logo

AGD’den ‘MEKKE’NİN FETHİ ve KUDÜS GECESİ’ PROGRAMI!

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) milli ve manevi değerlerimiz hususunda öncü olmaya devam ederken bu akşam Türkiye’nin birçok noktasında ‘Mekke’nin Fethi ve Kudüs Gecesi’ programı düzenlenecek.

Türkiye’nin en büyük gençlik organizasyonu olan Anadolu Gençlik Derneği (AGD) milli ve manevi değerlerimiz hususunda öncü olmaya devam ediyor. Mekke’nin Fethi’nin 1387’nci yıldönümü nedeniyle düzenlenecek olan ‘Mekke’nin ve Kudüs’ün Fethi’ programlarında Kur’an ve ilahi okumalarının yanı sıra sinevizyon gösterimi, semazen ve tiyatro gösterileri, şiir dinletileri gibi etkinlikler yapılacak.

SİYER-İ NEBİ ÖDÜL TÖRENİ DE YAPILACAK

Programlarda AGD’nin 16 Aralık tarihinde Türkiye genelinde yapmış olduğu ve yaklaşık 1 milyon öğrencinin katıldığı Siyer-i Nebi yarışmasında dereceye giren ortaokul ve lise öğrencilerine de ödülleri verilecek. Aynı zamanda ABD’nin Kudüs’le ilgili aldığı olumsuz kararı her platformda gündemde tutan AGD, bu yılki kutlamaları Kudüs duyarlılığı ile birleştirerek programı zenginleştirecek.

AGD GENEL BAŞKANI TURHAN: MEKKE’NİN FETHİNİ ANLATMAK DERDİNDEYİZ

AGD ve MGV Genel Başkanı Salih Turhan, ‘Mekke’nin ve Kudüs’ün Fethi’ programlarıyla ilgili açıklamalarda bulunarak, Mekke ve Kudüs’ün önemi açısından programlara değindi. Bu iki şehrin İslam ve Müslümanlar açısından vazgeçilmez olduğunu belirten Turhan, ‘’Biz Milli Gençlik Vakfı’nın 1975 yılında kurulmasından bu güne kadar, yıllardır Mekke’nin Fethi programlarını icra ediyoruz. İcra etmemizde tabi ki birçok sebep var. Bu sebepleri açıklayacak olursak, biliyoruz ki Mekke’nin Fethi’nin tarihi 31 Aralık değil. Ocak ayı içerisinde Mekke’nin Fethi hadisesi gerçekleşmiştir. Biz 31 Aralık tarihini, yılbaşı gecesi münasebetiyle tercih ediyoruz. Biz tabi ki her insanın tercihine saygı duyarız. İsteyen Mekke’nin Fethi’ni, isteyen de yılbaşını kutlayabilir. Kimseye niçin böyle bir tercihte bulunduğunun hesabını sorma derdinde değiliz. Ancak inancımız açısından Mekke’nin Fethi hususunda gençlerimizi ve insanımızı bilgilendirmek istiyoruz. Tarihimizi ve değerlerimizi hatırlatarak onları bilinçlendirmek istiyoruz. İnsanımızı bu programa davet ederek Mekke’nin Fethi’ni anlatmak derdindeyiz. Ayrıca bir Hristiyan adeti olan yılbaşı konusunda da yıllardır düşülen yanlışlara düşülmemesi için gayret gösteriyoruz.’’ şeklinde konuştu.

FETİH BİR KURTULUŞ, YENİDEN DOĞUŞ VE YAŞATMA HAREKETİDİR

Turhan, ‘’Özellikle son 20 yıllık dönemde Siyonizm başta olmak üzere terör ve İslam’ı yan yana getirmek isteyen çeşitli yapılar var. Biz burada Batının ortaya koyduğu işgal anlayışı ile İslam’ın ortaya koyduğu fetih anlayışı arasındaki farkı ortaya koymak noktasında bu programı icra etmiş olacağız. Bu yapılar kendilerinin yaptığı işgal ile Müslümanların yaptığı fetih anlayışını ilişkilendirip, fetih anlayışını işgalmiş gibi göstermeye çalışıyorlar. Oysa işgal ve fetih arasında çok temel farklar mevcut. Fetih, insanları kurtarmak ve kötülüklerden güzelliklere doğru sevk etmek için yapılırken işgal, canlı olan ne varsa onları yok ederek kendi menfaatlerini gerçekleştirme gayesi taşır. Fetih bir kurtuluş, yeniden doğuş ve yaşatma hareketidir. Ancak Batının işgal hareketi bir yok etme hareketidir. Bizler fetih ve işgal arasındaki temel farklılıkları insanımıza anlatmak için bu çalışmayı ortaya koymaktayız. Aynı zamanda bu fethin Müslümanların savaş hukuku açısından çok büyük kıymeti vardır. Fetih sırasında mazlum ve masum olan, savaşa bulaşmayan kitlelerin haklarını koruma hususunda İslam’ın ne kadar kuşatıcı olduğunu görmekteyiz.’’ dedi.

TÜRKİYE GENELİNDE 600’DEN FAZLA NOKTADA

Kudüs konusunda Trump’ın yapmış olduğu açıklamaları tanımadıklarını ifade eden Turham, ‘’Her yıl geleneksel hale getirdiğimiz Mekke’nin Fethi programlarına bu yıl Kudüs’ü de ekledik. Özellikle ABD başkanı Trump’ın Kudüs ile alakalı yapmış olduğu çirkin açıklamadan sonra ülkemizde ve dünya genelinde Kudüs’ü sahiplenme konusunda müthiş bir bilinç ve bakış açısı oluştu. Kudüs’ün hem inancımız hem de tarihimiz açısından ne anlam ifade ettiğini, inancımız açısından Kudüs’ten vazgeçmememiz gerektiğini, bizim ilk kıblegahımız olduğunu insanımızın bilincine iyice yerleştirmek derdindeyiz. Bu maksatla Anadolu Gençlik Derneği olarak Mekke’nin ve Kudüs’ün Fethi’ni birleştirerek Türkiye genelinde 600’den fazla noktada program tertip etmiş olacağız.’’ açıklamalarında bulundu.

CANLI YAYIN YAPACAK TELEVİZYON KANALLARI

Anadolu Gençlik Derneği’nin bu akşam “Kalk, Uyar! Fethi Müjdele!” sloganıyla Türkiye’nin birçok noktasında düzenleyeceği programlar, Tv5, AGD Tv, Kudüs Tv ve Kanal 42’den de takip edilebilecek.

 

Etiketler:
Share
1015 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ