logo

TÜRKİYE SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANIYOR

Sarıkamış Harekatı’nın 103. yılını anma etkinliklerini anma kapsamında yurt genelinde milyonlarca vatandaşın katılımıyla yürüyüşler düzenleniyor, Kur’an-ı Kerim okunuyor. 

Siirt

Siirt 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda toplanan ve aralarında Vali Ali Fuat Atik, Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Cansever, İl Emniyet Müdür Vekili Saruhan Kızılay’ın da yer aldığı grup, Güres Caddesi üzerinden TÜRGEV Emine Erdoğan Kız Öğrenci Yurdu’na kadar yürüdü.

Soğuk havaya rağmen aralarında çocuk ve yaşlıların da yer aldığı, Türk bayrakları taşıyan binlerce kişi, tekbir getirip, sık sık “vatan sana canım feda” ve “şehitler ölmez, vatan bölünmez” şeklinde slogan attı.

Yürüyüşün ardından TÜRGEV Konferans Salonu’nda Sarıkamış Harekatı’nı anlatan belgesel gösterimi yapıldı.

Program, İl Müftüsü Faruk Arvas’ın şehitler için okuduğu duayla son buldu.

Vali Ali Fuat Atik, yaptığı açıklamada, 103 yıl önce Sarıkamış’ta bu vatan, millet, mukaddesat için hayatını feda eden şehitleri andıklarını belirtti.

Siirt’in bir kez daha vatanseverlik duygularını bu yürüyüşle en güzel şekilde ortaya koyduğunu anlatan Atik, şöyle konuştu:

“Yürüyüşe katılan bütün Siirtli hemşerilerime teşekkür ediyorum. Biz biriz, beraberiz. Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla bunu burada en güzel şekilde ortaya koyduk. Siirt bugün 103 yıl önce Sarıkamış’ta acı bir şekilde hayatını kaybeden, şehit olan askerlerimize yakışan bir şekilde davranış sergiledi. Siirtli hemşerilerime canı gönülden teşekkür ediyorum.”

Şırnak

Şırnak’ta Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bahçesinde toplanan öğrenci, vatandaş ve kurum temsilcileri saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı’nı okudu. Katılımcılar daha sonra futbol sahasına kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Lokman Ekinci yaptığı konuşmada, Sarıkamış şehitlerini 103. yıl dönümünde rahmet, minnet ve şükranla andıklarını ifade etti.

Sarıkamış Harekatı’nın yıl dönümünde, Şırnak’ta anmak ve unutmamak için bir yürüyüş gerçekleştirdiklerini vurgulayan Ekinci, “90 bin vatan evladı, vatan ve millet için bir emir uğruna tek kurşun bile atmadan şehit oldu. Biz bunu gençlerimize ve yeni nesillere anlatabilmek ve aktarabilmek için bu soğuk havada bu yürüyüşü gerçekleştirdik. Vatandaşımız ve öğrencilerimiz son derece duygulandılar. İnşallah bu nesil, atalarının kendilerine emanet ettiği bu vatanı daha da ileriye taşıyacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bu gençlik olduğu sürece, biz de de bu ruh olduğu sürece, inşallah başka karanlık günler ve acılar yaşamayız.” diye konuştu.

Diyarbakır

Diyarbakır’da Sarıkamış şehitlerini anma programı kapsamında, “Gençlik Şühedanın İzinde” yürüyüşü düzenlendi. 

Merkez Yenişehir ilçesi Sümer Parkı önünde toplanan aralarında Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Serdar Kartal, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mehmet Demir, İl Müftüsü Müftü Burhan İşliyen, İl Sağlık Müdürü Mehmet Sait Avar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhsin Eryılmaz, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş Valilik Binası’na kadar yürüdü. 

Türk bayraklarını taşıyan kalabalık, şehitler için okunan duaların ardından dağıldı.

Kaymakam Kartal, gazetecilere yaptığı açıklamada, böyle anlamla bir programda gençlerle bir araya geldiklerini belirterek, gençleri milli manevi değerleriyle en güzel şekilde yetiştirmenin başlıca görevleri olduğunu ifade etti.

Kartal, “Türk milleti çok büyük badireler atlatarak bugünlere gelmiştir. Çanakkale’yi, Kut’ul Amare’yi, Sarıkamış’ı, Süveyş Kanalı’nda ve dünyanın dört bir yanında kanlarını akıtmış dedelerimizin şehadet şerbetlerini içtiklerini ve bize bu memleketi hediye ettiklerini bilmek çok önemli.” diye konuştu. 

Bütün katılımcılara teşekkürlerini ileten Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Demir de “Bugün Diyarbakır ecdanı yad ediyor. Ecdadımız geçmişte canını feda ederek, bugün yaşamamızın temel sebebi olmuşlardır.” dedi.

Edirne

Sarıkamış Harekatı’nın 103. yılında Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü önünde toplanan vatandaşlara ay yıldızlı bere, atkı ve eldiven dağıtıldı.

Saraçlar Caddesi’ndeki Atatürk Anıtı’na kadar yürüyen grup, burada düzenlenen törende saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı okudu. 

Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Vekili Zekeriya Bayrak, Sarıkamış Harekatı’nın hafızalarda yer almış ölümsüzlük destanı olduğunu söyledi. 

Albayrak, “Sarıkamış Yemen’den ölümsüzlük şerbeti için yürüyen fidanların hikayesidir. Sarıkamış, şanlı tarihimizin hüzünlü bir yaprağıdır. Rabbim bu millete bir daha Sarıkamışlar yaşatmasın. Rabbim ayakları altında cennet olan analarımızın gözlerine yaş, yüreklerine gam düşürmesin.” diye konuştu.

Daha sonra okunan duanın ardından törene katılanlara çorba ikramında bulunuldu.

Törene, Edirne Valisi Günay Özdemir, 54. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Salim Afgün, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Tekirdağ

Tekirdağ’da, Sarıkamış Harekatı’nın 103. yılında yürüyüş düzenlendi. 

Vatandaşlar, yürüyüş sırasında “Gençlik Şühedanın İzinde” yazılı pankart, dev Türk bayrağı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafının yer aldığı afiş taşıdı.

Tekirdağ Otelcilik Ve Turizm Meslek Lisesi önünde toplanan kortej, Sahil Dolgu Alanı’na kadar yürüdü.

Burada düzenlenen törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu ve şehitler için dua edildi. 

Etkinlik sonunda vatandaşlara çorba ikramı yapıldı. 

Yürüyüşe, Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Tekirdağ Emniyet Müdürü Mustafa Aydın ve kurum müdürleri ile çok sayıda vatandaş ve öğrenci katıldı.

KIRKLARELİ

Kırklareli’de de yürüyüş için Atatürk Spor Salonu önünde toplananlara, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü’nce “Türkiye Şehitleriyle Yürüyor” yazılı ve Türk bayrağı işlenmiş bere ile atkılar dağıtıldı.

Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi, Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya, kurum müdürleri öğrenciler ve vatandaşlar, “Vefakar Gençlik, Fedakar Ecdadını Unutmayacak” temasıyla düzenlenen etkinlik kapsamında Kırklareli Şehitliği’ne yürüdü.

Yürüyüşte öğrenci ve vatandaşlar “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “Vatana uzanan eller kırılsın” şeklinde slogan attı.

Şehitlik Anıtı’nda Kur’an-ı Kerim okunarak dualar edildi.

Vali Çiftçi, burada yaptığı konuşmada, vatan için canlarını feda eden Sarıkamış şehitleriyle tüm şehitlere Allah’tan rahmet diledi.

Türkiye’nin düşmandan nasıl kurtarıldığını unutmadıklarını ve unutulmayacağını vurgulayan Çiftçi, aziz devletin ve milletin evlatları olarak ecdadın her zaman yad edileceğini söyledi.

Ecdadın eksi 30 derecede vatanı için donarak ölmeyi göze aldığını anlatan Çiftçi, “Sarıkamış’ta 78 bin şehit verdik. Çanakkale’de, Dumlupınar’da, Sakarya’da, Kıbrıs’ta, Güneydoğdu’da, sınır dışında vatanımız için güvenlik güçlerimiz canlarını feda ediyor. Vatanın bir karış toprağını kimseye vermeyeceksiniz. Bizim kimsenin bir karış toprağında gözümüz yok. Ama şu da bilinmelidir ki, vatanımızdan bir çakıl taşını dahi kimseye vermeyiz.” diye konuştu.

Gönül gözüyle yürüdü

Görme engelli Necati Geniş de yakınlarının yardımı ve bastonuyla yürüyüşe katıldı.

Türk bayrağı taşıyan Geniş, zaman zaman sloganlara da eşlik etti.

Geniş, yaptığı açıklamada, gözleriyle görmese de gönül gözüyle manevi duyguyu hissettiğini söyledi.

Görme engelli olmasına rağmen şehitler için yürüdüğünü ifade eden Geniş, engeline rağmen bu tür etkinliklere katıldığını belirtti.

Necati Geniş, “İnsan istedikten sonra her türlü aktiviteye katılabilir. Güzel bir duygu. İnsanın tüyleri diken diken oluyor. Kalabalığı görmesem de hissetmek çok güzel.” dedi.

GİRESUN

Giresun’da, Sarıkamış Harekatı’nın 103’ncü yılı dolayısıyla şehitler anısına yürüyüş düzenlendi. Atatürk Meydanı’ndan başlayan, Gazi ve Bekir Paşa caddeleri güzergahı takip edilen yürüyüş sırasında yaklaşık 250 metrelik Türk bayrağı taşındı. Giresun Kalesi’ndeki şehitlikte tamamlanan yürüyüş, şehitler için edilen duanın ardından sona erdi.

Etiketler:
Share
831 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ