logo

Ümraniye NETAŞ arazisine “Planlı RANTA” geçit yok!


facebooktwitter
Kerim Öztürk
umraniyegundemi@gmail.com

Ümraniye CHP Meclis Üyesi Mehmet Özgür Üreten’in Limonlu Bahçe Konakları projesindeki RANTı durdurma davasında mahkeme yürütmeyi durdurdu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ümraniye Belediyesi karara itiraz etti. Üst mahkeme de itirazı RED ederek Ümraniye’de yaşanabilecek bir RANTın daha önüne geçmiş oldu.

Ümraniye CHP Meclis Üyesi Mehmet Özgür Üreten’in Limonlu Bahçe Konakları projesindeki RANTı durdurma davasında mahkeme yürütmeyi durdurdu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ümraniye Belediyesi karara itiraz etti. Üst mahkeme de itirazı REDederek Ümraniye’de yaşanabilecek bir RANTın daha önüne geçmiş oldu.

“BELİRTİLEN HUSUSLAR KARARIN KALDIRILMASINI GEREKTİRECEK MAHİYETTE DEĞİL”

Dava dosyasında mevcut bilgi ve belgelere göre, itiraz istemine konu edilen mahkeme kararının uygun görüldüğüne dikkat çekilerek “İtiraz dilekçesinde belirtilen hususlar söz edilen kararın kaldırılmasını gerektirecek mahiyette olmadığından, itirazın REDDİNE, dava dosyasının mahkemesine iadesine 16/08/2022 tarihinde oybirliğiyle karar verildi” denildi.

Bu arada yürütmeyi durdurma kararına rağmen arazide başlayan Limonlu Bahçe Konakları projesinin inşaat çalışmaları halen sürüyor.

ÖZGÜR ÜRETEN, “ÜMRANİYE İÇİN MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Karar sonrası Ümraniye Gündemi’ne konuşan Ümraniye CHP Meclis Üyesi Mehmet Özgür Üreten, “Ümraniyeli vatandaşlarımızın nefes alabileceği alan kalmadı. Az miktarda kalan alanları ranta heba ettirmeden, yaşanabilir bir Ümraniye için mücadelemizi sürdüreceğiz. Bakanlık ve Ümraniye Belediyesi’nin, yürütmeyi durdurma kararının kaldırılması için yaptıkları iptal talepleri 4. İdari Dava Daire’si tarafından reddedildi. Kararın, Bakanlık ve Ümraniye Belediyesi tarafından en kısa zamanda uygulanmasını takip ediyoruz. Aksi bir durumda tüm hukuki haklarımızı kullanacağız” dedi.

SÜREÇ NASIL GELİŞTİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ümraniye Yamaneveler‘deki toplam 189 bin 243 metrekareyi kapsayan Doğa Madencilik A.Ş’ye ve TÜRKSAT‘a ait parseller için Ümraniye Belediyesi tarafından hazırlanan imar planı değişikliğini 2021 yılında onaylamıştı. Plan değişikliği ile parsellerdeki ‘PTT alanı’, ‘park’ ve ‘yol’ fonksiyonları değiştirilerek dev araziye ‘ticaret-konut’, ‘millet bahçesi’, ‘park’ ve ‘yol’ fonksiyonları verilmişti.

Plan değişikliğine karşı Ümraniye CHP Meclis Üyesi Mehmet Özgür Üreten, nüfus ve yapılaşma oranının yüksek olduğu bölgede yeni alanların yapılaşmaya açılmasının nüfusu arttıracağını, alt yapı yatırımlarının aksayacağını belirterek dava açmış, kamu yararına aykırı olan planların iptalini istemişti.

İstanbul 8.İdare Mahkemesi, hukuka aykırılığı açık olan dava konusu planların uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ümraniye Belediyesi ise yürütmeyi durdurma kararının kaldırılmasına ilişkin itirazda bulunarak davayı istinafa taşıdı. İstanbul Bölge 4. İdari Dava Mahkemesinde görülen dava geçtiğimiz günlerde karara bağlandı.

Dosyayı inceleyen İstanbul Bölge 4. İdari Dava Mahkemesi itirazı redederek, dava dosyasının mahkemesine iadesine oybirliği ile karar verdi.

HABER: Kerim ÖZTÜRK // Ümraniye Gazetesi // 29.08.2022

Share
472 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ümraniye’de zincir marketlere giren şahıs tutuklandı

  25 Nisan 2023 TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  Ümraniye’de 3 zincir markete girerek gıda malzemesi çalan şahıs tutuklanarak ceza evine gönderildi. İstanbul Emniyet müdürlüğü görevlileri, "İşyerinden ve kurumdan hırsızlık" suçu ile ilgili Ümraniye ilçesinde yürütülen çalışma başlattı. Geçtiğimiz Perşembe günü saat 14.30 sıralarında Dudullu Mahallesi'nde faaliyet gösteren 3 zincir marketten hırsızlık yapıldığına dair ihbar alınması üzerine ekipler olay yerlerine gitti. Çaldıklarını montuna sakladı Olay yerlerinde yapılan çevre ve güvenlik kameraları incelemelerinde, kimlik bilgi...
 • Özcan Baripoğlu, sessizler için iktidara gelmek zorundayız! 

  17 Nisan 2023 GENEL, GÜNCEL, POLİTİKA, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  CHP İstanbul 1. Bölge milletvekili Dr. Özcan Baripoğlu, “İpek hemşire için, teknisyen İsmail için, Profesör Fuat için, doktor Gökhan için, mühendis Ali için… Çok insan için iktidara gelmek zorundayız. İşçiler, emekliler, ev hanımları, öğrenciler, beyaz yakalılar, mavi yakalılar, kuryeler, bakım işinde çalışanlar vs. yani biz, sessizler için onlar adına iktidara gelmek zorundayız.”   Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi 14 Mayıs’ta yapılacak. Yüksek Seçim Kurulu’na listelerin sunulmasıyla birlikte seçime kısa bi...
 • Ümraniye’de farkındalık programı

  13 Nisan 2023 EĞİTİM, GENEL, GÜNCEL, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER

  2 Nisan otizm farkındalık günü kapsamında yürütülen uygulamalı farkındalık programı özel ve devlet okulları işbirliği bu hafta da devam etti. Ümraniye Şakire Hanım Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri ile Era Koleji Ümraniye kampüsü öğrencileri bir araya gelerek sosyal yaşam becerilerini destekleyecek çalışmalarda bulundu. Uygulama okulunda otizm hakkında gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra lise düzeyinde normal gelişim gösteren kolej öğrencileri sınıf ortamında gözlem ve ortak müfredat çalışmalarına dahil oldu. İki hafta süren...
 • Ümraniye’de ev sahibi ile kiracının fahiş zam kavgası!

  13 Nisan 2023 GENEL, GÜNCEL, TÜM MANŞETLER, ÜMRANİYE HABER, YAŞAM

  Son dönemde artan kira fiyatları ev sahibi ile kiracıları karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Ümraniye’de 2 senedir kirada oturan Recep Emirhan Dinç ile ev sahibi arasında kira zammı tartışması çıktı. Ev sahibi, bin 500 lira olan kirayı 6 bin liraya çıkarmak isteyince kiracı Emirhan Dinç zammı kabul etmedi. Ev sahibi, kiracıya ‘eve zarar vermişsin’ diyerek kapısına geldi. İkili arasında burada çıkan tartışmada kiracı darbedildi. "Görüntü alırsan saldırırım" Cep telefonuna yansıyan görüntüde kiracı Recep Emirhan Dinç koşara...