logo

TRAFİK KANUNU MECLİS’TEN GEÇTİ! AF VAR, ZAM YOK

Yeni yılda trafik cezalarına zam yapılmayacak.

Trafik kanunu Meclis'ten geçti! Af var, zam yok

Geçmesi yasak olmasına rağmen 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçen sürücülere verilen idari para cezalarının tahsilatından vazgeçilmesini, trafik cezalarının 2019’da artırılmamasını da içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

2019’DA CEZALARA ZAM OLMAYACAK
Kanuna göre, Karayolları Trafik Kanunu’nda yer alan cezalar 2019’da artırılmayacak, cezalara yeniden değerleme oranı uygulanmayacak.

ÖDENEN CEZALAR GERİ İADE EDİLECEK
Araç sınıfları itibarıyla geçmesi yasak olmasına rağmen, 2 Kasım 2016’dan bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçenlere, idari para cezası uygulanmayacak. Verilmiş cezalar tebliğ edilmeyecek, tebliğ edilenlerin tahsilatından vazgeçilecek. Varsa yapılmış itirazlar veya açılmış davalar hakkında, resen karar verilmesine yer olmadığı kararlaştırılacak. Yargılama ve takip gideri, taraflar üzerinde bırakılacak ve vekalet ücretine hükmedilmeyecek.
Maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılan tahsilatlar, 28 Şubat 2019’a kadar başvurulması halinde 29 Mart 2019’a kadar ret ve iade edilecek.

Etiketler: »
Share
677 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ