logo

ÜSKÜDAR BELEDİYE BAŞKANI HİLMİ TÜRKMEN YIKTIRDIĞI CAMİ İÇİN NE DEDİ?

Üsküdar’da hafta içinde bir caminin mahallenin direnişine, cami minaresinden yapılan direniş çağrılarına rağmen belediye ekipleri tarafından yıkılmasıyla ilgili tartışma sürüyor. Üsküdar Belediye Başkanı Türkmen, “Camiyi istismar ediyorlar” dedi.

ÜSKÜDAR‘daki Esentepe Camisinin yıkılmasıyla ilgili tartışma sürüyor. Caminin yıkılması için mahalle sakinlerinin direnişi sürerken, gece yarısı cami belediye ekiplerince yıkılmıştı. Caminin yıkılması nedeniyle eleştirilerin odağındaki isim olan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, caminin istismar edildiğini savunarak, minareden cemaati yıkıma karşı direnişe çağıran kişinin de imam değil provokatör olduğunu iddia etti. İşte Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in eleştirilere verdiği cevaplar…

KENTSEL DÖNÜŞÜM: Çok iddialı bir projeyi hayata geçiriyoruz. 1900 konut yapıyoruz. İki yıldır çalışıp çabalayıp oluşturduk bu projeyi… Kimseyi mağdur etmiyoruz, mağdur yok.

DERTLERİ CAMİ DEĞİL: u dönüşüme çeşitli nedenlerle itiraz edenler var. Onlar camiyi istismar ediyorlar. Dertleri cami değil. O nedenle de camiyle ilgili her türlü iletişime kapalılar.

İMAM GİTTİ ANONS YAPAN KİŞİ… Ben o mahallede oturuyorum. Evim o caminin yanında. Cami iki aydır ibadete kapatılmış durumda. Caminin imamı ayrıldı. Camide imam yok. Minareden “camimiz yıkılıyor” diye bağıran adam imam falan değil, provokatör. Bu provokatörün kimliği tespit edildi, savcılık soruşturma açtı.

TİNERCİ YATAĞI: 2 Ağustos tarihinden beri ibadete kapalı olan cami binası, tinerci yatağına dönüşmek üzereydi. Vatandaşlarımız bundan şikâyetçiydi. Yıkımı gerçekleştirmek zorundaydık. Camiyi yıktık ama imar planımız hazır, aynı yerde yine cami yapılacak.

SABAHA KARŞI YIKIM: Gündüz caminin etrafına çoluk çocuğu dolduruyorlar. Biz de “kimsenin başına bir şey gelmesin” düşüncesiyle sabaha karşı yıkımı gerçekleştirdik. Maksadımız buydu, başka bir şey değil.

AYNI YERE CAMİ: Cami arsasını kimseye peşkeş çektiğimiz falan yok. İmar planımız ortada… Aynı yere çok güzel, çok zarif, çok modern bir cami yapacağız. Mevcut camimiz çok eski, depreme dayanıksız ve harabeydi…

TANAL’A ELEŞTİRİ: CHP’li Mahmut Tanal, daha önce bizim bir cami projemizi engellemek maksadıyla eylem yapmıştı. Aynı Mahmut Tanal, bu sefer de “camiyi yıktırmayız” diye eylem yapıyor. Derdi cami değil ki!

Etiketler:
Share
772 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ