logo

Ümraniye’nin deprem risk raporu

Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra İstanbul depremiyle ilgili uyarılarda bulunulması, ilçelerin deprem risk haritalarını gündeme getirdi. İBB, Ümraniye’deki riskli alanları belirledi. İşte olası İstanbul depreminde Ümraniye için hasar ve can kaybı tahmini…

Türkiye’de arka arkaya yaşanan büyük depremler sonrası ülkenin tüm vatandaşları depreme karşı semtlerini ve oturdukları evi araştırmaya başladı. Özellikle İstanbul’da beklenen büyük deprem sonrası İstanbul‘un semtlerinin ne derece depreme dayanıklı olduğu araştırılıyor. Bu kapsamda 2019 yılında 39 ilçe için rapor hazırlayan İBB depreme dair tüm detayları paylaşıyor. Raporda yer alan ilçelerden biri olan Ümraniye, düşük riskli deprem bölgesi olarak biliniyor. İşte, Ümraniye deprem riski haritası ve en riskli yerleri…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2019 yılında hazırlanan “Olası Deprem Kayıp Tahminleri Kitapçığı”nda analiz edilen Ümraniye ilçesinde 7,5 büyüklüğündeki bir depremde ortalama 42 civarında can kaybı meydana gelebileceği, yaklaşık 17 kişinin ağır yaralanabileceği belirtildi.

45 bin 29 kilometre kare yüz ölçümüne sahip olan ilçede 710 bin 280 kişi ikamet ediyor.

İstanbul’da 7,5 büyüklüğünde meydana gelen bir depremde oluşabilecek hasarlar ve Ümraniye’nin en riskli yerleri saptandı.

Rapora göre Ümraniye, düşük riskli deprem bölgesi olarak biliniyor ve İBB raporlarında semtin zemin açısından gayet iyi durumda olduğu belirtiliyor.

İBB’nin yayınladığı rapora göre; Ümraniye’de büyük risk taşıyan herhangi bir semt bulunmamakla beraber haritada sadece Necip Fazıl semtinin bir kısmı “orta riskli” olarak işaretlendi.

Ümraniye’deki binaların ortalama yüzde 72’sinin hasar görmeyeceği öngörüsü yapıldı.

Binaların ortalama yüzde 20’sinin hafif, yüzde 7’sinin orta, yüzde 0,9’unun ağır ve yüzde 0,1’inin de çok ağır hasar görmesi bekleniyor.

Ümraniye’de, toplam 52 bin 612 bina analiz edildi. Ağır ve çok ağır hasarlı binaların aldıkları deprem hasarının, onarılamayacak boyutta olabileceği ve bu hasar seviyelerindeki binaların yıkılıp tekrar yapılması gereğinin ortaya çıkacağı tahmin edildi.

Senaryo depreminde Ümraniye’deki binaların ortalama yüzde 9’unun (yaklaşık 4 bin 267 bina) orta ve üstü seviyede hasar göreceği öngörüldü. Yaklaşık 48 bin 345 binanın ise hasarsız veya hafif hasarlı olması bekleniyor.

Depremin gece meydana gelmesi halinde, Ümraniye’de ortalama 42 civarında can kaybı meydana gelebileceği, yaklaşık 17 kişinin ağır yaralanabileceği ve 250 kişinin de hastane şartlarında tedavi görmesi gerekebileceği öngörüldü.

(ÜMRANİYE GÜNDEMİ HABER MERKEZİ)

Etiketler: » » »
Share
250 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ