logo

TÜRKİYE AKŞEMSETTİN HAZRETLERİNİ ARIYOR

Akşemsettin Hazretleri, fetih ordusuna bizzat katılmıştır. Kendisiyle birlikte, oğullarını da getirmiştir. Oğullarıyla birlikte, ilim tahsil eden talebelerini de getirmiştir. Talebeleriyle birlikte, müritlerini de getirmiştir.

Akşemsettin Hazretleri, fetih ordusuna bizzat katılmıştır. Kendisiyle birlikte, oğullarını da getirmiştir. Oğullarıyla birlikte, ilim tahsil eden talebelerini de getirmiştir. Talebeleriyle birlikte, müritlerini de getirmiştir. Kürsüden cihat üzerine konuşmaya korkmadığı gibi, sadece konuşmayıp ailesiyle birlikte iştirak etmiştir. Büyük İstanbul Cihadı için dua etmekle kalmamış, Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri’ne destek mektupları yazmıştır. Mektup yazmakla kalmamış aksiyonun merkezine girmiştir. Kendi geldiği gibi, başka âlimlere de müritleriyle ve talebeleriyle birlikte gelmeleri için davet mektupları yazmıştır.

Akşemsettin Hazretleri için; hiçbir kaynakta başka âlimlerden şikâyet ettiği, sataştığı yazmamaktadır. Talebelerinin başka âlimlerinin talebeleriyle ağız dalaşına girdiği de hiç kayda geçmemiştir. Akşemsettin Hazretleri’nin yaşadığı dönemle bugün, ayrıntılarıyla aynı denecek kadar benzemektedir. Akşemsettin Hazretleri, dünya ömrünün son dönemini cemaatlere, tasavvufa karşı dil uzatanlar ile mücadeleyle geçirmiştir. Bu mücadelesini Risaletü’n-Nûriye adlı eserinde bize miras bırakmıştır.

Günümüz âlimlerinin içine sıkışıp kaldığı “alan körlüğü”, Akşemsettin Hazretleri’nde yoktur. Bir mürşit, bir fıkıh âlimi, bir gazi ve bir mücahit olan Akşemsettin Hazretleri aynı zamanda değirmenler inşa etmiştir. Akşemsettin Hazretleri’nin yaptığı değirmenler devrinin inovasyon örneğidir. Bütün bunların yanında Akşemsettin Hazretleri’nin bir “tabîb-i ebdân”, yani devrinin iyi bir hekimi olduğu kaynaklarda geçmektedir. Hastalıkların teşhisi, tedavisi ve isimlendirilmesi üzerine çalışmalar yapmış ve bu konularda eserler vermiştir. Bulaşıcı hastalıkların ve bu hastalıkların bulaştığı konusunda yaptığı çalışmalarla İtalyan hekim Fracastor’dan 120 yıl önce mikroplar ve türleri hakkında teorilerini yazmıştır…

Diriliş Postası

Etiketler:
Share
996 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ