logo

TÜRKİYE’NİN İLK SÜRÜCÜSÜZ METROSU AÇILIYOR

Üsküdar – Ümraniye Metro Hattı 15 Aralık Cuma (Bugün) Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla açılacak.

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu olarak bilinen Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy / Sancaktepe Metro Hattının 1. etabı olan Üsküdar – Ümraniye / Yamanevler kısmı 15 Aralık Cuma (Bugün)  açılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın katılımıyla Üsküdar’dan saat 15.00‘da hareket edecek ilk sefer Ümraniye Santralde sona erecek. 

16 İSTASYON 

Üç ilçeden geçecek metro hattında Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İnkılap Mahallesi, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konutlar, Çekmeköy ve Sancaktepe istasyonlarının aralarında yer aldığı 16 istasyon bulunuyor.  65 bin yolcuya hizmet vermesi ön görülüyor.

ARTIK 4 ÜST GEÇİT YOK

Altunizade’de Mahir İz ile Kısıklı caddelerinde bulunan üst geçitler, Üsküdar-Ümraniye metro hattının faaliyete geçecek olması nedeniyle kaldırılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün hizmete açılacak Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metro hattının ilk etabının faaliyete geçmesi nedeniyle daha önce yayaların kullandığı 4 üst geçit devre dışı bırakılıyor.

Yayalar bunun yerine Altunizade metro durağı alt geçitlerini kullanacak.

TÜRKİYE’NİN İLK SÜRÜCÜSÜZ METRO HATTI

Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı‘nın temeli 2012 yılında atılmıştı. Anadolu Yakası’nın ikinci metro hattı olan 20 km’lik Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy / Sancaktepe Metro Hattı, Türkiye’nin sürücüsüz ilk metro hattı.

Üsküdar- Ümraniye- Çekmeköy hattında 16 istasyon yer alacak ve 126 vagon bulunacak. İlk ve son durak arasında yolculuk eden bir kişi, toplam 24 dakikada istediği yere ulaşabilecek.

90 SANİYEDE BİR SEFER

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosunda istasyonlarda durma süresi 20 saniye olacak. 90 Saniyede bir ise sefer düzenlenecek. 

Etiketler: »
Share
1141 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ