logo

BU SİMİTTEN SİZE EKMEK ÇIKMAZ… MEYDAN BOŞ DEĞİL!

Kadıköy Anadolu Lisesi’nde, lise birinci sınıfları karşılama adı altında yapılan “Simit Atma Töreni” basına yansıyınca tartışmalara neden oldu. Olaya ciddî tepki gösterenler olduğu gibi hemen savunmaya geçenler de oldu. Amacı bağcıyı dövmek olan birileri de bu olayı fırsat bilerek, her zaman olduğu gibi sendikamıza, Genel Başkanımız Ali Yalçın’a, muhafazakâr camiamızın sivil toplum örgütlerine karşı saldırıya geçti.

Sendikamıza ve camiamızın sivil örgütlerine her vesileyle saldıranlara cevap vermeden önce Kadıköy Anadolu Lisesi “Simit Atma Töreni” ile ilgili birkaç şey söylemek istiyorum.

Bilindiği gibi okul, 1955 yılında Kadıköy Maarif Koleji adıyla eğitime başlamış, 1975 yılından itibaren Kadıköy Anadolu Lisesi adıyla eğitim vermeye devam etmiştir. Okulun logosunun ‘martı’ olmasından ilhamla, 20 yıldır lise birinci sınıf öğrencileri simit atma töreniyle sınıflarına gönderilmiştir.

Bu okulda görev yapan okul müdürleri, sonradan ihdas edilen ve kamuoyunda büyük tepki çeken simit atma çirkinliğini ortadan kaldırmak için çok mücadele etmişler ancak başarılı olamamışlardır. Okulun bir önceki müdürü ile şimdiki müdürünün engel olma çabaları, görüntülü olarak mevcuttur.

Olayın basına yansımasıyla birlikte çok büyük infial oluşması gayet tabidir. En büyük eleştiriyi ise okul yöneticileri almıştır. Ancak bu okulun nasıl zor bir okul olduğu bilinmedik bir husus değildir. Burada yaşananları, okul idaresinin tek başına düzeltmesi mümkün görünmemektedir. Okul yönetimine saldırmak, onları yerden yere vurmak işin en kolay tarafıdır. Olayın basına yansıması fırsat bilinerek herkes üzerine düşeni yaparsa Kadıköy Anadolu Lisesi tartışılan bir okul olmaktan çıkacaktır.

Okulun başarısı ile ilgili ileri geri değerlendirmeler yapılmaktadır. Kadıköy Anadolu Lisesi bu yıl YKS’de ilk yüzde dokuz, ilk binde altmış altı derece almayı başarmıştır.

Biz, bu olay karşısında suçlu arama derdinde değiliz. Gelin bu kötü âdeti hep beraber kaldıralım ya da bunu kamu vicdanının kabul edeceği bir formata büründürelim diyoruz. Ancak sağımızdaki sendikanın İstanbul başkanlarından biri, olaya mal bulmuş mağribî gibi sarılıyor; sendikamıza, üyelerimize, Genel Başkanımız Ali Yalçın’a, camiamızın sivil toplum örgütlerine saldırıya geçiyor.

Peki, ne yapmış genel başkanımız? Okul müdürünün bu kötü âdeti kaldırmak için çırpındığını görünce, onu yüreklendirmek için twit atmış. Beyefendi hemen soruyor: ‘Okul müdürü TES üyesi olsaydı da savunur muydun?’ Cevabını da niyet okuyarak kendi veriyor, ‘linç ederdiniz’ diyor. Cevabı kendin vermişsin ama biz yine de cevap verelim. Evet, savunurdu, hem de sizin gibilere rağmen.

Beyefendi, bu müessif olaya yoğunlaşacağına içindekileri kusuyor, sözü toplu sözleşmeye getiriyor, haksızlığa sahip çıkacağına buçuk zamlara karşı tepkini göster de görelim sendikacılığını diyor. Ben de beyefendiye soruyorum: Toplu sözleşmeye imza atmayan ve hakem kuruluna götüren senin sendikan mıydı? Bir soru daha: Farzımuhal, Millet İttifakı’na dâhil olan malum parti tek başına iktidarda olsaydı, siz de yetkili sendika olsaydınız aynı şeyi yapabilir miydiniz?

Malum zat, açıklamanın devamında sapla samanı karıştırıyor, ‘Millî Eğitim Bakanlığı tarafından ne idüğü belirsiz vakıf ve dernekler ile anlaşmalar yapılarak okullarda değerler eğitimi veriliyor, bu mu sizin değer anlayışınız’ diye soruyor. Senin ne idüğü belirsiz dediğin dernek ve vakıflar, millî ve manevi değerlere yönelik hizmet yapan sivil toplum kuruluşlarıdır. Meseleyi bilmeyen de simit atma âdetini bu vakıf ve dernekler başlattı zannedecek. Bu vakıf ve dernekleri kimin/kimlerin kurduğu, savunduğu belli. Vakıf ve dernekler üzerinden kime/kimlere saldırdığınızı gayet iyi biliyoruz. Yüreğiniz varsa açıkça söyleyin, ne idüğü belirsiz, çete vb. sözlere sığınmayın.

Biz, suçlu arama kolaycılığına kaçmadan el ele verelim, okullarda yaşanan istenmeyen durumları ortadan kaldıralım diyoruz. Siz ve sizin gibiler samimiyseniz çözüme katkıda bulunursunuz. Dahası bu simitten size ekmek çıkmaz. Şayet maksadınız bağcıyı dövmekse her daim cevabınızı alırsınız.

Erol Ermiş / Eğitim-Bir-Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı

Etiketler: » » » »
Share
1264 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ