logo

TÜMÜ BİRDEN KARAKTERSİZ

Türkiye’nin Afrin’i işgal altında tutan PKK ve DAEŞ’e yönelik  ‘Zeytin Dalı’ harekâtı, ABD ve Rusya’nın yanı sıra İran, Fransa ve Almanya’nın da şahsiyet zâfiyetini gözler önüne serdi. Fransa BM Güvenlik Konseyi’ni Suriye gündemiyle acil toplantıya çağırdı. Almanya, Türkiye’nin hamlesini ‘düşüncesizce atılan’ adım olarak niteleyerek, BMGK’ni sorumlu bir tavır almaya çağırdı. Suriye rejiminin suç ortağı İran ise rahatsızlığını Suriye’nin sorunlarının siyasi yollarla çözülmesi gerektiğini söyleyerek belirtti.

FRANSA’NIN ÇARESİZLİĞİ

Eski sömürgesi Suriye’de saha dışına itilmenin acısını yaşayan Fransa, savaşı masada kazanan taraf olmak istiyor. Bu kapsamda Türkiye’nin ‘Zeytin Dalı’ operasyonunu alelacele Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK)’ne taşıdı. Bir yandan Türkiye’ye konun sizinle alakası yok diyen Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, diğer yandan da ‘Suriye’deki son gelişmelerin kaygı verici’ diyerek gerçek niyeti izhar ediyor. Suriye’deki ‘insani durum’ u görüşme bahanesi taşıyan bu girişimin gerçek amacı ise Fransa’nın Suriye krizinde gelişmelerin dışında kalmasına olan tahammülsüzlüğü.

PKK’NIN HAMİSİ ALMAN DA KONUŞTU

PKK’nın hamilerinden Almanya’nın Dışişleri Sözcü Yardımcısı Maria Adebahr, Berlin’in BMGK’nin TSK’nın Afrin’de başlattığı ‘Zeytin Dalı’ Harekâtı konusunda sorumlu bir tavır almasını umduğunu söyledi. Basın toplantısında konuşan Adebahr, “BMGK, bugün Türkiye’nin Suriye’deki eylemlerini ve insani durumu ele alacak. BMGK üyelerinin sorumlu bir tavır almasını ve Suriye’de siyasi yolla çözülmesi gereken krizdeki gerginliğin tırmandırılmaması için düşüncesizce atılacak adımlardan kaçınılması çağrısı yapmasını umuyoruz” dedi.

ACEM YENİ OYUN PEŞİNDE

TSK’nın Afrin’e harekâtını duyurması üzerine Türkiye’ye yönelik oyun ve kini bir türlü geçmeyen İran yine zor anlar geçirdiğini gözler önüne serdi. Önce İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Cabir Ensari konuştu ve Suriye’de gerçekleştirilebilecek herhangi bir kara harekâtının 29-30 Ocak’ta Soçi’de yapılması planlanan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ni etkileyebileceği palavrasını sıktı. Dünde İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, İran’ın resmi ajansı IRNA’ya konuşu ve ‘Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması gibi komik cümleler kurdu.

OPERASYON BİR AN EVVEL BİTMELİYMİŞ

Türkiye’de Sünni geleneği yıkmaya çalışan ne kadar merdiven altı ‘hoca’ varsa hepsini finanse eden, Suriye’de yüzbinlerce insanı katleden, Yemen’i cehenneme çeviren, fitne çıkarma konusunda kimsenin eline su dökemediği İran, birden bire günahsız Suriyelileri hatırladı. “İran, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması, ulusal hâkimiyete saygı ve insani kriz, sivil ve günahsız Suriyelilerin can güvenliğinin korunmasının gerektiğini vurgulamaktadır” şeklinde komik bir açıklama yapan İran’ın Zeytin Dalı’nı hazmetmek için hayli çok zamana ihtiyacı olduğu görüldü.

YENİSÖZ

Etiketler: » » » »
Share
1255 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ