logo

Ümraniye Fatih Sanayi Sitesi Vakfı’na kayyum kararı

Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan vakıf meclisinin aldığı karar ile Bayram Çavuşoğlu’nun 29 yıldır başkanlığını yaptığı Fatih Sultan Mehmet Sanayi Sitesi Öğretim Eğitim ve Kültüre Hizmet Vakfı’na kayyum kararı çıktı.

S.S Ümraniye Sanatkarlar Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatif Başkanı Ali Turhan‘ın öncülüğünde Kooperatif içerindeki Bayram Çavuşoğlu‘nun 29 yıldır başkanlığını yaptığı Fatih Sultan Mehmet Sanayi Sitesi Öğretim Eğitim ve Kültüre Hizmet Vakfı hakkında başlatmış olduğu hukuk mücadelesi sonuç verdi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan vakıf meclisinin kararına göre; Kurulduğu günden bu güne kadar kuruluş şartnamesindeki muallaklıklardan dolayı yönetim tartışmaları hiç bitmeyen Fatih Sanayi Sitesi Öğretim ve Kültüre Hizmet Vakfı için Vakıflar Genel Müdürlüğünce kayyum atanması kararı çıktı.

Vakıf meclisinde kayyum kararı alınmasına neden olan sebepler tek tek sıralandıktan sonra şu ifadeler yer aldı:

“ Takrir ve eki dosya incelendi; Fatih Sultan Mehmet Sanayi Sitesi Öğretim Eğitim ve Kültüre Hizmet Vakfı yöneticileri Bayram Çavuşoğlu, Yaşar Gülnar, Ahmet Hamdi Çavuşoğlu, Fatih Köroğlu ve Metin Çavuşoğlu’nun 5737 sayılı Vakıflar Kanununun 10. Maddesinin 1. Fıkrası ile 2. Fıkrasının (b) ve (d) bentleri gereğince görevden alınması talebinin uygun bulunduğuna, vakıf yönetiminin geçici olarak görevden uzaklaştırılmasının ve vakfın kayyumca yönetilmesinin ihtiyati tedbir olarak mahkemeden talep edilmesine, Gereği için dosyanın Genel Müdürlüğe Tevdiine 08.11.2021 tarihinde oy birliği ile karar verildi.” denilmiştir.

KARAR KESİN NİTELİK TAŞIYOR

Vakıflar kanununa göre yönetilemez durumda olan vakıflar için kurulan vakıf meclisinin almış olduğu kararların kesin nitelik taşıdığı bilinmektedir. Bu aşamada Vakıf meclisinin almış olduğu bu kararda aynı zamanda karara gerekçe olarak sunulmuş hususların da kabul edildiği anlamı taşıdığını vakıf uzmanları ve bilirkişilerce de ifade edilmektedir.

AMACININ DIŞINDA KULLANMIŞ,  UYARILARI DİKKATE ALMAMIŞ…

Bilirkişiler, 5737 sayılı vakıflar kanunun 10. Maddesinin 1. Fıkrasının vakfın amacına uygun yönetilmesi şartı getirdiği, b. fıkrasında ise  “Vakfın mallarını ve gelirlerini amaçlarına uygun olarak kullanmayan” d fıkrasında ise “Denetim Makamınca tespit edilen noksanlık ve yanlışlıkları verilen süre içerisinde tamamlamayan, düzeltmeyen veya aykırı işlemlere devam eden,” şeklinde ifadelerden vakfı amacı dışında kullandığının onaylandığı, yönetime yapılan uyarıların da dikkate alınmadığını ortaya koyuyor şeklinde yorumlandı.

Bilindiği üzere Bayram Çavuşoğlu’nun başkanlığını yaptığı Ümraniye Esnaf ve Sanatkarlar Vakfı‘nda da bezer mahkeme süreçleri devam etmekte. 

Share
528 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ