruz. Ülkemizde çocuk istismarının bir daha hiç yaşanmaması için kalıcı, katılımcı ve etkin çözümü savunuyoruz.”

Etiketler: » »
Share
1560 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ