logo

YENİ PARTİ İÇİN HAZIRLIK BAŞLADI

MHP’de Devlet Bahçeli muhalifleri bölündü. Akşener, Özdağ ve Oğan yeni parti kurulması konusunda birlikte hareket ederken Koray Aydın, hareket içinde yer almadı


MHP’den ihraç edilen muhalifler yeni parti için hazırlıklara başladı. Muhaliflerin yaptığı olağanüstü kurultayın mahkeme tarafından iptal edilmesinden sonra bir araya gelen Meral Akşener, Sinan Oğan, Prof. Dr. Ümit Özdağ  yeni parti konusunda fikir birliğine vardı. Örgütlerle yapılan temasta da yeni parti eğilimi ortaya çıktı. Muhalif olduğu halde ihraç edilmeyen Koray Aydın ise  MHP yönetiminin,  “Yeni Parti” fikrinin ve yeni oluşumların teşvikçisi olduğunu söyledi.

MHP’de 1 Kasım seçimiyle başlayan çöküş süreci sürüyor.7 Haziran 2015 genel seçimi sonucunda oluşan AKP’nin tek başına iktidar olacak çoğunluğa ulaşamaması üzerine CHP’nin ortaklık teklifini reddeden ve  ülkeyi yeniden seçime götüren Bahçeli AKP’yi tek başına iktidar yapmıştı. 1 kasım 2015 de yapılan erken genel seçimde milletvekili sayısını yüzde 40 kaybedip 4. Parti konumuna düşüren Devlet Bahçeli kendisini eleştiren milletvekillerini partiden ihraç etmişti.

Bahçeli’nin koşulsuz AKP’ye destek vermesini eleştiren partililer anayasa değişikliğine de karşı çıkınca ihraç edilmişti.

Daha sonra 19 Haziran2016 da topladığı olağanüstü tüzük kurultayı mahkeme tarafından da iptal edilince MHP’ye dönüş yolu kapanan  muhalifler çareyi yeni parti kurmakta buldu.

İhraç edilen örgütlerle de istişare eden muhalifler son olarak yaptıkları değerlendirmede parti kurulması için hazırlıklara başladı. Meral Akşener’in başkanlığında kurulması kararlaştırılan parti için hazırlıkların başladığı öğrenildi.

Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ  en son çare olarak öngördükleri yeni partinin taban tarafından da kabul gördüğünü söyledi. Devlet Bahçeli ile MHP’nin hedefinden şaştığını anlatan Özdağ  Türk Milliyetçilerini bir çatı altında toplayacak siyasi oluşumun kaçınılmaz olduğunu” söyledi.

Eski Trabzon milletvekili Koray Aydın da “Benim gördüğüm ve sizin gördüğünüz tablo her yerde aynı. Partinin tabanı ve dinamikleri bizimle birlikte hareket ediyor.” Dedi.

Türkiye’de siyasetin farklılaştığını belirten Koray Aydın “Referandumda gördük ki, partilerin genel merkezi farklı, tabanları farklı eylem içerisinde. Bizim partinin yüzde 90’a yakını hayır verdi. Ama genel merkez evetçiydi. İktidar partisi de çok fire verdi. Bizdeki ve diğer partilerdeki bu kırılma yeni bir parti ortaya çıkarır.” İfadesini kullandı.

Koray Aydın yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Demokratik muhalefet kanallarının tıkanması halinde, ayrılıkların ve yeni oluşumların gündeme gelmesi siyasetin doğası gereğidir.

Üstelik parti içi muhalefete dönük antidemokratik tutumuyla MHP yönetimi,  maalesef “Yeni Parti” fikrinin ve yeni oluşumların teşvikçisi olmuştur. MHP olağan kurultay süreci, tıpkı olağanüstü kurultay süreci gibi ne yazık ki çok kötü yönetilmektedir.

İhraçlar, görevden almalar ve parti üyeliğinden kaynaklanan hakların kullanılmasına bile tahammülsüzlükler MHP’yi göz göre göre tasfiyeye sürüklemektedir.

“Arınma” adı altında partiiçi muhalefete yapılanlar, adeta bir sürek avına ve nihayet zulme dönüşmüştür.

MHP ve Ülkücü Hareket’in genleriyle oynanmakta, başkalaştırılmakta ve nihayet MHP, “MHP olmaktan” çıkarılmaktadır.

MHP yönetimi, ülküdaşlık hukuku ve demokrasi ile bağdaşmayan bu davranış şeklini bir kenara bırakmalı, hiç olmazsa olağan kongre sürecinde demokratik yarışın önünü açmalıdır.

Bu tarihi uyarı ve tavsiyelerimizi dikkate almaması halinde, ayrılma, bölünme ve parçalanmaların vebalinde MHP yönetimi de önemli bir pay sahibi olacaktır.

Özetle, MHP açısından bu gidişat iyi değildir. Bu kötü gidişatı görmemek için,  insanın basiretinin bağlı olması lazımdır.

MHP’deki çizgimizden sapmadan, ülkemiz ve ülkümüz adına doğruları söylemeye ve davamıza sahip çıkmaya devam edeceğim.   İhraç edilen MHP’lilerin  yeni partiyi eylül ayı içinde kuracakları belirtildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, parti genel merkezinde düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı. MHP’li muhaliflerin yeni parti kuracağı yönündeki haberler üzerine Bahçeli, “Özgürlük var. İsteyen istediği şeyi yapabilir. İster bağda, dağda yürür isterse siyasette yürür. Onların bileceği bir iştir” dedi.

Kaynak: Anayurt Gazetesi

Etiketler: » » » »
Share
1073 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ