logo

SARI ŞEYTANDAN SÖZLÜ ONAY, YAZILI ERTELEME

ABD’deki başkanlık seçim kampanyası sırasında ve sonrasında Amerika’nın iplerini elinde tutan Yahudilere yaranmak için “Kudüs’ü İsrail’in başkenti yapacağına” söz veren sarı şeytan Trump, dünyayı yakma pahasına sonunda fitili ateşledi ancak ardından yaptığı hamle ile yine bir oyun peşinde olduğunu da gösterdi. Önce “Artık vakti geldi. Amerikan büyükelçiliğini İsrail’in başkenti Kudüs’e taşıyacağız” diyen Trump’ın, sonra da diğer ABD başkanlarının yaptığı gibi “Kudüs Büyükelçilik Yasası”nı 6 ay daha erteleme kararnamesine imza attığı ortaya çıktı. Trump’ın mukaddes Kudüs-ü Şerif’i terörist İsrail’e peşkeş çekmek için psikolojik altyapıyı hazırlamak ve başkanlık koltuğunu sallayan Flynn davası nedeniyle üzerinde yoğunlaşan baskıyı dağıtmak için bu zikzakları yaptığı konuşuluyor.

SARI ŞEYTANDAN SÖZLÜ ONAY, YAZILI ERTELEME

TRUMP’IN OYUN OYNADIĞI ORTAYA ÇIKTI

Söz ve icraatları asla birbirini tutmayan ABD Başkanı Donald Trump, yine konuştuğunun tersini yaptı. Ancak bu kez bütün dünyayı karıştırdı. Bilhassa İslam aleminin bütün öfkesini üzerine çeken Trump, önce “Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını ve büyükelçiliği Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacaklarını” ilan etti, ardından da oturup 1995’te ABD Kongresi’nden geçen “Kudüs Büyükelçilik Yasası”nı diğer başkanların yaptığı gibi erteleyen imzayı attı. Fakat bu bir geri adım değil: Oyun.

KARAR ALINDI AMA 6 AYDA BİR ERTELENİYOR

İsrail’in hizmetindeki ABD Kongresi 1995 yılında “Kudüs Büyükelçilik Yasası”nı kabul etmişti. Bu yasa İsrail’deki Amerikan elçiliğinin İsrail’in başkenti olarak kabul ettikleri Kudüs’e taşınmasını öngörüyordu. Ancak ulusal güvenlik gerekçesiyle bugüne kadarki bütün ABD başkanları her 6 ayda bir yasanın yürürlüğe girmesini erteleyen bir kararname imzalıyordu. 21 yıldır gelenek halini alan imzayı Trump da koltuğu oturduktan sonra Mayıs ayında atmıştı. Ancak bu kez siyasi bir manevra olduğu ortaya çıkan hamle ile Trump, yasayı yürürlüğe sokacakmış gibi bir izlenim oluşturdu.

SARI ŞEYTAN NEYİN PEŞİNDE?

Peki Trump neden imzayı atacağı halde, öncesinde bütün dünyayı ayağa kaldırma pahasına bir açıklama yaptı? FBI’ya yalan söylediği ve Ruslarla gizlice görüşmeler yaptığı ortaya çıkan Trump’ın istifa ettirilen Ulusal Güvenlik Danışmanı Michale Flynn bir süredir ağır suçlamalarla yargılanıyor. Trump’ı satmadan içeriden uzun süre çıkamayacağını anlayan Flynn sonunda, “Her şeyi Trump’ın emri ile yaptım” diyerek, 45. ABD başkanının koltuğunu salladı. Üzerinde yoğun bir medya ve kamuoyu baskısı oluşan Trump da kendi hesabınca Kudüs açıklamaları ile kendine çıkış yolu buldu.

BİR TAŞLA ÜÇ KUŞ VURDU!

Kudüs konusunda yaptığı çıkışla üzerinde oluşan bütün baskıları bir anda dağıtan Trump, bir taraftan sallanan koltuğunu bir süreliğine daha sağlama almanın peşinde. Trump diğer taraftan da bilhassa Evanjelistler olmak üzere kendi seçmenini konsolide etti. Son olarak da ABD’nin asıl sahipleri olan Yahudi lobilerinin de desteğini sağlamlaştıran Trump, bir taşla üç kuş vurmak istedi. Nitekim İsrailli gazeteci Arad Nir de bu gelişmeleri, “Aslında hiçbir şey değişmedi” sözleriyle özetledi.

OYUN İÇİNDE OYUN VAR

Trump’ın imza atmamış olması Kudüs’ü Yahudilere peşkeş çekmediği anlamına gelmiyor. Zira henüz Büyükelçiliği taşıyabilme alt yapısına sahip değiller. Kudüs’te Amerikan elçiliği binası tamamlanıncaya dek imzayı erteleyecekler. Bina hazır olunca da imzalayıp taşıyacaklar. Tabi o tarihe kadar ortada bir İsrail kalırsa! Bugünden bakınca kalacakmış gibi görünüyor ancak onların hesabı olduğu kadar Allah’ın da bir hesabı var ve muhakkak Allah’ın hesabı tecelli edecek. Müslümanlara düşen mücadeleyi olanca güçleriyle sürdürmek.

Etiketler: » » » »
Share
1009 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ