logo

Bayram Çavuşoğlu’nun başkanlığını yaptığı vakfa kayyum mu geliyor?

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM), S.S Ümraniye Sanatkarlar Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi içerindeki Bayram Çavuşoğlu’nun 29 yıldır başkanlığını yaptığı Fatih Sultan Mehmet Sanayi Sitesi Öğretim Eğitim ve Kültüre Hizmet Vakfı’na kayyum istedi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM), Fatih Sultan Mehmet Sanayi Sitesi Öğretim Eğitim ve Kültüre Hizmet Vakfı hakkında teftiş raporu hazırladı. Rapor, vakfın kuruluşundan (1992 yılından) bugüne vakıf yönetiminin vakıf kuruluş senedine uygun yönetim oluşturulmaması, kuruluş senedinde vakfın kooperatif adına kurulmasına rağmen senetteki boşluktan dolayı vakıf yönetimde kooperatiften hiçbir temsilcinin olmaması, kuruluşundan bugüne kadar gelinen süreçte hukuki girişimlerin artması ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün teftişleri neticesinde VGM Başmüfettişi tarafından düzenlendi.

VGM’nin teftiş raporunda S.S Ümraniye Sanatkarlar Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi ile kooperatif adına kuruluş senedini verdiği günden bu yana Bayram Çavuşoğlu’nun başkanlığını yaptığı Fatih Sultan Mehmet Sanayi Sitesi Öğretim Eğitim ve Kültüre Hizmet Vakfı arasında devam eden mahkemeler ve kesinleşen kararlar dikkate alınarak Fatih Sultan Mehmet Eğitim Vakfı’na KAYYUM istendi.

VGM Başmüfettişi tarafından düzenlenen raporda dikkat çeken hususlar şöyle:

DEVLETİ YANILTMAYA TEŞEBBÜS ETMİŞ

2006, 2020 ve 2021 yılı raporlarına yansıyan diğer sorunlar sadece yönetim yapısı ile kalmayıp, Bayram Çavuşoğlu’nun başkanlığındaki yönetiminde vakfın hesaplardaki usul ve eksiklikler, kayıp defterler gibi hususlar da göze çarpıyor. Raporda Bayram Çavuşoğlu ve yönetimi hakkında en dikkat çeken ayrıntı ise vakıf yönetiminin iyi niyetli olmadığı ve devleti yanıltmaya teşebbüs ettiği yönünde.

BAŞKANILIĞINI YAPTIĞI BİR DİĞER VAKFA DOLAR BAZINDA PARA AKTARMIŞ!

Baş müfettiş raporunda dikkat çeken bir başka ayrıntı ise Bayram Çavuşoğlu’nun başkanlığını yaptığı Fatih Sultan Mehmet Eğitim Vakfı’ndan, yine başkanlığını yaptığı Ümraniye Esnaf ve Sanatkarlar Vakfı’na dolar bazında para aktardığı gerçeği. Çavuşoğlu’nun “Aynı mahalde aynı amaca hizmet eden iki vakıf arasında bu yardımlaşmanın tabii olduğuna dair savunması” ise VGM başmüfettişlerince vakfın hesaplarındaki blokeler, borçlanma durumu ve mahkeme kararları neticesinde ödeyemez durumda olduğu nedenlerle gerçekçi bulunmamış.

Bilindiği üzere Bayram Çavuşoğlu, Ümraniye Esnaf ve Sanatkarlar Vakfı’nın hesaplarında usulsüzlük yaptığı gerekçesi ile ceza almıştı. 

S.S Ümraniye Sanatkarlar Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatif Başkanı

Ali TURHAN‘ın verdiği resmi belgeler aşağıdadır.

Etiketler: » » » » »
Share
580 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ