logo

Ümraniye Müftüsü Gül’den yılbaşı ve piyango uyarısı

Ümraniye İlçe Müftüsü Muharrem Gül, İslam dininin şans oyunlarını yasakladığını belirterek piyangodan kazanılan parayla hiç kimsenin saadet bulmadığına dikkat çekti.

HABER: Kerim ÖZTÜRK // Ümraniye Gündemi Gazetesi // 25.12.2020


Milli piyango kumarı, insanların hayatını karartmaya devam ediyor. Piyangoya ümit bağlayan yüzlerce kişi hem günah işliyor hem de kendilerine bir şey çıkmadığında hayal kırıklığı yaşayarak aile huzursuzluğuna ve hatta intiharlara bile neden olabiliyor.

Ümraniye İlçe Müftüsü Muharrem Gül, yılbaşı kutlamaları ve piyango biletlerinin satılıp alınması ile ilgili Ümraniye Gündemi‘ne değerlendirmelerde bulundu.

İslam dininin; şans oyunlarını ve çekilişleri kumar kabul ederek yasakladığını anımsatan Gül, bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulunun fetvalarının dikkate alınması gerektiğine vurgu yaptı.

Piyangodan kazanılan parayla hiç kimsenin saadet bulmadığına dikkat çeken Gül, ömürden bir yıl geçtiği ve yeni bir yıla girildiği için Allah’a dua edilerek tefekkürle geçirilmesi tavsiyesinde bulundu.

“YILBAŞI GELDİĞİNDE ‘BİR YILIM GİTTİ, ÖNÜMÜZDEKİ YILA YETİŞECEK MİYİM?’ DİYE TEFEKKÜR EDİLMELİ”

Her yılbaşı geldiğinde Allah’ın Müslümanlara verdiği ömürden bir yılın daha geçtiğinin tefekkür edilmesi gerektiğini belirten İlçe Müftüsü Muharrem Gül, “Özellikle yılbaşının böyle çekilişlerle, piyangolarla anılması bizi tefekkür dünyasından uzaklaştırmaması gerekir. Yılbaşı geldiğinde piyango ve çekilişler düşünülmemeli; tam aksine ‘Bir yılım gitti, önümüzdeki yıla yetişecek miyim?’ diye düşünüp tefekkür etmeliyiz. Piyango ve çekilişlerle ilgili Kur’an-ı Kerim’in Necm Sûresi’nde çok ibret alınacak bir Ayet-i Kerime’de şöyle buyuruluyor:

‘İnsan için ancak çalıştığı vardır. Şüphesiz onun çalışması ileride görülecektir. Sonra çalışmasının karşılığı kendisine tastamam verilecektir.’

İnsana çalıştığı her şeyin karşılığını Allah hem bu dünyada hem de ahirette verecektir. Peygamber efendimiz (Sallallahu Aleyhi Vesellem) bir Hadis-i Şerifte:

‘Ameller, niyetlere göre değer kazanır.’ diye buyurmuştur.” dedi.

2020 Milli Piyango çekiliş sonuçları sıralı tam liste

Ümraniye İlçe Müftüsü Muharrem Gül,

“DİNİMİZ ŞANS OYUNLARINA VE ÇEKİLİLERİ YASAKLAMIŞTIR”

Hem bu dünyada hem de ahirette herkese çalıştığının karşılığının verileceğini hatırlatan Gül, “Bu dünya için çalışan bu dünyada, ahiret için çalışan da ahirette muhakkak karşılığını alacaktır. Dinimiz şans oyunları, çekiliş gibi hiçbir emek verilmeden çok küçük paralar koymak suretiyle böyle bir zenginlik elde etmeyi yasaklamıştır ve kumar kabilinden değerlendirmiştir. Bu manada Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, her yıl fetvalar yayımlıyor. Ne olur bu fetvaları dikkate alalım.” tavsiyesinde bulundu.

“HİÇBİR ZAMAN PİYANGODAN KAZANILAN PARAYLA SAADET ELDE EDİLMEMİŞTİR”

Gül, “Yapılan araştırmalara göre, piyangodan para kazananların hiçbiri o parayla saadeti elde etmemiştir. Çünkü Allah’ın haram kıldığı her şeyde bir zarar vardır. Allah’ın helal kıldığı bir şeyde ise hem bu dünyada hem de ahirette insanlar için fayda vardır. Allah’ın yasak kıldığı bir fiil işlendiğinde toplumda servet düşmanlığı ve huzursuzluk meydana çıkıyor ve insanlara huzur getirmiyor. Topluma huzur verecek şeyi Mehmet Akif Ersoy;

‘Kuzum çalışıp bir ekmek parası kazanmak ayıp mıdır?

Her kim çalışıp kazanmazsa bir ekmek parası,

Dostunun yüz karası, düşmanının maskarası.’ ifadeleriyle çok güzel dile getirmiş.

Herkes helal yoldan gayret ederek çalışmalı. Allah-u Teala herkese çalıştığının karşılığını verecektir. Alın teriyle, helal yoldan emek vererek elde edilen kazançtan daha lezzetli bir şey yoktur.” dedi.

Share
409 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ