logo

Ümraniye’de 12 yıllık Hüseyin Kaplan Parkı RANTA AÇILDI!


facebooktwitter
Kerim Öztürk
umraniyegundemi@gmail.com

İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Meclisi, Ümraniye Belediyesi’nin, 12 yıllık Hüseyin Kaplan Parkı’nı (Haşim İşcan Parkı) ortadan kaldıracak imar planı değişikliği teklifini kabul etti. Meclis’te çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti grubu evet oyu verirken CHP grubu ise teklife ret oyu verdi.

İBB Meclisi, Ümraniye Belediyesi’nin İnkılap Mahallesi’nde bulunan “Hüseyin Kaplan Parkı’nın sosyal tesis alanına alınması ile ilgili imar planı değişikliği teklifini görüştü. Ümraniye Belediyesi, Haşim İşcan Sokak üzerinde bulunan yaklaşık 2 bin metrekarelik parkın sosyal tesis alanına alınması ve buna karşın, Küçüksu Caddesi’nin doğusunda kalan bir parselin yaklaşık 900 metrekarelik kısmının park alanına alınmasını istedi. Ümraniye Belediyesi’nin teklifinde ayrıca, Hüseyin Kaplan Parkı’na 2 katlı sosyal tesis yapılması ile ilgili de düzenleme yer aldı.

k.jpg

İBB’NİN MÜDÜRLÜKLERİ TEKLİFİ UYGUN GÖRMEDİ

Ümraniye Belediyesi’nin plan değişikliği teklifi ile ilgili olarak, İBB Yeşil Alan Ve Tesisler Yapım Müdürlüğü ile Ulaşım Planlama Müdürlüğü İBB Meclisi’ne olumsuz görüş bildirdi. Teklif dosyasında yer alan Yeşil Alan ve Tesisler Yapım Müdürlüğü’nün görüşünde özetle şöyle denildi:

“Mevcutta üzerinde kullanılmakta olan park bulunan ‘Konut Alanı’ fonksiyonundaki 2079 adanın sicilinden parka ve otoparka terkin edilmiş alanın ‘Sosyal Tesis Alanı’na alınması komisyonumuzca uygun görülmemektedir.”

k2-001.jpg

İBB Ulaşım Planlama Müdürlüğü de Meclise verdiği görüşte şunları belirtti:

“2079 adanın parka terkin edilmiş kısmının büyük ölçüde konut alanı olarak planlanan bölgedeki donatı alanı ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak park olarak düzenlendiği, 1832 ada 9 parselde iptal edilen sosyal tesis alanı ile 2079 adanın parka terkin edilmiş kısmında önerilen sosyal tesis alanın farklı plan bölgeleri içerisinde yer aldığı dolaysıyla hizmet etki alanlarının birbirinden farklı olduğu, sosyal altyapı niteliğindeki sosyal tesis alanına erişimde araçlı ulaşımı teşvik etmemek için mekânsal planlar yapım yönetmeliğinin 26. Maddesinin 3b bendi gereğince iptal edilen sosyal tesis alanının hizmet etki alanı ve yaya erişimi mesafeleri açısından değerlendirilmesi gerektiği, ayrıca 2079 adanın parka terkin edilmiş kısmında iptal edilen konu alanına karşılık 1832 ada 9 parselde yençok:25 kat yapılanmalı yönetim+iş merkezi alanı önerilmesinin fonksiyon özellikleri bakımından Dr. Adnan Büyükdeniz Caddesi üzerinde ilave trafik yükü oluşturacağından uygun görülmemektedir.”

k1.jpg

PARKIN 12 YILLIK GEÇMİŞİ

Yaklaşık 10 bin metrekarelik bir alanı kapsayan İnkılap Mahallesi 2079 adanın, yaklaşık 2 bin metrekarelik kısmı, ada içine yapılan yüksek katlı binaların yeşil alan ihtiyacına karşılamak için park olarak ayrılmıştı. Ümraniye Belediyesi de 2010 yılında alanı düzenlemiş ve parka “Hüseyin Kaplan Parkı” yazılı tabelayı dikmişti. Ancak 2019 yılında parktan bu tabela kaldırıldı ve Haşim İşcan Sokağı üzerinde yer almasından “Haşim İşcan Parkı” tabelası dikildi. Hüseyin Kaplan isminin tam olarak ne zaman ve ne amaçla kaldırıldığı bilinmiyor. Ancak resmi kayıtlarda yeşil alan, “Hüseyin Kaplan Parkı” olarak yer alıyor.

İBB Meclisi'nde şaşırtan karar: Bir park daha ranta açıldı

Kaynak: EDA SANĞU / KARAR

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
451 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ümraniye’de zincir marketlere giren şahıs tutuklandı

  25 Nisan 2023 TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  Ümraniye’de 3 zincir markete girerek gıda malzemesi çalan şahıs tutuklanarak ceza evine gönderildi. İstanbul Emniyet müdürlüğü görevlileri, "İşyerinden ve kurumdan hırsızlık" suçu ile ilgili Ümraniye ilçesinde yürütülen çalışma başlattı. Geçtiğimiz Perşembe günü saat 14.30 sıralarında Dudullu Mahallesi'nde faaliyet gösteren 3 zincir marketten hırsızlık yapıldığına dair ihbar alınması üzerine ekipler olay yerlerine gitti. Çaldıklarını montuna sakladı Olay yerlerinde yapılan çevre ve güvenlik kameraları incelemelerinde, kimlik bilgi...
 • Özcan Baripoğlu, sessizler için iktidara gelmek zorundayız! 

  17 Nisan 2023 GENEL, GÜNCEL, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  CHP İstanbul 1. Bölge milletvekili Dr. Özcan Baripoğlu, “İpek hemşire için, teknisyen İsmail için, Profesör Fuat için, doktor Gökhan için, mühendis Ali için… Çok insan için iktidara gelmek zorundayız. İşçiler, emekliler, ev hanımları, öğrenciler, beyaz yakalılar, mavi yakalılar, kuryeler, bakım işinde çalışanlar vs. yani biz, sessizler için onlar adına iktidara gelmek zorundayız.”   Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi 14 Mayıs’ta yapılacak. Yüksek Seçim Kurulu’na listelerin sunulmasıyla birlikte seçime kısa bi...
 • Ümraniye’de farkındalık programı

  13 Nisan 2023 EĞİTİM, GENEL, GÜNCEL, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  2 Nisan otizm farkındalık günü kapsamında yürütülen uygulamalı farkındalık programı özel ve devlet okulları işbirliği bu hafta da devam etti. Ümraniye Şakire Hanım Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri ile Era Koleji Ümraniye kampüsü öğrencileri bir araya gelerek sosyal yaşam becerilerini destekleyecek çalışmalarda bulundu. Uygulama okulunda otizm hakkında gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra lise düzeyinde normal gelişim gösteren kolej öğrencileri sınıf ortamında gözlem ve ortak müfredat çalışmalarına dahil oldu. İki hafta süren...
 • Ümraniye’de ev sahibi ile kiracının fahiş zam kavgası!

  13 Nisan 2023 GENEL, GÜNCEL, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER, YAŞAM

  Son dönemde artan kira fiyatları ev sahibi ile kiracıları karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Ümraniye’de 2 senedir kirada oturan Recep Emirhan Dinç ile ev sahibi arasında kira zammı tartışması çıktı. Ev sahibi, bin 500 lira olan kirayı 6 bin liraya çıkarmak isteyince kiracı Emirhan Dinç zammı kabul etmedi. Ev sahibi, kiracıya ‘eve zarar vermişsin’ diyerek kapısına geldi. İkili arasında burada çıkan tartışmada kiracı darbedildi. "Görüntü alırsan saldırırım" Cep telefonuna yansıyan görüntüde kiracı Recep Emirhan Dinç koşara...