logo

ŞİLE AÇIKLARINDA GEMİ BATTI! ACI HABERLER GELİYOR

Şile açıklarında bir Türk kargo gemisi battı. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri gemiden son sinyalin alındığı bölgede arama yapıyor. Arama çalışmalarında kayıp 11 mürettebattan 4’ünün cenazesine ulaşıldı.

 

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince, Şile açıklarında kuru yük gemisi battığı iddiası üzerine arama çalışması başlatıldı. 10 kişilik mürettebattan 4’ünün cesedine ulaşıldığı öğrenildi.

3 BOT VE SAHİL GÜVENLİK BOTU YARDIMA GİTTİ

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, 04.25’te “ARTUR” isimli gemiden Şile açıklarında üzerinde “Bilal Bal” yazılı can salı ve filika görüldüğü ihbarı üzerine harekete geçti. Bunun üzerine Kıyı Emniyeti’ne ait 3 bot ve bir Sahil Güvenlik botu olay yerine intikal etti. Arama çalışmalarında üzerinde “Bilal Bal” yazılı can simidi ile “ORAPİN 4” yazılı şişme can salı bulundu.

ARAMA FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR

Münferit arama çalışmalarından sonuç alınamaması üzerine saat 07.15’te KIYEM 1, KIYEM 5, KIYEM 8 botlarıyla Sahil Güvenlik botu tarafından deniz alanında geniş arama sahasında arama faaliyetleri sürdürülüyor. Çalışmaların Şile’nin Ağva Karacaköy’den 12 deniz mili uzaklıkta sürdürüldüğü belirtildi.

10 KİŞİLİK MÜRETTABATTAN 4 KİŞİNİN CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI

Kuru yük gemisinde bir kaptan, bir ikinci kaptan, başmühendis, ikinci makinist, iki usta gemisi, bir gemici, iki yağcı ve bir aşçı olmak üzere 10 kişilik mürettebat bulunduğu öğrenildi. 10 kişilik mürettebattan 4’ünün cesedine ulaşıldığı öğrenildi.

1974 YAPIMI 3080 TON

DEMSA Deniziclik armatörlüğünde olan gemi 1974 yapımı gemi, 3080 ton demir yükü ile Gemlik kalkışlı Karadeniz Ereğili’ye gitmekte idi. 

GEMİCİLERİN YAKINLARI KIYIDA BEKLİYOR

Şile açıklarında kaybolan gemide yer alan 10 kişilik mürettebatın  yakınları kıyıda bekliyor.

SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

SAHİL Güvenlik Komutanlığı, Şile açıklarında haber alınamayan gemiyle ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Gemlik limanından Karadeniz Ereğli limanına dökme demir taşıyan 78,5 metre boyunda “Bilal Bal” isimli gemiden  sabah saatlerinde tehlike sinyali alındığı belirtildi.

Şile’nin 7 mil açığında sinyal alınan gemiye ve personeline ulaşılamadığı belirtilen açıklamada, “Gemide Türk vatandaşı 10 mürettebat vardır. Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından arama kurtarma faaliyeti icra etmek üzere; 1 Sahil Güvenlik Uçağı, 1 Sahil Güvenlik Helikopteri ve 3 Sahil Güvenlik Botu görevlendirilmiştir” denildi.

Açıklama şöyle devam etti: “İcra edilen arama faaliyetlerinde, Şile sahiline 7 mil mesafede ve 88 metre derinlikte battığı tespit edilen gemiye ait olduğu değerlendirilen can simidi, can salı, filika ve lastik kurtarma botu bulunmuştur. Arama Kurtarma faaliyetlerine Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün 5 kurtarma botu da iştirak etmektedir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığından da, insansız denizaltı görüntüleme ve tespit cihazı (ROV) destekli bir denizaltı kurtarma gemisi talebi yapılmıştır. Arama kurtarma faaliyetlerine halen devam edilmektedir”

Etiketler:
Share
1038 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ