logo

BİZ ONU BİLAL-İ HABEŞİ OLARAK TANIDIK

Mustafa Akkad’ın yönettiği 1977 yapımı “Çağrı” filminde Kabe’de ilk ezanı okuyan Bilâl-i Habeşî’yi canlandıran Libyalı oyuncu Ali Ahmed Salem hayatını kaybetti.

Biz onu Bilal-i Habeşi olarak tanıdık

1977 yapımı Çağrı (The Message) filminde İslam tarihinin en önemli isimlerinden biri Bilâl-i Habeşî’yi canlandıran Libyalı oyuncu Ali Ahmet Salem önceki gün hayatını kaybetti.

ÇÖL ASLANI FİLMİNDE YÖNETMEN YARDIMCISIYDI

1945 yılında Bingazi’de doğan Salem, kariyerine radyoda yayıncı olarak başladı. Daha sonra Libya televizyonunda haber spikerliği yaptı. “Dilimiz ve Edebiyatımız” adlı bir program ile bir gezi belgeseli hazırlayıp sundu. Oyuncu olarak ise “Şairler Mahkemesi” adlı bir komedi dizisinde yer aldı.

Ancak ona şöhreti, Çağrı filminde canlandırdığı Bilâl-i Habeşî rolü getirdi. Filmdeki rolünün ardından yönetmen Mustafa Akkad ile bağları kopmadı. Çöl Aslanı filminde Akkad’ın yönetmen yardımcısı oldu. Bundan sonra ise oyunculuğa devam etmedi. Salem Çağrı filminin son sahnesine atıfta bulunarak, “Mekke’nin fethinden bu yana hala işsizim” şeklinde açıklama yapmıştı. 2017 yılında Kahire’deki Arap Bilgi Bakanları Konseyi tarafından Arap dünyasının etkili 48 ismi arasında gösterilmiş ve ödül almıştı.

Tarihe geçen 81 yaşındaki oyuncu uzun yıllardır hastalıkla mücadele ediyordu. 

Etiketler: » »
Share
1465 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ